متادون در تست اعتیاد و جواب نهایی آزمایش اعتیاد

به گزارش هنجس بلاگ، وجود متادون در تست اعتیاد ازدواج یا دیگر تست های تشخیصی اعتیاد، با آزمایش های مخصوصی انجام می گردد. اما آیا متادون تست اعتیاد را مثبت میکند؟ برای منفی شدن تست متادون چه تقلب هایی صورت می گیرد؟

متادون در تست اعتیاد و جواب نهایی آزمایش اعتیاد

خبرنگاران | سرویس سلامت - متادون بخشی از گروهی از مواد به نام مخدر است. این دارو را آلمانی ها در طول جنگ جهانی دوم درست کردند. وقتی که متادون به ایالات متحده رسید، برای درمان اشخاص دارای درد شدید به کار گرفته شد. امروزه محتمل است که پزشک شما آن را به عنوان بخشی از درمان اعتیاد به هروئین تجویز کند. چون یک داروی نگهدارنده به حساب می آید و بسیاری اوقات متادون در تست اعتیاد ازدواج یا دیگر تست های تشخیصی نشان داده نمی شود.

در این مطلب بخوانید:

 • متادون در تست اعتیاد؛ آیا متادون تست اعتیاد را مثبت میکند؟
 • انواع روش های تست اعتیاد
 • منفی شدن تست متادون

متادون در تست اعتیاد؛ آیا متادون تست اعتیاد را مثبت میکند؟

اگرچه این ماده در میان مواد مخدر طبقه بندی می شود، ولی متادون در تست اعتیاد ازدواج یا سایر تست های تشخیصی اعتیاد، موجب مثبت شدن جواب آزمایش نمی شود. برای مثال، هدف از تست اعتیاد ازدواج پیدا کردن مورفین در بدن شخص است، ولی مصرف متادون به تنهایی باعث مثبت شدن تست نواری ادرار مصرف مورفین نمی شود. متادون را باید با یک ماده دیگر مصرف کرد تا تست اعتیاد ازدواج جواب مثبت را نشان دهد.

البته باید گفت که نوع تست اعتیاد با توجه به شرایط فرد مراجعه کننده، از قبیل: شرایط مالی، عامل زمان و ماده مصرفی انتخاب می شود. همچنین باید در نظر داشت که هیچ تستی صد در صد نیست و گاهی اوقات خطا ها و اشتباهاتی پیش می آید.

انواع روش های تست اعتیاد

در کل می توان تست های اعتیاد را به دو گروه تقسیم کرد:

دسته اول) تست های آزمایشگاهی

این تست ها در آزمایشگاه های تست اعتیاد انجام می شوند. برای این منظور از ادرار، بزاق، خون یا موی فرد نمونه گیری می شود و آزمایش بر روی آن انجام می شود. مزیت این روش عبارت است از دقت بالای تست، اما گران بودن و تأخیر در ارائه جواب (که می تواند تا 5 روز هم طول بکشد) از معایب این گونه تست ها هستند.

دسته دوم) تست های غربالگری

این نوع تست را با استفاده از کیت های ارزان انجام می دهند. مزیت آن این است که می توان در مدت زمان اندکی جواب را دریافت کرد (تعیین شدن جواب تست تنها چند دقیقه به طول می انجامد)، اما از سوی دیگر، باید عدم دقت کافی را در میان معایب این تست قرار داد. گاهی اوقات دقت تست به اندازه ای پایین است که باید تست های تأیید کننده دیگری انجام شوند.

در خطوط فوق اشاره کردیم که متادون در تست اعتیادی که به دنبال مورفین است، نتیجه را مثبت نمی نماید. پس برای تشخیص اعتیاد به متادون باید چه کرد؟ در پاسخ باید گفت که برای این منظور می توان به تست متادون متوسل شد. با انجام این تست در صورتی که فرد به مصرف متادون اعتیاد داشته باشد، نتیجه مصرف متادون در تست اعتیاد ازدواج یا دیگر تست های تشخیصی مثبت خواهد شد.

اما باید گفت که هیچ تست کاملی برای آزمایش وجود مواد مخدر در بدن شخص وجود ندارد. هریک از روش ها دارای معایب و محاسن خاص خود هستند و روش تست را باید با توجه به احتیاج فرد مشخص کرد.

سایر روش های تست اعتیاد

1. تست ادرار

برای این آزمایش از شخص نمونه ادرار گرفته می شود. البته می توان تست ادرار را به وسیله نوار کاغذی با سرعت انجام داد، ولی بهتر است فرآیند طولانی مدت آزمایشگاهی طی شود تا تست با کیفیت بالا انجام شود.

2. تست بزاق

نمونه های بزاق را خود کارشناس جمع آوری می نماید، پس دردسر این تست کمتر و امکان تقلب به حدأقل می رسد. آماده شدن جواب آزمایش فقط چند دقیقه طول می کشد و احتیاجی به آزمایشگاه ندارد. همچنین می توان به طور همزمان وجود چندین ماده در بزاق را شناسایی کرد. ردیابی وجود یا عدم وجود آثار متادون در تست اعتیاد بزاق حدود 24 ساعت طول می کشد.

3. تست مو

امکان شناسایی آثار مصرف مواد مخدر به وسیله مو هم امکان پذیر است. هرچند این روش بسیار آسان و درصد تقلب در آن بسیار پایین است، اما معایب آن عبارتند از: مدت زمان طولانی 90 روز برای دریافت جواب آزمایش، عدم قابلیت سنجش مصرف اخیر مواد مواد مخدر، احتیاج به تجهیزات آزمایشگاهی و صرف هزینه هزینه بیشتر نسبت به دیگر روش ها. در این آزمایش هرچه تار مو بلندتر باشد تاریخچه طولانی تری از مصرف مواد مخدر نشان داده می شود (البته بهترین قسمت مو همان فاصله 5/2 تا 4 سانتی متری است). یکی دیگر از خاصیت های منحصر به فرد این آزمایش عبارت است از اینکه نه فقط وجود ماده مخدر در بدن فرد شناسایی می شود، بلکه مقدار ماده مصرف شده نیز نمایش داده می شود. مدت زمان تقریبی شناسایی متادون در تست اعتیاد مو، 90 روز است.

4. نوار تست سریع متادون

یک تست غربالگری ادرار که بدون استفاده از از وسایل آزمایشگاهی انجام می شود. وقتی جواب این تست مثبت می شود که سطح متادون بیش از 300 نانوگرم در میلی لیتر باشد. شاید یکی از محاسن این تست عدم لزوم ناشتا بودن است. در این روش نمونه ادرار در ظرف یک بار مصرف جمع آوری شده و آزمایش بر روی آن انجام می شود. هریک از نوار های آزمایش متادون در تست اعتیاد یک بار مصرف هستند.

5. تست تعریق

روش انجام این تست بسیار آسان است. مشکل اصلی در این آزمایش تعریق زیاد تعدادی از افراد است، چون امکان ارزیابی مواد را پایین آورده و ممکن است تا چند ماه نیز به طول انجامد. به طور میانگین می توان مدت زمان چند هفته را برای شناسایی متادون در تست اعتیاد تعریق در نظر گرفت.

منفی شدن تست متادون

همانطور که ذکر شد، روش بررسی ادرار احتیاجمند یک نمونه ادرار است. این آزمایش را می توان با استفاده از نوار کاغذی به صورت سریع و یا به وسیله فرایند های طولانی مدت آزمایشگاهی با کیفیت بالاتر نیز انجام داد. اما جابه جایی و تقلب در ارائه نمونه از اصلی ترین مسائل این روش است؛ به صورتی که فرد در هنگام نمونه گیری ادرار جای خود را با شخص غیر معتادی عوض می نماید. همچنین برخی از افراد برای رقیق کردن ادرار خود مقدار بسیار فراوانی آب می نوشند، ولی در چنین مواردی، با توجه به شفافیت و رنگ نمونه ادرار، امکان اینکه نمونه پذیرفته نشود، وجود دارد.

زمان تقریبی جواب متادون در تست اعتیاد با این روش تقریباً 3 روز است.

چند روز پس از مصرف متادون تست اعتیاد منفی می شود؟

بیشتر مواد تا 72 ساعت پس از مصرف در ادرار قابل شناسایی هستند. به همین خاطر ممکن است فرد در این بازه زمانی مصرف نکند تا تست منفی شود. آگاهی در خصوص این بازه زمانی به خانواده ها یاری می نماید که بدانند تست اعتیاد تا چه حد قابل اطمینان است.

اگر احتیاج به منفی شدن تست متادون دارید بهتر است با انجام مشاوره ترک اعتیاد راهکار بهتری را جایگزین کنید.

سخن آخر

امروزه متأسفانه مصرف انواع مواد مخدر رواج پیدا نموده است. متادون نیز در صورتی که بدون برنامه درست و خودسرانه مصرف، می تواند وابستگی شدید را به دنبال داشته باشد. البته باید در نظر داشت که وابستگی جسمی متادون نسبت به دیگر مواد مخدر کمتر است. همچنین مصرف آن سرخوشی و نشئگی بسیار کمتری را نسبت به مواد مخدر دیگر به دنبال دارد.

شیوه عمل متادون شباهت فراوانی با مورفین دارد. افراد می توانند آن را به شکل قرص، پودر یا مایع مصرف کنند. البته این دارو را باید دکتر تجویز کند و افرادی که آن را به صورت غیر قانونی مصرف می کنند، غالباً به تزریق آن اقدام می کنند که آن ها را در معرض ابتلای به بیماری ایدز قرار می دهد. هرچند متادون در مقایسه با دیگر مخدرات ایمن تر است، اما پزشک باید از نزدیک شما را در مدت زمان استفاده از متادون تحت نظر بگیرد. چون مصرف آن می تواند موجب اعتیاد یا سوء مصرف شود.

در خاتمه پیشنهاد می کنیم بهترین روش برای ترک متادون را در خبرنگاران بخوانید و از مطالب مفید ذکر شده در آن بهره مند شوید.

لینک اطلاعات مراکز ترک اعتیاد

بیماران گرامی می توانند جهت بهبودی هر چه سریعتر به مراکز ترک اعتیاد واقع در شهر خود مراجعه کنند که در این قسمت اطلاعات مراکز ترک اعتیاد را به تفکیک شهر برای شما آورده ایم.

 • اطلاعات مراکز ترک اعتیاد تهران (رباط کریم، شهریار، شهرری و …)
 • کمپ های ترک اعتیاد کرج (آدرس و تلفن)
 • مراکز ترک اعتیاد اصفهان (آدرس و تلفن)
 • اطلاعات مراکز ترک اعتیاد خوزستان (اهواز، آبادان و …)
 • اطلاعات مراکز ترک اعتیاد خراسان رضوی (مشهد، سبزوار و …)
 • اطلاعات مراکز ترک اعتیاد استان فارس (شیراز و …)
 • اطلاعات مراکز ترک اعتیاد آذربایجان شرقی (تبریز، میانه و …)
 • اطلاعات مراکز ترک اعتیاد قم

با آرزو بهبودی هر چه سریع تر برای شما امیدواریم با گامی محکم و با اراده در این جهت سخت به موفقیت و بهبودی دست یابید.

به نظر شما مطالب عنوان شده در این مطلب صحیح هستند؟ نظرات و سوالات خود را در خاتمهی این مطلب با ما و سایر مخاطبان خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 21 تیر 1400 بروزرسانی: 21 تیر 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3257

به "متادون در تست اعتیاد و جواب نهایی آزمایش اعتیاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متادون در تست اعتیاد و جواب نهایی آزمایش اعتیاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید