نرخ رشد اقتصادی اعلام شد

به گزارش هنجس بلاگ، تولید ناخالص داخلی در سه ماه اول امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل 2.8درصد کاهش یافته و تولید ناخالص داخلی بدون احتساب نفت با وجود رشدهای بخش کشاورزی و صنعت و معدن، به دلیل افت 1.6درصدی بخش خدمات، منفی 0.6درصد ثبت شده است.

نرخ رشد اقتصادی اعلام شد

به گزارش فارس، براساس گزارش نماگرهای اقتصادی بانک مرکزی تولید ناخالص داخلی در سه ماه اول امسال به قیمت ثابت سال 95 به رقم 146 هزار میلیارد تومان رسیده است که نسبت به سه ماه اول سال گذشته 2.8 درصد کاهش نشان می دهد.

تولید ناخالص داخلی بدون احتساب نفت در سه ماهه اول امسال 0.6درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش داشته است.

بیشترین تأثیر در کاهش رشد تولید ناخالص داخلی را بخش نفت و خدمات داشته اند، به طوری که بخش نفت 16درصد و بخش خدمات 1.6درصد نسبت به سه ماهه اول سال قبل افت داشته اند. با توجه به سهم بالای خدمات (بیش از 55 درصد) از تولید ناخالص داخلی کاهش 1.6درصدی این بخش تأثیر قابل توجهی در تولید ناخالص داخلی داشته است.

بخش کشاورزی در بهار امسال 3.7درصد و بخش صنایع و معادن 2.5 درصد رشد داشته اند. در زیرمجموعه گروه صنایع و معادن رشد بخش صنعت و معدن مثبت 1.4 درصد و ساختمان مثبت 3.9درصد بوده است.

براساس آمارهای بانک مرکزی تولید ناخالص داخلی به قیمت جاری در سه ماه اول امسال معادل 633 هزار و 200 میلیارد تومان بوده است.

در بخش حساب های ملی، تشکیل سرمایه ثابت ناخالص به قیمت ثابت در سه ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 0.6درصد کاهش داشته است. بانک مرکزی در این گزارش رقمی در خصوص تشکیل سرمایه ثابت در بخش خصوصی و دولتی به تفکیک ماشین آلات و ساختمان برای بهار امسال منتشر نکرده است.

شاخص کارگاه های بزرگ صنعتی 1.5درصد افزایش یافته است. در این دوره تعداد جواز تأسیس واحدهای صنعتی 24درصد و سرمایه گذاری بالقوه در این بخش 34.2درصد رشد داشته است، اما در بخش صدور پروانه بهره برداری از واحدهای صنعتی که شامل واحدهای با 100 نفر کارکن و بیشتر است، تعداد پروانه بهره برداری 12.4 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که سرمایه گذاری اجرا شده در همین مدت 155.2 درصد رشد داشته است.

در بخش ساختمان تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده در مناطق شهری در بهار امسال 36 هزار و 300 فقره بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 5درصد کاهش داشته است. این نسبت در شهر تهران 21 درصد افت کرده و در شهرهای بزرگ یک درصد کاهش داشته است.

شاخص بهای خدمات ساختمانی در سه ماه اول امسال نسبت به سه ماهه اول سال گذشته 30.9درصد و شاخص بهای تولیدکننده مصالح ساختمانی 30.1 درصد رشد داشته است.

براساس آمارهای بانک مرکزی در بهار امسال 184 هزار و 500 ساختمان پروژه عملیاتی آن آغاز شده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 92.3 درصد افزایش نشان می دهد.

ساختمان های نیمه تمام 48.5درصد و ساختمان های تکمیل شده 102.9 درصد نسبت به بهار سال قبل افزایش داشته است. در کل مناطق شهری 650 هزار و 800 واحد مسکونی در مراحل مختلف ساخت قرار داشته که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 72.5درصد افزایش داشته است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2189

به "نرخ رشد اقتصادی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ رشد اقتصادی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید