فعالیت های گیاه پزشکی جهاد کشاورزی خراسان شمالی برای کاهش بیماری های برگی

به گزارش هنجس بلاگ، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از فعالیت گیاه پزشکی جهاد کشاورزی خراسان شمالی برای کاهش بیماری های برگی خبر داد.

فعالیت های گیاه پزشکی جهاد کشاورزی خراسان شمالی برای کاهش بیماری های برگی

به گزارش خبرنگار از ، محمد رضایی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در خصوص فعالیت­های میدانی اعضای شبکه مراقبت این سازمان برای حفاظت از مزارع گندم از گزند بیماری­های گیاهی گفت: از اواخر پارسال تا به امروز سه نوبت جلسه ستاد گیاه پزشکی در خصوص مزارع غلات و بررسی فعالیت آفات و بیماری­های گیاهی (سن، بیماری­های اندام­های هوایی) و با حضور مدیران ستادی و شهرستانی تشکیل و بر ضرورت سرکشی مداوم از مزارع و انجام توصیه­ های فنی به کشاورزان تشکیل شده است.

رضایی افزود: جمعیت اماکن زمستانگذران سن گندم نسبت به سال قبل افزایش داشته لذا این سازمان با آگاهی از فعالیت آفت، مزارع را تحت پایش قرار داده و بر ضرورت مبارزه با مرحله مادری آفت تاکید نموده است هر چند که به سبب بارش­های مداوم در برخی از مناطق امکان نرم­ گیری و مبارزه میسر نشده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با ادامه بارش­ها و فراهم­ شدن شرایط آب و هوایی برای توسعه و رشد انواع بیماری های قارچی، توصیه­ های لازم در قالب اکیپ­ های نظارتی و یا به­ وسیله رسانه­ های دیداری و شنیداری و یا شبکه­ های مجازی به کشاورزان به­ عمل آمده است.

او گفت: به­ جهت فراهم ­بودن شرایط رطوبتی قارچ­ها، مزارع گندم شهرستان­های مانه و سملقان، بجنورد، شیروان، فاروج و راز و جرگلان در اولویت فعالیت شبکه مراقبت سازمان قرار گرفته است و در برخی از شهرستان­های گرم تر نظیر مانه و سملقان، لکه­ برگی­ ها فعلاً محدود به قسمت­های پائینی برگ­ ها بوده و در برخی از معدود مزارع نیز به­ صورت جزئی در برگ ماقبل پرچم دیده شده است.

رضایی گفت: تا به امروز در سطح 1500 هکتار از مزارع مبارزه شیمیایی به عمل آمده و مبارزه همچنان ادامه دارد، اما به سبب تداوم بارش­ ها و رطوبت بالای مزارع، امکان تردد ادوات سمپاشی میسر نمی­ باشد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی مطرح نمود: برخی از سموم توصیه­ شده سازمان حفظ نباتات مانند آرتئا، فالکن، آمیستاراکسترا و ... به سبب تحریم و عدم تولید، در بازار سموم موجود نمی­ باشد و با رایزنی­ های اجرا شده با سازمان حفظ نباتات فعلاً دو سم فولیکور و پروپیکونازول موجود بوده که در حال حمل مرحله به مرحله به استان و توزیع بین کشاورزان است.

د

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 801

به "فعالیت های گیاه پزشکی جهاد کشاورزی خراسان شمالی برای کاهش بیماری های برگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت های گیاه پزشکی جهاد کشاورزی خراسان شمالی برای کاهش بیماری های برگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید