ساختار معیوب اقتصادی مانع رشد و رفاه

به گزارش هنجس بلاگ، درآمد سرانه که نشان دهنده سهم سالانه هر فرد از تولید ناخالص داخلی یک کشور است یکی از مهم ترین معیارهای رفاه افراد جامعه نیز به شمار می رود. اقتصاد ایران به دلیل وابستگی به درآمدهای نفتی همواره تحت تأثیر نوسانات و عوامل برون زا بوده است. نه تنها قیمت جهانی نفت و میزان تقاضای آن که خود وابسته به تصمیمات و رویدادهای جهانی است درآمد کشور را تحت تأثیر قرار می دهد، بلکه در بسیاری از سال های پس از انقلاب به دلیل تحریم های بین المللی و جنگ تحمیلی درآمدهای کشور بیشتر دستخوش نوسانات قرار گرفته است.

ساختار معیوب اقتصادی مانع رشد و رفاه

براساس آمار بانک مرکزی ایران در سال 1390 بالاترین درآمد سرانه را داشته است. همچنین براساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس و آمار رسمی، درآمد سرانه کشور بر مبنای سال پایه 1390 با 34 درصد کاهش از 7 میلیون و 374 هزار تومان در سال 1390 به 4 میلیون و 870 هزار تومان در سال 1398 رسیده است. بر اساس آمار صندوق بین المللی پول در سال 2019 درآمد سرانه ایران در بین 192 کشور در جایگاه صدم قرار گرفته است. 10 کشور با بالاترین درآمد سرانه در سال 2019 به ترتیب لوگزامبورگ، سوئیس، ماکائو، نروژ، ایرلند، قطر، ایسلند، آمریکا، سنگاپور و دانمارک می باشند. برخی از همسایگان ایران که به لحاظ رتبه بالاتر از ایران قرارگرفته اند شامل امارات (26)، عربستان (43)، عمان (51)، ترکیه (75) و عراق (98) هست. افت شدید درآمد سرانه کشور در دهه 90 بیانگر شرایط نامناسب خانوارها و بنگاه های کشور هست.

داده های مربوط به رشد اقتصادی ایران در دهه 90 نشان می دهد که تولید ناخالص داخلی کشور نه تنها در برخی از سال ها رشد منفی بالایی را از خود نشان داده بلکه حتی در سال هایی که رشد مثبت بوده نوسان زیادی را به ثبت رسانده است. در دوره 1391 تا 1398 کمترین رشد تولید ناخالص داخلی (به قیمت بازار) بر مبنای قیمت های ثابت سال 1390 برابر با 8.3- در سال 1391 و بیشترین آن مربوط به سال 1395 و برابر با 14 درصد بوده است. تغییر 22.3 درصدی در 9 سال بیانگر عدم ثبات اقتصادی کشور در این دوره هست.

موجودی سرمایه به عنوان یکی از عوامل تولید از مؤلفه های مهم در رشد اقتصادی هر کشور به شمار می رود. داده های مربوط به موجودی سرمایه خالص نیز حاکی از فرایند نزولی در دوره موردبررسی است به طوری که نرخ رشد این متغیر در سال 1390 از 4.6 درصد به 0.9 درصد در سال 1396 رسیده است. وخامت مسئله زمانی بیشتر نمایان می شود که بدانیم در این دوره رشد موجودی سرمایه خالص برای بخش های مهم تولیدی مانند صنعت و معدن نه تنها نزولی بوده بلکه به طور فزاینده منفی بوده است. لازمه رشد سرمایه در هر کشور وجود پس انداز ملی است. پس انداز ملی که مازاد درآمد بخش های مختلف اقتصادی اعم از خانوارها و بنگاه ها و دولت هست نیز در ایران فرایند نزولی و نوسانی حتی بدتر از رشد موجودی سرمایه دارد. به گونه ای که در دوره 94-1390 بیشترین و کمترین رشد پس انداز ملی 1.9 درصد در سال 1390 و 35.5- درصد در سال 1391 بوده و در سال 1394 (خاتمه دوره موردبررسی) به 29.1- درصد رسیده است.

آمار و ارقام گفته شده به خوبی گویای شرایط نامطلوب اقتصادی کشور در دهه 90 هست. پس انداز خالص ملی، موجودی سرمایه خالص و تولید ناخالص داخلی رشد نزولی یا منفی داشته اند. در این دوره کشور شاهد سخت ترین تحریم ها بوده و درآمد ارزی کشور به شدت کاهش یافته است. همچنین دو شوک ارزی نوسانات و اثرات منفی شدیدی بر بدنه اقتصاد وارد کرده است. نرخ تورم نیز به شدت افزایش و منجر به کاهش درآمد حقیقی و افت تقاضا شده و فضای رکود تورمی را بر کشور حاکم کرده است. کاهش درآمدهای ارزی، تحریم ها، تورم فزاینده، کاهش تقاضا و فرایند نزولی رشد پس انداز و موجودی سرمایه خالص، تولید و درنتیجه درآمد سرانه کشور را کاهشی کرده است.

درآمد سرانه که بیانگر مؤلفه ای مهم از شرایط رفاه یک کشور است در سال های اخیر در ایران فرایند کاهشی داشته است. این شاخص در مقایسه با کشورهای منطقه که زمانی آرزوی جایگاه اقتصادی ایران را داشته اند بسیار کمتر بوده و فاصله آن رو به افزایش هست. اگر درآمد سرانه در کنار شاخص هایی مانند ضریب جینی و رشد درآمد خانوار شهری و روستایی بررسی شود ملاحظه می شود که رشد درآمد خانوارهای شهری و روستایی در سال 1397 نسبت به سال قبل از آن به ترتیب 9.6- و 12.6- درصد کاهش یافته است. ضریب جینی نیز که بیانگر نابرابری درآمدی بوده افزایش یافته که از افزایش نابرابری درآمدی به ویژه در شهر نسبت به روستا حکایت دارد.

دستیابی به درآمد سرانه بالاتر و افزایش رفاه افراد جامعه مستلزم رشد اقتصادی پایدار و توسعه همه جانبه هست. متأسفانه شرایط ساختاری کشور به علاوه تحریم های همه جانبه روزبه روز عرصه را برای تولید پایدار و رشد اقتصادی مولد توسعه تنگ تر می نماید. براساس مطالعه مرکز پژوهش های مجلس در صورت تحقق رشد اقتصادی 8 درصدی از سال 1399، شش سال زمان ضروری است تا به درآمد سرانه سال 1390 دست یافت. بنابراین اصلاح ساختار اقتصادی، بهبود محیط کسب وکار و توسعه روابط دیپلماتیک برای نجات کشور از قهقرا ضروری است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1406

به "ساختار معیوب اقتصادی مانع رشد و رفاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساختار معیوب اقتصادی مانع رشد و رفاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید