دانشگاه های علوم پزشکی شهیدبهشتی و امیرکبیر باهم همکاری می نمایند

به گزارش هنجس بلاگ، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در مراسم رونمایی از دستاوردهای شرکت های دانش بنیان دانشگاه صنعتی امیر کبیر در مقابله با ویروس کرونا اظهار کرد: تحقیقات و دستاوردهای فناورانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در راستای مقابله با ویروس کووید 19 غرور آمیز و موجب افتخار است.

دانشگاه های علوم پزشکی شهیدبهشتی و امیرکبیر باهم همکاری می نمایند

وی با اشاره به زیرساخت های مستحکم علمی این دانشگاه افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با عبور از فضای محدود بین رشته ای با رویکردی نوین در حوزه های مختلف دانشی و مهارتی در حرکت است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران همگرایی بین رشته ای را ره آورد نگاه های عمیق و اصول برجسته مدیریتی هزاره سوم از سوی مسئولان دانشگاه صنعتی امیرکبیر دانست و گفت: پیشروترین کارگروه ها در حوزه های مختلف سلامت و مهندسی پزشکی در این دانشگاه طراحی و اجرا می گردد.

زالی تاکید نمود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر یکی از برجسته ترین نقاط اتکا در زمینه فراوری و تامین تجهیزات علوم پزشکی در کشور است. وی افزود: چنانچه بتوانیم در ذیل تفاهم نامه ها به سمت همگرایی بیشتر علوم مهندسی و پزشکی حرکت کنیم بخش زیادی از نیازهای حوزه سلامت کشور را تامین خواهیم کرد.

وی صرفه جویی در حوزه اعتبارات و نقطه رسیدن به اقتصاد مقاومتی را در گرو تامین تجهیزات پزشکی دانست و گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دراختیار داشتن نیروهای جوان متخصص و دانش کافی می تواند در سریع ترین زمان ممکن به نیازهای حوزه سلامت پاسخ مثبت دهد.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران، بازگشت و تکیه بر دانش داخلی و منابع درون زا را شیرین ترین درس کرونا توصیف کرد و افزود: اتکا به دانش جوانان این مرزو بوم و توجه بیش از پیش به خرد جمعی با نگاهی به درون بسیاری از نیازهای کشور را در زمینه مقابله با ویروس کووید 19 مرتفع کرد.

زالی افزود: خیزش حماسه گونه شرکت های دانش بنیان در عرصه های نوین و مختلف بحران کرونا را نشان از اقتدار و شجاعت دانشمندان و محققان برجسته این مرز و بوم دانست. ایجاد فرآیند همگرایی و طراحی نیازهای عرصه سلامت با دانش مهندسی صنعتی می تواند بسیار راه گشا باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی حضور مهندسان در فضای واقعی درمان را ضروری دانست و تاکید نمود: بی تردید استقرار مهندسان در فیلدهای درمان و صحنه های عملیاتی سلامت همانند اتاق عمل، آزمایشگاه، بخش های تصویر برداری و سایر حوزه ها بسیار با اهمیت است.

وی فعالیت 28 شرکت دانش بنیان در زمینه غربالگری، تشخیص، درمان و سرایت پذیری اجتماعی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر کار ارزنده و شایسته تقدیر دانست.

زالی با اشاره به تامین تجهیزات تشخیصی فرآیند غربالگری (کیت های تشخیصی) افراد مضمون، مبتلا و ردیابی بیماران مبتلا به کووید 19 را دستاورد محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ذکر کرد و گفت: بی تردید ردیابی بیماران مبتلا می تواند به میزان قابل توجهی در زمینه ریشه کنی کووید 19 اثرگذار باشد.

وی اعلام نتیجه آزمایش ویروس کووید 19 در بازه زمانی 55 دقیقه ای را از دیگر دستاوردهای مهندسان دانشگاه صنعتی امیر کبیر دانست و توضیح داد: اعلام نتیجه تست ها در کوتاه ترین زمان ممکن نیز می تواند به میزان قابل توجهی از بار انتقال بیماری بکاهد.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران تجاری سازی و فراوری انبوه کیت های تشخیصی را خواهان شد و گفت: باید نیازهای فعلی کشور در مقابله با ویروس کرونا در سریع ترین زمان ممکن تامین گردد.

زالی با اشاره به ابعاد روانی شیوع ویروس کرونا توضیح داد: در روزهای آغازین شیوع کرونا در کشور به سرعت مواد ضدعفونی کننده موثر دست و سطوح در کشور کمیاب شد که خوشبختانه با ورود بخش های مختلف به این حوزه بخش قابل توجهی از نیازها تا به امروز مرتفع شده است.

وی فراوری ضدعفونی کننده ها بر پایه غیر الکلی و طراحی هوشندانه نرم افزارهایی با هدف به حداقل رساندن حضور کارکنان در ادارت را یکی دیگر از دستاوردهای متخصصان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ذکر کرد و افزود: به حداقل رساندن چگالی و تراکم افراد در سطح ادارت و شهر می تواند به ریشه کنی کرونا یاری شایانی کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی طراحی ونتیلاتورهایی برای بیماران بدحال کرونایی با مشورت جراحان و متخصصان ریه را ضروری دانست و توضیح داد: ونتیلاتور ها در ساده ترین شکل ممکن می توانند تجهیزاتی علاج بخش و نجات دهنده تلقی شوند ولی تجهیزاتی که برای درمان بیماران کرونایی در فاز نهایی استفاده می گردد ویژگی های پیچیده و منحصر بفردی دارند.

زالی در ادامه حجم بالای مقالات Q1 در این دانشگاه را نشانگر اصالت تحقیقات و دانش منحصر بفرد محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ذکر کرد و از افزایش شاخص ارجاعات بین المللی این دانشگاه طی دوسال اخیر اطلاع داد.

در بخش دیگری از این نشست دکتر سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز با اشاره به تاریخچه همکاری های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با دانشگاه امیرکبیر گفت: نتایج مطلوب این تعاملات سرمایه گذاری در حوزه دانش بنیان و ارتقا سلامت در کشور را به همراه داشته است.

معتمدی توضیح داد: با تغییر برنامه راهبردی فعالیت های خود را با بحث نوآوری، فناوری و مهارت درون زایی آغاز کردیم تا با این دید باعث ارتقای مهارت های دانشجویان هنگام فارغ التحصیل شدن آنها باشیم. براین اساس برنامه مهارت های صنعتی دانشگاه امیرکبیر سال جاری، جهش بالایی در جذب صنعت داشته است.

وی افزود: سرمایه گذاری در حوزه زیر ساخت ها باعث ورود 28 شرکت دانش بنیان به صورت جدی تر در عرصه علم شده که این سرمایه گذاری ها در بحران کرونا، نشان دهنده مقاومت در مقابل این ویروس بوده است.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزایش قراردادهای صنعتی، نوآوری و فناوری و مهارت افزایی را از جمله مهمترین اهداف این دانشگاه دانست و از رشد دو برابری قراردادهای صنعتی این دانشگاه اطلاع داد و حرکت به سمت تبدیل شدن دانشگاهها به سمت تبدیل شدن به دانشگاههای نسل سوم مورد تاکید قرار داد.

دکتر حسین وطن پور مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت نیز در بخش دیگری از این نشست تعامل بیشتر دانشگاه های فنی مهندسی و علوم پزشکی را خواهان شد و گفت: باید مرزهای دانش بین علوم پزشکی و مهندسی در کشور ضمن تعامل و همگرایی بیشتر در علوم مختلف برداشته گردد.

وی تاکید نمود: همکاری مشترک بین دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و دانشگاه صنعتی امیرکبیر باید به عنوان الگو در سطح دانشگاههای کشور گسترش یابد.

وطن پور در ادامه توسعه ارتباط، صندوق و پروژه های مشترک بین دو دانشگاه را خواهان شد.

در مراسم رونمایی از دستاوردهای شرکت های دانش بنیان دانشگاه صنعتی امیر کبیر در مقابله با ویروس کرونا، تفاهم نامه همکاری مرکز نوآوری سلامت بین دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با هدف ایجاد سرمایه گذاری در صندوق مشترک سلامت نیز به امضا رسید.

عصای ارگونومیک با قابلیت جذب ضربه، ونتیلاتور اورژانسی، ماسک شفاف شخصی سازی شده، دستگاه ضدعفونی کننده UV، ژل آنتی ویروس و آنتی باکتریال، شیلد پزشکی، تب سنج لیزری مادون قرمز، پمپ تزریق آنژیوگرافی، کیت تشخیص بیماری کرونا، فراوری ماسک سوپاپدار یا فناور نانو، دستگاه پالس اکسیمتر انگشتی، اسپری ضدعفونی کننده دست و سطوح، فوم ضدعفونی کننده دست، پایش هوشمند از راه دور موتورخانه و دستگاه ازن ژنراتور ویژه ضدعفونی هوا از جمله دستاوردهای شرکت های دانش بنیان دانشگاه امیر کبیر در مقابله با ویروس کرونا است.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1147

به "دانشگاه های علوم پزشکی شهیدبهشتی و امیرکبیر باهم همکاری می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه های علوم پزشکی شهیدبهشتی و امیرکبیر باهم همکاری می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید