ساخت سامانه سار هواپایه تکمیل شد

به گزارش هنجس بلاگ، طراحی و ساخت سامانه سار هواپایه برای تصویربرداری از پشت ابر، نواحی پوشیده شده از دود و گرد و خاک و امکان کشف اهداف یا اشیاء فلزی استتار شده توسط پژوهشگران ایرانی به اتمام رسید.

ساخت سامانه سار هواپایه تکمیل شد

رادار دهانه مصنوعی یا سار (SAR) نوعی از رادار است که بر روی سکوهای متحرکی مثل هواپیما، پهپاد و ماهواره نصب می شود و در حین حرکت سکو، رادار با ارسال متناوب پالس به سطوح و دریافت بازگشتی آن، قادر است تصویری دقیق از ناحیه هدف تولید کند.

تازه ترین خبرها می گوید، پژوهشگران پروژه طراحی و ساخت سامانه سار هواپایه با قابلیت استخراج برخط تصاویر؛ آزمون های پروازی پروژه را در زمان بندی معین شده، با پیروزیت به اتمام رساندند.

به گزارش پژوهشگاه فضایی ایران، رحیم اقرء رئیس پژوهشکده مکانیک ضمن اعلام خبر اتمام پیروز تست های پروازی پروژه سامانه سار هواپایه، گفت: قابلیت ها و مزایای عمده این نوع از تصویربرداری باعث توجه روزافزون همه کشورهای توسعه یافته به این فناوری شده و در دهه های اخیر در این کشورها سرمایه گذاری هنگفتی در صنعت سار اجرا شده است.

اقرء با اشاره به قابلیت تصویربرداری از پشت ابر، قابلیت تصویربرداری در تمام ساعات شب و روز (مستقل از نور خورشید)، قابلیت تصویربرداری از نواحی پوشیده شده از دود و گرد وخاک، مستقل بودن کیفیت تصویر راداری از فاصله، امکان کشف اهداف یا اشیاء فلزی استتار شده را از محاسن مهم تصویربرداری راداری دانست. این سامانه به علت دستیابی به کیفیت بالا در تصاویر استخراج شده، می تواند بخش زیادی از نیازمندی کشور در این زمینه را مرتفع سازد.

اقرء گفت: حساسیت و اهمیت این فناوری به حدی زیاد است که کشورهای توسعه یافته فناوری سار را به انحصار خود درآورده اند.

وی افزود؛ دلیل اصلی اجتناب این کشورها از فروش این سامانه به ایران، جلوگیری از بهره برداری ما از مزایای چشم گیر چنین سامانه ای است. در این راستا، پژوهشکده مکانیک پژوهشگاه فضایی ایران با تلاش شبانه روزی نخبگان علمی و فنی خود؛ طراحی، ساخت، تست و بهره برداری از یک رادار تصویربرداری هواپایه (سامانه ISRC-SAR) با قابلیت استخراج تصویر به صورت برخط را در آبان ماه سال 98 در دستور کار خود قرار داد و در نهایت با تست پیروز عملیاتی در آبان سال 1399، آن را با پیروزیت به اتمام رساند.

رئیس پژوهشکده مکانیک در خصوص کاربردهای سامانه سار هواپایه توضیح داد که این سامانه دارای کاربردهای زیادی در حوزه های مختلفی نظیر حوادث غیرمترقبه، حوزه های نظامی، مرزبانی، کشاورزی، مطالعات خاک و آب است ولی کاربرد آن در مدیریت حوادث غیرمترقبه، از مهم ترین قابلیت های این سامانه است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2087

به "ساخت سامانه سار هواپایه تکمیل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت سامانه سار هواپایه تکمیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید