رجایی سلماسی: افزایش قدرت خرید مردم، راه چاره خانه دار شدن آنهاست، چرا بانک ها وام مسکن نمی دهند؟

به گزارش هنجس بلاگ، بنیان گذار بانک سامان گفت: آنچه مانع اعطای وام و استقبال نظام بانکی از اعطای وام به بخش مسکن در شرایط فعلی می شود، کاهش قدرت خرید مردم و عدم توانایی در بازپرداخت قسط های سنگین است.

رجایی سلماسی: افزایش قدرت خرید مردم، راه چاره خانه دار شدن آنهاست، چرا بانک ها وام مسکن نمی دهند؟

گروه اقتصادی خبرنگاران، براساس آمار های منتشر شده نظام بانکی کشور در اعطای تسهیلات به بخش مسکن تخلف کرده اند. درحالی که سهم حمایت های نظام بانکی در اعطای وام مسکن 20 درصد تکلیف شده، اما آمار ها بیانگر این است که 5 درصد آن عملیاتی شده است. بنیانگذار بانک سامان و کارشناس مسائل پولی و بانکی در این مصاحبه به دانشجو گفته است چرا بانک ها نسبت به گذشته تمایلی به پرداخت وام و تسهیلات برای خرید مسکن ندارند.

اله ویردی رجایی سلماسی به موضوع تخطی نظام بانکی از پرداخت وام و تسهیلات به بخش مسکن اشاره کرد و گفت: اصولا دولت نمی تواند نظام بانکی را وادار به پرداخت وام و تسهیلات برای بخش مسکن یا خرید مسکن کند. هر بانکی با توجه به کارکرد های خود تسهیلاتی در اختیار گروه های تعیین می گذارد. مثلا نمی توان بانک های خصوصی را وادار به پرداخت 20 درصد از تسهیلات خود برای بخش مسکن کرد. یا بانک های صنعتی و کشاورزی را دولت نمی تواند به این موضوع مکلف کند.

وی دراین باره خاطر نشان کرد: به همین دلیل است که براساس آمار های منتشر شده از سوی رسانه ها، بانک ها به طور کل 5 درصد تسهیلات خود را به اعطای وام و تسهیلات زمین تخصیص داده اند؛ بنابراین با جرات می توان گفت بانک ها هیچ گاه تکلیفی که دولت به صورت دستوری برای اعطای وام به آن ها تحمیل می کند را اجرا نمی کنند.

بنیان گذار بانک سامان در ادامه با اشاره به افزایش نرخ مسکن و عدم توانایی مردم برای خرید مسکن و ارتباط این موضوع با ارائه وام و تسهیلات بانکی خاطر نشان کرد: اگر مردم توانایی بازپرداخت اقساط بانکی را داشته باشند بانک ها مایل به پرداخت وام و تسهیلات خرید خانه هستند. این موضوع در گذشته و سابق بر این که تورم بالایی مثل امروز وجود نداشت و مردم از قدرت خرید بهتر و توانایی بازپرداخت اقساط برخوردار بودند، رایج بود به گونه ای که بانک ها در ازای خرید مسکن، به مردم تسهیلات می دادند.

رجایی سلماسی در این باره شرح داد: با توجه به اینکه مسکن در رهن بانک باقی می ماند و نسبت به سایر وثایق، وثیقه خوبی به شمار می رود، در حالی که وام هایی که به بخش تولیدی داده می شود شاید از وثیقه لازم برخوردار نباشد، اعطای وام و تسهیلات مسکن به نسبت اعطای وام به بخش تولیدی به دلیل وثیقه آن برای بانک ها بهتراست. آنچه مانع اعطای وام و استقبال نظام بانکی از اعطای وام به بخش مسکن در شرایط فعلی می شود، کاهش قدرت خرید مردم و عدم توانایی در بازپرداخت قسط های سنگین است.

کارشناس مسائل بانکی در خصوص افزایش نرخ تورم و ارتباط آن با عدم خانه دار شدن مردم گفت: تا همین چند سال پیش با وام صد میلیون تومانی مردم قادر به خرید آپارتمان 150 متری بودند، در حالی که اینک با یک میلیارد تومان هم نمی توان در جنوبی ترین نقطه تهران واحد مسکونی 50 متری خرید. بانک ها به این دلیل تمایل و اشتیاقی برای اعطای وام ندارند، چرا که قیمت هر متر آپارتمان در جنوب تهران بیش از 25 میلیون تومان است. وقتی مردم درآمدی ندارند که اقساط چند میلیونی پرداخت کنند، قطعا نمی توان انتظار داشت نظام بانکی نیز آماده اجرای تکالیف دولت در بخش اعطای وام و تسهیلات به بخش مسکن باشد.

بنیانگذار بانک سامان در پایان بحث با ارائه راه حل خطاب به دولت گفت: بهتر است دولت محترم به جای تحمیل و تکلیف به بانک ها راه حل هایی برای افزایش قدرت خرید مردم و پرداخت قسط های بالا را در دستور کار خود قرار دهند. در گذشته طبقه میانه به راحتی قادر به خرید مسکن و تامین سرپناهی برای خود بود، در حالی که اینک طبقه میانه در پی اجاره اتاق است نه واحد مسکونی.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 اسفند 1400 بروزرسانی: 27 اسفند 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3671

به "رجایی سلماسی: افزایش قدرت خرید مردم، راه چاره خانه دار شدن آنهاست، چرا بانک ها وام مسکن نمی دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رجایی سلماسی: افزایش قدرت خرید مردم، راه چاره خانه دار شدن آنهاست، چرا بانک ها وام مسکن نمی دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید