نگفتیم پول مسافر را برنگردانند

به گزارش هنجس بلاگ، معاون گردشگری می گوید: بخشنامه ای با این مضمون که پول مسافر در صورت لغو سفر عودت نشود، ابلاغ نکرده ایم.

نگفتیم پول مسافر را برنگردانند

ایسنا: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی چهارم اسفندماه 99 در بخشنامه ای به مدیران دفاتر خدمات مسافرتی ابلاغ کرد: پیرو صحبت های معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و با توجه به شرایط ویژه کرونا و احتمالات لغو سفر به جهت جلوگیری از هرگونه شکایت مسافران، مقتضی است در قرارداد گشت ها بندی مبنی بر این که در صورت لغو سفر به دلایل شرایط کرونا، هزینه پرداختی مسافران عودت نخواهد شد، اضافه گردد.

مصطفی مرزبان در این بخشنامه متذکر شده که این موضوع فقط مخصوص شرایط ویژه کرونا است.

این بخشنامه ضمیمه با بخشنامه ششم اسفندماه سال گذشتۀ معاونت گردشگری درباره لغو سفر بدون کسر جریمه بین دفاتر خدمات مسافرتی و سایر تاسیسات گردشگری دست به دست شده و نگرانی هایی را از بابت انصراف مسافران ایجاد نموده است. به ویژه آن که ستاد ملی مقابله با کرونا هنوز درباره سفرهای نوروزی تصمیم نگرفته و از مردم درخواست نموده فعلا بلیت رزرو ننمایند.

حتی حرمت الله رفیعی ـ رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ـ به آن بخشنامه واکنش نشان داده و ایرادهایی را به آن وارد می نماید و درباره محتوای آن که باعث نگرانی در بین آژانس ها شده است، به ایسنا می گوید: چنین بخشنامه ای به نفع صنعت گردشگری نیست، ضمن این که مسافر را می ترساند و از خرید بلیت و تور و سایر خدمات گریزان و منصرف می نماید، چون صراحتا اعلام شده اگر سفر کنسل گردد هیچ پولی برگردانده نمی گردد. از طرفی، راه را برای سودجویان باز می گذارد، چون این اجازه قانونی به آن ها داده می گردد که پول مسافر را نگه دارند.

اما ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ صدور چنین بخشنامه ای را تکذیب می نماید و می گوید: بخشنامه ای از سوی معاونت گردشگری و ادارات کل استانی به دفاتر مسافرتی با این مضمون که اگر مسافری تور و یا بلیتی خریداری کرد و به دلیل شرایط حاد کرونا ممنوعیتی اعمال و سفرها لغو شد، پول مسافر عودت نگردد، صادر نشده است.

او این شرح را اضافه می نماید که تنها یکی از استان ها چنین بخشنامه ای را صادر نموده بود که فورا از سوی ما ابطال شد و چنین خبری که بخشنامه سراسری ابلاغ شده، صحت ندارد.

معاون گردشگری که سال گذشته بخشنامه بحث برانگیزی را برای لغو سفر در شرایط کرونا صادر نموده بود، با توجه به تصمیم های ناپایدار در ارتباط با سفر در تعطیلات نوروز 1400 و حجم زیاد شکایت ها از بابت پس ندادن هزینه سفرهای لغوشده در نوروز 99، به تازگی در سخنانی گفته است: دفاتر خدمات مسافرتی و سایر تاسیاست گردشگری تا سه ماه بعد می توانند خدمات شان را تضمین نمایند. به نظر می رسد بخشنامه جدید بیشتر روی ضمانت های زمانی سفر متمرکز باشد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2735

به "نگفتیم پول مسافر را برنگردانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگفتیم پول مسافر را برنگردانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید