دیوار صورت های مصنوعی و جنگل مرده

به گزارش هنجس بلاگ، روزنامه خراسان: 106 سال پیش و دقیقا در چنین روزی یعنی 28 جولای 1914، اتریش و مجارستان به صربستان اعلان جنگ کردند و این جنگ باعث به راه افتادن جنگی عالمگیر شد. جنگی که نزدیک به 4 سال طول کشید و علاوه بر جنگ دنیای اول، آن را جنگ عظیم و جنگی برای انتها همه جنگ ها نامیدند. جالب است که بدانید جنگ دنیای اول بین نزدیک به 40 کشور رخ داد و نزدیک به 800 میلیون شهروند کره خاکی در سراسر دنیا این جنگ را تجربه کردند که در آن موقع نیمی از جمعیت انسانی کره زمین را تشکیل می دادند.

دیوار صورت های مصنوعی و جنگل مرده

در این جنگ نزدیک به 3/1 میلیارد گلوله توپ شلیک شد و بیش از 10 میلیون نظامی هم کشته شدند. اگرچه هیچ یک از موسسه های رسمی تعداد دقیق تلفات غیرنظامیان در جنگ جهانی اول را ثبت نکردند، اما محققان می گویند که بیش از 13 میلیون نفر از غیرنظامیان هم به طور مستقیم یا غیرمستقیم در اثر جنگ جهانی اول جان خود را از دست دادند.

در پرونده امروز زندگی سلام و در سالروز شروع جنگ جهانی اول، به سراغ ترسناک ترین و تامل برانگیزترین عکس هایی رفتیم که از این دوره تاریخی به یادگار مانده است. پر واضح است به دلیل کمبود وسایل ثبت تصاویر و ضبط صوت در آن برهه، از مستندات جنگ جهانی اول و حتی به دنبال آن جنگ جهانی دوم، آثار زیادی موجود نیست، اما عکس هایی که در ادامه خواهید دید، جزو فراموش نشدنی ترین تصاویر جنگ جهانی اول هستند.

2 و نیم میلیون بمب و یک جنگل مرده

پاسچندال یکی از خشونت بارترین نبرد ها در طول جنگ جهانی اول بود که در بلژیک رخ داد. در این نبرد ائتلاف متفقین جنگ سختی را در مقابل آلمان انجام داد. این نبرد سه ماه طول کشید و بسیاری از سربازان در میان آوار گل و لای مفقود شدند. تصاویر سیاه و سفیدی که بعد از این اتفاق تلخ ثبت شده، پیغامد های نبرد پاسچندال را بر محیط اطراف به نمایش می گذارد. پس زمینه ای که در این عکس می بینید، روزی یک جنگل بی انت ها با وجود انبوهی از درختان متفاوت بوده است. البته امروز این جنگل به مکانی شبیه به سیاره دیگر و خالی از سکنه تبدیل شده است.

حوادث نبرد پاسچندال بین جولای تا نوامبر سال 1917 روی داد و به گل و لای هولناک، ویرانی و تعداد وحشتناک قربانیان که نیم میلیون و هفتصد و پنجاه هزار تن برآورد شده است، معروف است. همچنین در این نبرد 5/4 میلیون بمب توپخانه ای پرتاب شد تا جایی که محیط طبیعی منطقه به طور کامل از بین رفت، به علاوه بارش انبوه باران همراه با شلیک های دایمی، زمین را به باتلاق گِل آلودی عمیق تبدیل کرد و بسیاری از مردم در این باتلاق های عمیق فرو رفتند و مردند و مرگ در این زمین جهنمی، یکی از ترسناک ترین مرگ های تاریخ توصیف شده است.

مقابله با توپ های جنگی به یاری زره های 70 کیلوگرمی

در شروع سال 1914، ارتش اروپایی که با تجهیزات و تجربه قرن نوزدهمی خود وارد جنگ شده بود، آمادگی کامل برای به راه انداختن یک کشتار خوفناک را در شروعین سال های این دوره از تاریخ داشت. اروپاییان که از جنگ افزار های قرن پیش رهایی یافته و به تجهیزات جدید دست یافته بودند، بعید نبود که چنین کشتاری را راه بیندازند؛ بنابراین خیلی زود سربازان پیاده نظام دریافتند که برای محافظت از خود در برابر حملات سنگین توپخانه ها به ابزار های جدید نظامی احتیاج دارند، ابزار هایی که با مواد اولیه ساده ساخته گردد، ارزان باشد و البته تا حد امکان جان شان را حفظ کند.

باورش سخت است که یک سرباز بخواهد برای مقابله با توپ های شلیک شده توسط دشمن از یک زره استفاده کند، اما این اتفاق در جنگ جهانی اول افتاده است. عکسی که می بینید، سربازی مجهز به زره را نشان می دهد، فردی که انگار یک آدم مصنوعی است و از جهانیی دیگر آمده. این زره بیش از 70 کیلوگرم وزن داشته و از یک صفحه در بخش سینه و یک کلاهخود تشکیل شده بوده است. گفته شده که این زره می توانسته جلوی بعضی از خمپاره ها را بگیرد و مانع مرگ سرباز ها گردد. البته به نظر می رسد این تشکیلات عجیب، کوششی مایوسانه برای محافظت از سربازان در برابر ترس از مرگ وحشتناکی بود که اسلحه و توپ های جنگی در شروع جنگ جهانی اول در جان سربازان ایجاد نموده بوده است.

خیلی تلخ مثل شوک جنگی

این عکس تامل برانگیز در سال 1916 میلادی گرفته شده و یک سرباز را نشان می دهد که از شوک ناشی از شلیک بمب رنج می برد. از خطوط چهره اش معلوم است که ترس و هول جنگ او را تا مرز جنون کشانده است. نگاه نافذ و لبخند عجیب او نشان دهنده جنونی است که در ابتدای جنگ جهانی اول بر سربازان تحمیل شده بود. اصطلاح شوک پرتاب بمب در دوران جنگ جهانی اول توسط خود سربازان ابداع شد و این شوک واکنشی به شدت گلوله های توپخانه ای وحشتناک بود که از تصور و ظرفیت انسان فراتر می رفت، این حملات به ویژه برای از بین بردن سنگر های دفاعی دشمن بسیار شدید اعمال می شد.

در طول نبرد سُم یا حمله سم جنگی، ارتش انگلیس تنها روز اول نبرد حدود 250 هزار توپ شلیک کرد که صدای آن به وضوح از 600 کیلومتر دورتر شنیده می شد. شوک جنگی به عنوان یک شرایط پزشکی که در آن موقع بعضی از سربازان را تحت تأثیر قرار داد، شناخته نشده بود و به جای کوشش برای معالجه آن ها، بسیاری از کسانی که مبتلا به شوک بودند، اعدام شدند، زیرا مقامات معتقد بودند آن چه از سوی سربازان رخ می دهد، حاصل ناجوانمردی و انجام ندادن وظیفه است. هرچند شمار دقیق آن ها نامعلوم است، برآورد می گردد که پس از ابتلا به شوک چند صد سرباز اعدام شدند.

دیوار صورت های مصنوعی از زخمی های جنگ جهانی

این عکس یک چشم انداز زشت و ترسناک از حدود 18 صورت گچی گرفته شده از چهره مردانی است که در جنگ جهانی جنگیده اند، صورت آن ها زخمی شده و نشان می دهد که آسیب ها باعث تغییر شکل جدی صورت آن ها شده است. شمار زیادی از تلفات این دوره تاریخی ناشی از سلاح های مدرنی بود که در جنگ جهانی اول مورد استفاده نهاده شد، در آن موقع علم پزشکی به اندازه جنگ افزار ها پیشرفت ننموده بود و از پیشرفت لازم و کافی برای درمان سربازان عقب مانده بود. سربازان آسیب دیده علاوه بر رنج از دست دادن صورت با ترحم و نگاه های تحقیرآمیز مردم روبرو بودند و تلخی زندگی شان دو برابر بود.

در آن موقع جراحی پلاستیک و زیبایی صورت ابداع نشده بود، از این رو بیمارستان ها نگاه کردن به آیینه را برای این افراد ممنوع نموده بودند. در این شرایط زنی به نام آنا کولمن که یک مجسمه ساز بود تصمیم گرفت به یاری این سربازان بیاید. او تمام عمر خود را صرف ساخت صورت گچی برای آسیب دیدگان جنگ جهانی اول کرد تا آسیب های چهره آنان را بپوشاند و به بازگشت آن ها به زندگی طبیعی یاری کند. ساخت هر صورت گچی، تقریباً یک ماه زمان می برد.

صاحب ماسک آن را با پوشیدن عینک های وصل شده به آن، روی صورت خود چِفت می کرد تا نیفتد و تا حد امکان طبیعی به نظر برسد. کوشش های زیادی به کار رفت تا مشخصات ماسک با چهره بیمار از جمله رنگ پوست و ساختار استخوانی صورت او مطابقت داشته باشد. این کوشش های پیشگامانه به پیشرفت چشمگیر پزشکی منجر شد که به معالجه زخم های شدیدی که سربازان در جنگ جهانی دوم متحمل شدند، یاری کرد.

مرگ، عاقبت درآوردن ماسک گازی

این روز ها تقریبا همه مردم جهان برای مبتلا نشدن به کرونا از ماسک استفاده می نمایند. در این بین، افراد زیادی هم هستند که از این کار خسته شده اند و آن را طاقت فرسا می دانند، مثلا می گویند که با زدن ماسک نفسم بالا نمی آید، دلم می گیرد و ...، اما سربازان در جنگ جهانی اول، نزدیک به چهار سال نه با این ماسک های پارچه ای که با ماسک های گازی روزگار گذراندند! این تصویر ترسناک گروهی از سربازان روسی را با ماسک های گازی که از مشخصات جنگ جهانی اول بود، نشان می دهد.

آن ها به دوربین عکاسی خیره شده اند، در حالی که ماسک های گازی برای محافظت در برابر حملات با سلاح های گاز سمی را به صورت شان زده اند. گاز سمی برای کشتن سربازانی بود که در سنگر های خود استتار شده بودند و تنها گاز بود که می توانست جان آن ها را بگیرد. اولین حمله گاز سمی ناگهانی بود و عواقب آن برای سربازانی که با کمترین محافظت در سنگر ها برای روبروه با آن آماده نشده بودند، فاجعه بار و ویرانگر بود. به همین دلیل و بعد از آن اتفاق، بسیاری از سربازان در همه لحظات با ماسک در مناطق جنگی حاضر می شدند.

این را هم بدانید که در طول جنگ جهانی اول چندین گاز سمی مورد استفاده نهاده شد، اما رایج ترین آن گاز خردل سمی بود که اولین بار در سال 1917 توسط آلمان به کار گرفته شد. این گاز سربازان را دچار صدمات وحشتناکی از جمله سوختگی در سطح پوست، خون ریزی داخلی و انسداد در مجاری تنفسی می کرد و هرکسی که در معرض این گاز قرار داشت، زندگی او به بدترین شکل ممکن سرانجام می یافت. چندین هفته قبل از آن که جان خود را از دست بدهد در جهنم واقعی زندگی می کرد.

از آن موقع بود که تقریبا و البته فورا همه کشور ها ماسک های ضد گاز خود را برای محافظت از سربازان و ساکنان کشور خود اجباری کردند، زیرا جنگ جهت بسیار بدی را طی می کرد. نکته آخر این که، سربازان حاضر در این عکس خوش شانس بودند که ماسک سالم نصیبشان شده بود، وگرنه مثل 56 هزار سرباز روسی دیگر در جریان حملات گاز مسموم به جبهه شرقی جنگ به دلیل خرابی ماسک ها جان می باختند!

یک جنگ، یک فیلم، یک کتاب

جنگ ها را می گردد با روایت خشک و تاریخی شناخت یا از منظر های متفاوت به جهانی آن ها و پیغامدهای شان نزدیک شد. در سالروز شروع جنگ جهانی اول دو پیشنهاد داریم برای شما تا با این جنگ بیشتر آشنا شوید. یک کتاب و یک فیلم.

کتاب

درباره خاورمیانه بعد از جنگ جهانی اول

کتاب صلحی که همه صلح ها را بر باد داد نوشته دیوید فرامکین در سال 1989 منتشر شد و بسیار مورد توجه نهاده شد. کتاب ضمن روایت زمینه های بروز جنگ جهانی اول و نقش خاص دو طرف در بروز این فاجعه، به فروپاشی امپراتوری عثمانی و شکل گیری خاورمیانه جدید بعد از این جنگ می پردازد و پیغامد های جنگ بر وجود تنش های دایمی در خاورمیانه و خیانت کشور های غربی به ویژه انگلستان را آنالیز می نماید.

این جنگ قرار بود موازنه قدرتی باشد که به همه جنگ ها سرانجام دهد، اما زمینه تنش های فراوانی تا امروز شده است. نقشه خاورمیانه پیش از جنگ جهانی اول تفاوت زیادی با امروز داشت و کشور های زیادی در این منطقه زیر پرچم امپراتوری پیر عثمانی بودند. در این کتاب اشتباهات امپراتوری عثمانی آنالیز می گردد. به نقش چرچیل لرد دریاداری بریتانیا در بروز جنگ اشاره می گردد. مطالب جالبی دارد از گزارش های اشتباه سفارتخانه های بریتانیا که باعث تحلیل های غلط شد.

از اتحاد عجیب عثمانی و آلمانی و عواقبش می گوید. به نقش لورنس معروف عربستان می پردازد. در نهایت به خیانت های تلخ بریتانیا و فرانسه در شکل گیری خاورمیانه جدید و وجود تنش دایمی در این منطقه می رسد. مشکلاتی که سرمنشأ آن ها تقسیمات عجیبی بود که کشور های غربی به خاورمیانه تحمیل کردند. راستی اگر کتاب را پیدا نکردید یا امکان خروج از منزل را ندارید قیمت نسخه دیجیتال کتاب در نرم افزار طاقچه 52 هزار تومان است.

فیلم

روایتی حماسی از جنگی سیاه

یکی از بهترین و جدیدترین آثار سینمایی درباره جنگ جهانی اول فیلم اکشن و حماسی 1917 اثر سام مندس معروف است. فیلم در بیان ویژگی قهرمانانه سربازان بریتانیایی اغراق زیادی دارد تا بتواند یک درام نفس گیر را ارائه کند. برداشت های بلند فیلم شگفت انگیز و بی نظیر هستند. فیلم که سال قبل اکران شد.

با بودجه 90 میلیون دلاری فراوری و حدود 400 میلیون دلار فروش داشت و قصه دو سرباز انگلیسی است که باید با عبور از بین دشمن ماموریت دشوارشان یعنی رساندن پیغام به گردانی 1600 نفره را انجام دهند، گردان که هیچ ارتباطی با مقر فرماندهی ندارد قرار است به قتلگاهی برود که در آن همه کشته می شوند. فیلم خط مقدم آلمان ها و انگلیسی ها و تفاوت های شان را به شکل جالبی نشان می دهد. ادوات آن موقع و پلشتی جنگ در فیلم به خوبی به تصویر درآمده است و مورد تحسین نهاده شد.

منابع: factinate.com، theguardian.com، dailymail.co.uk، تابناک، فرارو

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: برترین ها
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1479

به "دیوار صورت های مصنوعی و جنگل مرده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوار صورت های مصنوعی و جنگل مرده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید