موزه هنرهای ملی ایران، قدمت چند هزار ساله فرهنگ ایرانی

به گزارش هنجس بلاگ، موزه هنرهای ملی ایران مکانی برای حفظ و احیای ارزش اصیل هنرهای ملی و سنتی ایران است.

موزه هنرهای ملی ایران، قدمت چند هزار ساله فرهنگ ایرانی

موزه هنرهای ملی به عنوان اولین موزه تخصصی کشور، در حال حاضر 271 آثار ارزشمند هنری را از قرن 12 هجری شمسی تا به امروز در رشته های نگارگری، مینیاتور، زری بافی، گبه و فرش، معرق و منبت، خاتم کاری و کاشی کاری را در خود جای داده است.

این موزه در میدان بهارستان، خیابان کمال الملک، ساختمان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واقع شده است.

موزه هنرهای ملی ایران در سال 1309 شمسی با تلاش و تلاش مرحوم حسین طاهرزاده بهزاد که خود از هنرمندان و نقاش و طراح نقشه قالی و مینیاتور بود، شکل گرفت.

در زمان فتحعلی شاه، در محل ساختمان های وزارت فرهنگ و سازمان برنامه و بودجه، باغ بزرگی بود که از شمال تا خیابان راهنمایی فعلی و از جنوب تا میدان بهارستان گسترده بود.

در حال حاضر از آن باغ و قصر فقط حوضخانه ای به جای مانده که تبدیل به موزه هنرهای ملی شده است.

ساختمان موزه به نام حوضخانه باغ نگارستان از بناهای دوره قاجار است که در عهد فتحعلی شاه در جنوبی ترین قسمت قصر و باغ نگارستان ساخته شده و مجموعه قصر و کاخ باغ نگارستان به دست دو تن از معماران زبده آن دوران استاد عبدالله خان و استاد آقاجانی اصفهانی بنا شده است.

نام موزه از نام باغ برداشته شده و چون این محل حوضخانه بوده، به حوضخانه باغ نگارستان نیز معروف است.

طرح بنای حوضخانه به شکل علامت بعلاوه با چهار شاه نشین بی در و پنجره اطراف است که به درون باغ راه دارند.

در داخل موزه هنرهای ملی تا نیم قرن پیش، حوض دایره شکل بزرگی از سنگ مرمر، میان ستون ها قرار داشت که از دل این ستون ها آب به داخل حوض فواره می کرد که این صحنه منظره زیبایی را به وجود می آورد.

بعلاوه در سال 1309 شمسی حسین طاهرزاده بهزاد موزه هنرهای ملی و اداره هنرهای ملی را تحت عنوان مدرسه صنایع قدیمه به انگیزه احیا و تجدید حیات هنرهای ملی و سنتی ایرانی بنیاد نهاد که بدین ترتیب مدرسه صنایع قدیمه (موزه هنرهای ملی) کانون حفظ و احیای ارزش اصیل هنرهای ملی و سنتی ایران شده است.

شادروان استاد هادی تجویدی که خود معلم آبرنگ در مدرسه کمال الملک بود نیز در آزمونی که میان چند تن از هنرمندان از جمله استاد حسین بهزاد و استاد نائب در رشته مینیاتور ایران به عمل آمد، به عنوان نخستین معلم مینیاتور مدرسه انتخاب شده است.

سقف گنبدی حوضخانه برشانه چهار ستون سنگی راسخ است. این مجموعه دربرگیرنده برترین هنرهای ملی ایران در همه سال های اخیر مانند مینیاتور، تذهیب، خاتم، کاشی کاری، قالی بافی، پارچه بافی، زری دوزی، مخمل بافی، میناکاری، قلم زنی و معرق است.

موزه هنرهای ملی در سال 1369 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قدمت چند هزار ساله فرهنگ ایرانی را می توان در یک مجموعه گردآوری شده کوچک به نام موزه هنرهای ملی ایران بازیابی کرد که هویت فرهنگی این دیار را در قالب نقاشی های مینیاتور به تصویر کشیده است.

استاد طاهرزاده بهزاد در سال 1266ه. ش در شهر تبریز و خانواده ای روحانی به جهان آمد و به گفته خود او، فرزند پدر جهان دیده، کتابخوان و جدی، در تربیت اولاد (به خصوص عبدالحسین) بود. استاد از سنین کودکی علاقه زیادی به هنر نقاشی داشت.

او در سال 1308 ه.ش نخست به ریاست نقشه کشی موسسه قالی و سپس به ریاست صنایع قدیم و هنرستان هنرهای زیبا منصوب شده است. سپس موزه هنرهای زیبا (هنرهای ملی) را تأسیس، و مدّت چندین سال در تهیه تابلوهای بزرگ و تزیینات کاخ مرمر و کاخ های دیگر سعی و تلاش فراوانی کرد.

علاقه مندان می توانند همه روزه به جز روزهای پنجشنبه و آدینه از ساعت 8 تا 16 از موزه هنرهای ملی ایران بازدید فرمایند.

منبع: کجارو / icsa.ir / ایرنا
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3754

به "موزه هنرهای ملی ایران، قدمت چند هزار ساله فرهنگ ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه هنرهای ملی ایران، قدمت چند هزار ساله فرهنگ ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید