قدرت جهش جدید کرونا در انگلستان 9 برابر شد

به گزارش هنجس بلاگ، خبرنگاران : معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با اشاره به تجمیع جهش ها در ویروس کرونا در اروپا گفت: جهش دوم این ویروس در انگلستان به دلیل تجمیع جهش ها خطرناک تر شده است.

قدرت جهش جدید کرونا در انگلستان 9 برابر شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، محمدعلی ملبوبی با تاکید بر اینکه ویروس ها به طور کلی جهش پذیر هستند، اضافه نمود: هر دو تکثیری که در ویروس صورت می گیرد، ما باید بر این تصور باشیم که در آن جهش اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: جهش هایی در ویروس مد نظر ما است که در تکثیرهای بعدی باقی می ماند و بعد وارد جمعیت انسانی می شوند، به این معنا که این ویروس ها وارد بدن انسان می شوند و از میزبانی به میزبان دیگر مهاجرت می نمایند که اصطلاحا به آن Circulating virus variant و یا سویه های جدیدی هستند که در جمعیت انسانی دست به دست می شوند.

ملبوبی با بیان اینکه جهش در ویروس ها به تعداد زیادی رخ می دهد، یادآور شد: زمانی که ویروس کرونا وارد بدن فردی گردد، ظرف 24 ساعت 900 برابر می گردد و می تواند صورت تصاعدی و به میزان میلیاردی در بدن میزبان تقسیم گردد.

معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با بیان اینکه جهش جزئی از زندگی موجودات زنده از جمله ویروس ها است و در این جهش تنها تنوع ایجاد می گردد و معمولا برای انسان بی خطر هستند، خاطر نشان کرد: ولی در بعضی موارد این جهش برای ویروس مفید است؛ چون توانسته است در جمعیت باقی بماند، ولی ممکن است برای انسان مشکل ایجاد کند.

وی با اشاره به اقدامات این پژوهشگاه در زمینه پایش ویروس کرونا در کشور، یادآور شد: ما در این پایش ها متوجه شدیم که جهش های جدیدی در ویروس کرونا ایجاد شده است، ولی تاثیر نداشته است.

ملبوبی با اشاره به جهش های جدید ویروس کرونا در انگلستان، یادآور شد: در اروپا در ابتدا هاپلوتایپ 3 جهشی به نام E 614 رخ داد که بسیار مشهور شد؛ چرا که این ویروس باعث می شد که سرعت سرایت از انسانی به انسان دیگر افزایش یابد.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک در مورد دلیل این سرایت بالا، شرح داد: دلیل اینکه چرا این ویروس در اروپا سرایت زیادی یافت، این است که اتصال این سویه ویروس کرونا به گیرنده های سلولی و ورود آن به سلول بهتر صورت می گیرد، از این رو تکثیر بیشتری دارد و از آنجایی که تکثیر بالایی دارد، در هر سرفه ای که مبتلایان داشتند، تعداد زیادی ویروس به بیرون می ریخت؛ از این رو جمعیت بیشتری به این ویروس آلوده می شدند.

ملبوبی ادامه داد: علاوه بر آن قدرت آلوده نمایندگی این سویه 7 تا 9 برابر افزایش یافته بود؛ از این رو این ویروس بیشتر ساکنان اروپا را درگیر کرد.

معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری خاطر نشان کرد: خوشبختانه از آنجایی که رفت و آمد ایرانیان به اروپا محدود است و از سوی دیگر به دلیل تحریم ها این ویروس خیلی دیر در کشور ظاهر شد.

وی اضافه نمود: بر اساس آمارهای ما 24 درصد بیماران ایرانی به جهش اول ویروس کرونای اروپا آلوده شدند.

ملبوبی با اشاره به جهش دوم ویروس کرونا در کشورهای اروپایی گفت: در آنالیز های صورت گرفته 99 درصد مردم انگلستان آلوده به جهش اول کرونا شدند و 70 درصد مردم نیز آلوده به جهش دوم این ویروس هستند.

به گفته وی در جهش دوم، جهش های این ویروس در آن تجمیع و موجب آلوده شدن 70 درصد مردم شده است.

ملبوبی با بیان اینکه این امر نیز مشکل خاصی را ایجاد نمی نماید، اضافه نمود: در حال حاضر حدود 17 جهش در این ویروس تجمیع و منجر به خطرناک شدن این ویروس شده است.

وی تاکید نمود: تجمیع جهش های این ویروس بسیار خطرناک است.

معاون فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری ادامه داد: ما برای پایش جهش های این ویروس در این پژوهشگاه با تشکیل تیمی، پاپ لاینی را ایجاد کردند که توسط آن می توانیم در مدت 12 ساعت تعداد 200 هزار ژنوم را با یکدیگر مقایسه کنیم و این اطلاعات نیز خروجی این مطالعات است.

ملبوبی، تاکید نمود: این داده ها به تفکیک ژن و کشور برای عموم قابل دسترسی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا جهش اتفاق افتاده در کشور انگلستان به ایران رسیده است، با تاکید بر اینکه ما در این مطالعات با آن روبرو نشدیم، یادآور شد: زمانی می توانیم ورود این ویروس در کشور را تایید کنیم که بتوانیم فراوانی آن را محاسبه کنیم و تا به امروز این سویه جدید انگلستان را در کشور مشاهده نکردیم.

ملبوبی با تاکید بر اینکه ما ادعا نمی کنیم که در آینده این جهش وارد ایران نخواهد شد، اظهار کرد: با یافته هایی که در اختیار ماست، این سویه در ایران مشاهده نشده است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک با بیان اینکه ما نمی توانیم جلوی جهش این ویروس را بگیریم، اضافه نمود: هر چه تعداد مبتلایان به این ویروس کمتر گردد، جهش های این ویروس نیز کاهش می یابد، ضمن آنکه هر چه رفت و آمدها کاهش یابد و زنجیره ارتباطات کاهش یابد، احتمال تجمیع در یک ویروس نیز کمتر خواهد شد.

به گفته وی در صورت جهش های بیشتر ویروس، تشخیص ها نیز دشوارتر خواهد شد و تنها راه کاهش جهش در این ویروس پیشگیری است و مهمترین اقدام پیشگیرانه نیز رعایت فاصله اجتماعی و نرفتن به سفر است تا ویروس را از یک جمعیت به جمعیت دیگر منتقل نکنیم.

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک با اشاره به فراوری واکسن کرونا و جهش های این ویروس، شرح داد: سخت ترین حالت فراوری واکسن برای چنین ویروس هایی همانند ویروس آنفلوآنزا است. ما باید برای بیماری آنفلوآنزا واکسن تهیه کنیم، ولی در هر فصلی یک واکسن جدید عرضه می گردد، چون ویروس در حال تغییر است؛ این واکسن در سال دو بار تغییر می نماید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2372

به "قدرت جهش جدید کرونا در انگلستان 9 برابر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت جهش جدید کرونا در انگلستان 9 برابر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید