ظریف: تا سرانجام این ماه انتقال گاز طبیعی به ترکیه از سر گرفته می گردد، برقراری پروازها در آینده

به گزارش هنجس بلاگ، وزیر خارجه در نشست خبری مشترک با همتای ترکیه ای گفت تا انتها این ماه انتقال گاز طبیعی به ترکیه از سر گرفته می گردد و برقراری پروازها بین 2 کشور نیز در آینده در برنامه واقع شده است.

ظریف: تا سرانجام این ماه انتقال گاز طبیعی به ترکیه از سر گرفته می گردد، برقراری پروازها در آینده

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) پس از دو دور گفت وگو با مولود چاووش اوغلو همتای ترکیه ای خود در نشست خبری مشترک با اشاره به پاندمی کرونا و ضمن ابراز همدردی با همه خانواده هایی که عزیزان خود را در این فاجعه از دست دادند، از همراهی و دوستی دولت و ملت ترکیه قدردانی و مطرح نمود: پاندمی کرونا نشان داد که همه جهان به هم وابسته است و سیاست های یکجانبه گرایی نمی تواند راه چارهی برای مسائل بین المللی باشد و نشان داد عظیم ترین قدرت های ظاهری در برابر یک ویروس ناتوان هستند و نمی توانند با آن برخورد نمایند و این تصور که بعضی می توانند جهان را اداره نمایند تصور غلطی است و از زمان آن بسیار گذشته است.

وی با بیان اینکه سیاست های یکجانبه و تحریم های یکجانبه ماهیت و واقعیت خود را نشان داد، گفت: نشان داد در برابر جان انسان ها بعضی کشورها اهداف سیاسی کوتاه مدت خود را نشان می دهند و آمریکا متاسفانه سابقه بسیار بدی از خود گذاشت هم در تحولات داخلی خود و هم در پاندمی کرونا که تحریم هایش را علیه ایران با شدت هر چه بیشتر و با هدف ضربه زدن به ایران ادامه داد.

وزیر خارجه ایران ادامه داد: از برداران و خواهران در ترکیه ممنون هستیم که در برابر تحریم های یکجانبه ایستادگی و مقابله کردند.

تا انتها این ماه انتقال گاز طبیعی به ترکیه از سر گرفته خواهد شد

ظریف با بیان اینکه این پاندمی نشان داد که ما احتیاج داریم همیشه گفت وگو داشته باشیم، گفت: چندین ماه به دلیل پاندمی کرونا گفت وگوهای رو در رو بین ما و برادران در ترکیه کمتر انجام شده و این احساس در ایران و ترکیه وجود داشت که این گفت وگوها را دوباره تکرار کنیم.

وی اضافه کرد: شادم و ممنونم که با کوشش دولت ترکیه تا انتها این ماه انتقال گاز طبیعی به ترکیه از سر گرفته خواهد شد و در تابستان مردم و صنعت ترکیه می تواند از گاز ایران بهره مند گردد. درباره تعرفه های تجاری دوجانبه و مسائل مختلف همکاری های مالی صحبت کردیم.

وی با بیان اینکه درباره مباحث دیگر مربوط به روابط دوجانبه گفت وگو کردیم، همچنین اضافه کرد: انشاءالله با سفر آقای اردوغان به ایران برای تشکیل کمیسیون روابط راهبردی جهت را ادامه خواهیم داد.

وزیر خارجه اعلام کرد: در مسائل منطقه ای همکاری های بسیار خوبی در فرایند آستانه درباره سوریه داشتیم و این همکاری ها را ادامه می دهیم. استقبال می کنیم از این پیشنهاد که ایران در آینده نزدیک میزبان گردهمایی سران مجازی فرایند آستانه باشد و بعد هم به محض اینکه شرایط اجازه دهد، اجلاس حضوری سران را در ایران برگزار کنیم. برای اینکه سران سه کشور بتوانند آخرین تحولات سوریه و ضرورت رسیدن به راه چاره صلح آمیز و پایدار در سوریه را در قالب آستانه با هم مشورت نمایند، به زودی نشست مجازی بین سران برگزار و بعد از فراهم شدن شرایط نشست حضوری را در تهران برگزار می کنیم.

وی همچنین مطرح نمود: درباره افغانستان و کوشش ها برای افغانستان صحبت کردیم، ترکیه به عنوان کشوری که در فرایند قلب آسیا حضور فعال دارد نسبت به این تحولات حساس است و شاد بودم که برادرم مولود را در جریان آخرین کوشش ها قرار دادم و ایشان هم از کوشش های ترکیه در این زمینه گفتند.

ایران و ترکیه پیگیر راه چاره صلح آمیز برای یمن/امیدواریم رنج مردم لیبی هر چه سریع تر انتها یابد

ظریف همچنین گفت: درباره یمن و ضرورت انتها دادن به شرایط اسفبار مردم یمن و انتها دادن به جنگ در یمن که ایران و ترکیه از همان را ه های آغازین جنگ و از آوریل 2014 هوادار راه چاره صریح غیرخشونت آمیز برای یمن بودند و ما و ترکیه پیگیر یک راه چاره صلح آمیز بودیم کماکان همکاری می کنیم. در لیبی ضرورت احترام به حاکمیت لیبی و رعایت مقررات را بحث کردیم. دو کشور دیدگاه های مشترکی درباره لیبی دارند و امیدواریم رنج مردم لیبی هر چه سریع تر انتها یابد و دولت مورد قبول جامعه بین المللی در لیبی از حمایت همگان برخوردار گردد.

وی گفت: گفت وگوهای بین ما و ترکیه به نفع همه است و احتیاج داریم که این گفت وگوها را در سطوح منطقه ای با همسایگان خود گسترش دهیم برای اینکه این منطقه در مبارزه با بی ثباتی و افراطی گری و تروریسم و طراحی آینده بهتر برای منطقه با هم همکاری نمایند.

در آینده برنامه است که پروازها از سر گرفته گردد

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سؤالی درباره بازگشایی مرزهای هوایی و به خصوص زمینی ایران و ترکیه در پی شیوع کرونا مطرح نمود: آنچه در مرحله اول برای هر دو کشور و اقتصاد دو کشور بسیار مهم بود، بازگشایی مرزها برای تبادلات تجاری بود. در این زمینه شادیم که با همکاری در مورد پروتکل های بهداشتی که بین ایران و ترکیه در سطوح مختلف و بین وزارتخانه های بهداشت، خارجه و راه دو کشور صورت گرفت، توانستیم توافق کنیم بر بازگشایی مرزها برای تبادلات تجاری، البته مرزهای ریلی برقرار بود و مرزها برای تبادلات کامیونی هم بازگشایی شده است.

وی اضافه کرد: گفت وگوها ادامه دارد. در آینده برنامه است که پروازها از سر گرفته گردد. درباره رفت و آمد افراد با توجه به اینکه مهمترین موضوع برای همه ما فعلا سلامتی مردم است و ما هم در ایران هنوز درباره بازگشایی و فعالیت مجدد توریسم، تصمیم قطعی را اتخاذ نکردیم.

ظریف یادآور شد: این موضوع هفته گذشته در دستورکار ستاد ملی کرونای ایران قرار داشته است و براساس دستور رئیس جمهور قرار شده کمیته ویژه ای متشکل از وزارت میراث فرهنگی، بهداشت و امور خارجه در این خصوص فعالیت نمایند و به محض اینکه دو کشور در این زمینه تصمیم نهایی را بگیریم، مرزها برای رفت و آمد مسافران نیز بازگشایی می گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1089

به "ظریف: تا سرانجام این ماه انتقال گاز طبیعی به ترکیه از سر گرفته می گردد، برقراری پروازها در آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: تا سرانجام این ماه انتقال گاز طبیعی به ترکیه از سر گرفته می گردد، برقراری پروازها در آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید