خبرنگاران بجای سقف سنی، توانایی جسمی و فکری نامزدهای ریاست جمهوری لحاظ گردد

به گزارش هنجس بلاگ، تهران- خبرنگاران- دبیر کل جامعه جوانان متحد اسلامی، معین سقف سنی برای نامزد ریاست جمهوری را به صلاح ندانست و اضافه نمود: باید شرایط دیگری از جمله توان جسمی و فکری افراد بالای 70 سال در این طرح مورد توجه مجلس قرار گیرد.

خبرنگاران بجای سقف سنی، توانایی جسمی و فکری نامزدهای ریاست جمهوری لحاظ گردد

فرید شهاب روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرنگاران، کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را مطلوب دانست و اضافه کرد: در قانون قبلی انتخابات ریاست جمهوری معایبی وجود داشت که طرح جدید نواقص آن را بر اساس پیشنهادات نمایندگان آنالیز و اصلاح می نماید.

دبیر کل جامعه جوانان متحد اسلامی گفت: در صورت تأیید کلی این طرح و اصلاحات نهایی آن، افرادی که در گذشته نامزد ریاست جمهوری می شدند و عملا فاقد شرایط و صلاحیت لازم عمومی بودند دیگر نخواهند توانست نام نویسی نمایند که این امر در حالت کلی شایسته نظام جمهوری اسلامی است.

وی خاطر نشان کرد: کسی که می خواهد مدیریت کلان کشور را در دست گیرد باید از شرایط کافی و صلاحیت لازم برخوردار باشد. این موضوع در طرح جدید آنالیز و موضوعیت آن شفاف شده است، افراد واجد شرایط ضروری است توانایی علمی و مدیریتی لازم برای اداره کشور را داشته باشند و تبدیل این طرح به قانون مانع حضور افراد فاقد شرایط عمومی و بدون سابقه مدیریتی می گردد.

سقف 70 سال در طرح انتخاباتی مجلس به صلاح نیست

شهاب، شرایط سنی داوطلبان ریاست جمهوری را از موضوعات قابل بحث این طرح مطرح نمود و اضافه کرد: شرایط سنی حداقل 40 و حداکثر70 سال برای داوطلبان ریاست جمهوری در این طرح لحاظ شده است. در چهل سالگی افراد پختگی لازم را از لحاظ مدیریتی علمی و تخصصی کسب می نمایند این مدت زمان ضروری است، اما یکی از معایب این طرح بحث هفتاد سالگی داوطلبان است که نباید لحاظ می شد و نوعی محدودیت است.

عضو فراکسیون اصولگرایان خانه احزاب با بیان اینکه 40 سال برای شرایط داوطلبان ریاست جمهوری مناسب است، تاکید نمود: معین شرط 70 سال در این طرح به صلاح نیست و اگر حذف گردد بهتر است و باید شرایط دیگری از جمله توان جسمی و فکری افراد بالای 70 سال در این طرح مورد توجه نمایندگان قرار گیرد.

وی اضافه کرد: بسیاری از مسوولان و مدیران ارشد در ایران و سایر کشورها بالای 70 سال سن دارند و در سمتی که هستند کار خود را به خوبی انجام می دهند، رییس جمهوری که بخواهد کشور را به نحو احسن اداره کند مانعی ندارد که سنش بالای 70 باشد، بلکه باید توانایی و ویژگی های شخصیتی لازم را داشته باشد و مردم هم از روی این شرایط رییس جمهوری خود را انتخاب خواهند کرد. اگر معین شرط 70 سال برداشته گردد و شرایط ویژه دیگری در این طرح مدنظر قرار گیرد، بهتر خواهد بود.

بحث ورود زنان در عرصه رقابت رییس جمهوری معین تکلیف گردد

شهاب، بحث ورود زنان به عرصه انتخابات در این طرح را فاقد شفافیت دانست و گفت: گرچه این بحث به شورای نگهبان سپرده شده، اما در این طرح و قانون گذشته هنوز نحوه و چگونگی ورود زنان به عرصه رقابت ریاست جمهوری معین نشده است.

دبیر کل جامعه جوانان متحد اسلامی اضافه کرد: بحث ورود زنان برای نامزدی ریاست جمهوری مغایر با قانون اساسی نیست و این موضوع از نظر شرعی و عرفی با استفاده از نظرات اعضای محترم شورای نگهبان و مراجع عظام تقلید قابل حل است.

شهاب، نکته اساسی این طرح را کم توجهی به احزاب قلمداد کرد و گفت: نقش احزاب در طرح اصلاح قانون انتخابات کمرنگ است، احزاب و دبیران کل و اعضای تشکل ها می توانند حضور حداکثری مردم را در انتخابات بالا ببرند و نقش مهمی را در پرشور کردن فضای انتخاباتی داشته باشد.

عضو فراکسیون اصولگرایان خانه احزاب با اشاره به اینکه خانه احزاب نیز درباره نبود نقش کافی احزاب در این طرح موضع گیری نموده است، خاطر نشان کرد: توجه نکردن به احزاب نوعی آسیب برای این طرح است. افراد شایسته که توانایی بیشتری برای اداره کشور دارند باید به آنان توجه گردد تا بتوانند شانس خود را برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری محک بزنند.

وی با گلایه از کندی فرایند آنالیز طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: با این فرایند آنالیز معلوم نیست این قانون به انتخابات 28 خرداد 1400 برسد و البته نظر اعضای محترم شورای نگهبان نیز بعد از تصویب از سوی نمایندگان مجلس مهم خواهد بود.

فضای کشور درگیر جنگ مالی است

شهاب، با اشاره به انتخابات 1400، گفت: فضای کنونی کشور درگیر جنگ مالی است و جریان فکری می تواند در این انتخابات رای بیشتری را به دست آورد که حل مسائل مالی کشور را در اولویت کار خود قرار دهد.

وی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب در خصوص شرایط رییس جمهوری گفت: با روی کار آمدن یک دولت جوان، انقلابی و جهادی که تعاملی سازنده با همه جریان های کشور داشته باشد، می توان از همه ظرفیت ها به نحو مطلوبی برای حل مسائل کشور استفاده نمود.

دبیر کل جامعه جوانان متحد اسلامی خاطر نشان کرد: رییس جمهور آینده باید سند راهبردی برای حل مسائل مالی کشور داشته باشد، مردم در انتخابات 1400در پی چنین شخصی هستند که مسائل حوزه معیشت و اقتصاد آنان را حل نماید.

شهاب با اشاره به ورود نظامیان برای انتخابات 1400 گفت: طبق قانون افراد نظامی نمی توانند برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شوند به شرط آنکه استعفا داده و یا بازنشسته شده باشند که در آن صورت مانعی برای نامزدی ندارند، البته میزان مقبولیت مردمی آنها به کارآمدی و ویژگی های شخصیتی آنها ارتباط خواهد داشت.

وی یادآور شد: در انتخابات 1400 اگر شخصی از طرف حزب یا به پشتوانه احزاب رسمی و دارای حسن سابقه با شعار دولت حزبی برای نامزدی انتخاب گردد این اتفاق در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری ایران بی سابقه خواهد بود و در این صورت حزب متبوع باید جوابگوی عملکرد نامزد خود باشد که تا به امروز چنین امری در کشور به وقوع نپیوسته است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2423

به "خبرنگاران بجای سقف سنی، توانایی جسمی و فکری نامزدهای ریاست جمهوری لحاظ گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بجای سقف سنی، توانایی جسمی و فکری نامزدهای ریاست جمهوری لحاظ گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید