شرایط بهره مندی نوه دختر از مستمری پدربزرگ و مادربزرگ

به گزارش هنجس بلاگ، سرپرست سابق سازمان تامین اجتماعی شرایط استحقاق نوادگان اناث مشمولین قانون تأمین اجتماعی به دریافت حقوق وظیفه اجداد را تشریح کرد.

شرایط بهره مندی نوه دختر از مستمری پدربزرگ و مادربزرگ

به گزارش باشگاه خبرنگاران، محمدحسن زدا در پاسخ به اینکه آیا نوه می تواند تحت کفالت پدر و مادر بزرگش قرار بگیرد؟ اظهار کرد: طبق رأی دیوان عدالت اداری به تازگی نوه اناث (دختر) با داشتن شرایط می تواند حقوق پدربزرگ یا مادر بزرگ مرحوم خود را دریافت کند. شرط هم این است که نوه دختری مجرد بوده و هیچ منبع عایدیی نداشته باشد.

وی در توضیحات تکمیلی خود گفت: تا کنون رویه این بود که بچه ها اناث می توانند از مستمری پدر و مادرشان استفاده نمایند. تعبیر سازمان تامین اجتماعی در 40 سال گذشته این بود که فقط فرزند مشمول می گردد، اما اخیرا دیوان عدالت به این موضوع ورود کرد و گفته است نوه هم جزو بچه ها محسوب می گردد و اگر شرایط لازم را داشته به استناد اینکه فرزند محسوب می گردد، مزایای تامین اجتماعی بر او هم قابل تسری است. این موضوع 18 آبان از سوی سازمان تامین اجتماعی نیز بخشنامه شده است.

این کارشناس حوزه تامین اجتماعی درباره شرایط سنی گفت: شرط برخورداری از مستمری این است که نوه دختر، مجرد باشد و دوم اینکه تمکن مالی نداشته باشد. محدودیت سن در اینجا مطرح نیست و 25 درصد مستمری استحقاقی به نوه تعلق می گیرد.

موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در 18 آبان ماه امسال، در راستای اجرای نامه مورخ پنجم خرداد 1400 رئیس دیوان عدالت اداری منضم به دادنامه شماره 157 مورخ 24 فروردین 1400 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر استحقاق نوادگان اناث مشمولین قانون تأمین اجتماعی (اعم از کارکنان دولت و مشمولین قانون کار) به دریافت حقوق وظیفه اجداد بخشنامه ای با عنوان الحاق و اصلاح بند هایی از تلخیص و تجمیع بخشنامه ها، دستورالعمل ها و دستور های اداری حوزه بازماندگان صادر و ابلاغ نموده است که در آن به بعضی اصلاحیه های مرتبط با موضوع فوق اشاره می گردد:

بازماندگان واجد شرایط: نوادگان اناث متوفی مشروط بر اینکه اولا فاقد شغل و شوهر بوده و ثانیا احراز گردد تحت کفالت اجداد خود بوده اند، جزو بازماندگان واجد شرایط خواهند بود. (متن الحاقی به بند 8 فصل سوم)

نحوه تقسیم سهام: اندازه مستمری هر نواده اناث بیمه شده متوفی در هر صورت معادل 25 درصد مستمری استحقاقی بیمه شده است. (متن الحاقی به بند 2 -18 فصل پنجم)

فرآیند آنالیز و چگونگی احراز شرایط بازماندگان

- با عنایت به صدور دادنامه شماره 157 مورخ 24 فروردین 1400 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر استحقاق نوادگان اناث مشمولین قانون تأمین اجتماعی (اعم از کارکنان دولت و مشمولین قانون کار) به دریافت حقوق وظیفه اجداد این افراد به شرط نداشتن شغل و شوهر و صرفاً در صورتی که محرز گردد تحت کفالت اجداد خود بوده اند می توانند از مزایای مستمری بازماندگان به واسطه فوت اجداد خود بهره مند شوند.

- برقراری اولیه مستمری نواده اناث منوط به تایید و مجوز کمیته ستادی آنالیز احراز شرایط جهت بهره مندی از مزایای مستمری است.

- ادعای نداشتن شغل (عایدی ناشی از اشتغال) و شوهر با رویت اصل شناسنامه متقاضی و اعلام کتبی نوادگان اناث پس از ثبت در دفتر واحد اجرایی مربوطه طبق فرم اصلاحی مربوط، و یا تکمیل ادعا و تعهدنامه بچه ها و نوادگان اناث در سامانه خدمات غیر حضوری سازمان اخذ و سپس جهت معین صحت ادعای مطروحه و بعلاوه احراز شرایط کفالت اجداد در کمیته متناظر آنالیز احراز شرایط جهت بهره مندی از مزایای مستمری واحد اجرایی آنالیز می گردد.

- در صورت تایید مراتب عدم وجود شغل (عایدی ناشی از اشتغال)، شوهر و بعلاوه احراز کفالت نواده به وسیله اجداد ادعا شده (حین الفوت و در مقطع زمانی درخواست) در کمیته متناظر آنالیز احراز شرایط جهت بهره مندی از مزایای مستمری واحد اجرایی، (مطابق فرم پیوست شماره 8) مراتب به اداره کل استان ارجاع خواهد شد. اداره کل مربوطه نیز ضمن تکمیل فرم مربوط با عنوان کمیته استانی شرایط کفالت و عدم وجود شغل و شوهر نواده را آنالیز و در صورت تایید موضوع، مراتب جهت معین تکلیف نهایی به اداره کل مستمری ها ارسال می گردد.

-پس از تایید و صدور مجوز اولیه برقراری مستمری بازماندگان نواده اناث به وسیله کمیته ستادی، در صورت خروج نواده مذکور از عداد مستمری بگیران، چنانچه متقاضی مجددا به دلیل حصول شرایط قانونی مربوطه امکان بهره مندی از مزایای مستمری را داشته باشد، در این حالت نیازی به آنالیز موضوع در کمیته استانی و ستادی آنالیز احراز شرایط جهت بهره مندی از مزایای مستمری نبوده و صرفا با اخذ درخواست و ادعای فقدان شغل و شوهر و تایید مراتب صحت ادعای نامبرده و بعلاوه پایداری کفالت نواده اناث به وسیله کمیته متناظر آنالیز احراز شرایط جهت بهره مندی از مزایای مستمری واحد اجرایی، بهره مندی مجدد از مستمری اجداد امکان پذیر است.

- جهت استمرار پرداخت مستمری به نوادگان اناث؛ ادعای نداشتن شغل و شوهر می تواند به صورت تعهدنامه غیرحضوری بچه ها و نوادگان اناث اخذ گردد. نظر به عملیاتی شدن دریافت اطلاعات ازدواج و طلاق /حیات و ممات از سازمان ثبت احوال به صورت سیستمی، آنالیز سالیانه صحت استحقاق پرداخت مستمری به نوادگان اناث به وسیله ابزار های تعبیه شده باید انجام گردد.

- به منظور اطمینان از احراز شرایط متقاضیان خارج از کشور جهت بهره مندی از مزایای تعهدات بلندمدت مقرر در قانون تأمین اجتماعی اخذ تعهدنامه عدم ازدواج و اشتغال بچه ها و نوادگان اناث خارج از کشور در بازه های زمانی سالیانه که به تایید سفارت جمهوری اسلامی ایران و یا کارگزاری های رسمی سازمان رسیده باشد الزامی است. در مورد نوادگان اناث خارج از کشور پس از اخذ تعهد نامه و آدرس این افراد، جهت اطمینان از پایداری کفالت آن ها به وسیله اجداد خود می بایست موضوع به صورت سالیانه به وسیله اداره کل امور بیمه شدگان تایید گردد.

مستفاد از دادنامه شماره 135 مورخ 21 اردیبهشت 94، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، بازنشستگی نوادگان اناث (دریافت مستمری بازنشستگی از هر یک از صندوق های بیمه و بازنشستگی) در تداوم و استمرار اشتغال ایشان محسوب شده، لذا مانع احراز شرایط جهت بهره مندی از مستمری بازماندگان در قانون تأمین اجتماعی خواهد بود، بنابراین چنانچه نواده اناث مستمری بگیر که در حال پرداخت حق بیمه به صورت اختیاری، زنان خانه دار، دانشجویان است، شرایط لازم جهت بهره مندی از مستمری بازنشستگی یا ازکارافتادگی را احراز کند، از تاریخ برقراری مستمری بازنشستگی یا ازکارافتادگی کلی مشارالیها، پرداخت مستمری بازماندگان به وی فاقد موضوعیت خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 31 خرداد 1402 بروزرسانی: 31 خرداد 1402 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3938

به "شرایط بهره مندی نوه دختر از مستمری پدربزرگ و مادربزرگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط بهره مندی نوه دختر از مستمری پدربزرگ و مادربزرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید