رشد 97 درصدی میزان سرمایه گذاری خارجی در یک سال گذشته

به گزارش هنجس بلاگ، تهران (پانا)- با وجود خروج آمریکا از برجام طی یک سال (از مردادماه 98 تا مرداد 99) میزان سرمایه گذاری خارجی 97 درصد افزایش یافت و از رقم یک هزار و 189 میلیون دلار به 2 هزار و 351 دلار رسید.

رشد 97 درصدی میزان سرمایه گذاری خارجی در یک سال گذشته

به گزارش ایرنا، سرمایه گذاری خارجی به معنای انتقـال وجـوه یا مواد از یک کشور (صادرکننده) به کشور دیگر (کشور میزبان) جهت اسـتفاده از تأسیـسات یـک شرکت در کشور میزبان در برابر مشارکت مستقیم یا غیرمستقیم در سود آن بنگاه است.

در شرایط امروز کشور که دشمن با تمام قوا یک جنگ اقتصادی تمام عیار علیه کشورمان به راه انداخته، جذب سرمایه گذاری خارجی از اهمیت دوچندانی در جهت رونق بخشی به اقتصاد کشور و ترمیم زخم های اقتصادی برخوردار است و از این رو دولت تدبیر و امید با درک شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، توجه ویژه ای به جذب سرمایه گذاری خارجی که نقش مهمی در سرعت بخشی به فرایند رشد و توسعه داشته است.

برابر قانون، وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است برنامه های سیاست های اقتصادی و تنظیم و اجرای برنامه همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری های مشترک با کشورهای خارجی را انجام دهد و در این راستا علاوه بر حمایت از سرمایه گذاران خارجی، اقدامات تشویقی برای جذب سرمایه را اجرا کند.

با وجود خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه سال 1397 از یک سو و فشارهای بین المللی موجود بر اقتصاد کشور از سوی دیگر، طی فاصله زمانی شهریور سال گذشته تا خاتمه مردادماه سال جاری، وزارت اقتصادی 6.1 میلیارد دلار سرمایه خارجی برای 185 طرح سرمایه گذاری برای کشور مصوب نموده است.

طبق آخرین آمار وزارت اقتصاد در پنج ماه نخست سال جاری میزان سرمایه گذاری خارجی به حدود 2.4 میلیارد دلار رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 97 درصد افزایش داشته است.

طبق این آمار در حجم سرمایه گذاری در مرداد سال گذشته یک هزار و 189 میلیون دلار بود که یک سال بعد (مرداد 99) این رقم به 2 هزار و 351 میلیون دلار رسید. همچنین 54 طرح سرمایه گذاری خارجی که در مرداد ماه 98 تصویب شده بود 50 درصد رشد داشت و به رقم 81 طرح رسید.

در این دوره 590 فرصت سرمایه گذاری در سطح کشور و 192 فرصت دارای استانداردهای لازم و انجام بازاریابی بین المللی پالایش شد.

برابر اعلام وزارت اقتصاد از شهریور ماه سال گذشته تا مرداد سال جاری 63.28 میلیون یورو اعتبار از بانک توسعه اسلامی جذب شده است.

وزارت اقتصاد برای اثربخشی ارائه خدمات، دستورالعمل فعالیت مراکز خدمات سرمایه گذاری استان ها را برای جهت دهی و همسوسازی فعالیت ها و برنامه های عملیاتی مراکز را تدوین کرد. همچنین استانداردسازی اقدامت در چارچوب برنامه عملیاتی وزارت اقتصاد و همه دستگاه های اجرایی تابه به عنوان اقدام مهم و تاثیرگذار در بهبود خدمات رسانی و استانداردسازی فعالیت های تخصصی بود.

طبق ماده 6 قانون سرمایه گذاری خارجی برای رسیدگی و اخد تصمیم درباره درخواست سرمایه گذاری، توسط هیاتی با نام هیات سرمایه گذاری خارجی به ریاست معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی انجام می گردد. طولانی بودن زمان صدور مجوز همیشه به عنوان یکی از موانع جذب سرمایه گذاری خارجی مطرح بوده و به گفته فعالان در این عرصه این فرایند 45 روزه و پیچیده موجب دلسرد شدن بسیاری از سرمایه گذاران در سال های گذشته شده است. وزارت اقتصاد برای برطرف این مانع تمهیداتی اندیشید که به موجب آن موقع صدور مجوز سرمایه گذاری از 45 روز به 22 روز کاهش یافت.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2241

به "رشد 97 درصدی میزان سرمایه گذاری خارجی در یک سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 97 درصدی میزان سرمایه گذاری خارجی در یک سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید