هزینه سفر با تاکسی های اینترنتی واقعا گران است؟

به گزارش هنجس بلاگ، اقتصاد کشور در شرایطی گرفتار معضل کرونا شده است که هم در سطح داخلی با انواع چالش ها و نااطمینانی ها روبرو است و هم به واسطه شرایط تحریمی، در فضای بین الملل با محدودیت های متعددی روبرو است. همچنین برخی کارشناسان اعتقاد دارند شیوع کرونا و فرایند رو به گسترش این بیماری در سطح جهان، ضمن بر هم زدن بسیاری از معادلات و پیش بینی ها، از تحمیل شرایط سخت تر بر اقتصاد کشور حکایت دارد.؛ این ها بخش هایی از گزارشی است که خبرآنلاین روزهای ابتدایی فروردین ماه سال جاری با عنوان اقتصاد ایران به کدام سمت می رود منتشر کرد.

هزینه سفر با تاکسی های اینترنتی واقعا گران است؟

حالا چیزی حدود شش ماه از زمان انتشار این مطلب می گذرد و شرایط مالی طبق پیش بینی ها فرایند رکودی شدیدی را از سر می گذراند. اوضاع در بورس بهم ریخته، نوسان قیمت نفت، بی ثباتی شدیدی در بازار ایجاد کرده، بسته شدن مرزها و بهم ریختگی صادرات و واردات تبعات سنگینی برای بسیاری کسب وکارها به همراه داشته و گرانی هم که سر خط خبرها بیداد می کند. شبکه های اجتماعی پُر از واکنش های کاربران به گرانی مواد غذایی است و تامین مایحتاج روزانه به معنای واقعی کلمه، حتی برای بسیاری از اقشار متوسط جامعه سخت و در موارد زیادی ناممکن شده است. این یعنی کشور بر مدار اوضاع بد مالی می گذرد و در این میان، گرانی در تک تک محصولات موجود در سبد خرید خانواده به چشم می آید.

در میان این گرانی ها و گلایه ها، یکی از مواردی هم که هر از گاهی مطرح می شود نرخ تاکسی های اینترنتی است که به اعتقاد مسافران مثل سابق مقرون به صرفه نیست. آن طرف راننده ها هم معتقدند که با این شرایط گرانی بنزین و افزایش قیمت لوازم جانبی خودرو، قبول درخواست مسافران با نرخ پایین اصلا نمی ارزد. این جاست که اگر یک حساب سرانگشتی ساده کنیم و قیمت متوسط هر سفر با تاکسی های اینترنتی را با نرخ تورم جاری در هزینه های زندگی مقایسه کنیم، می بینیم که اوضاع آنقدر هم تیره و تار نیست. طبعا هر کاربری در نقش مسافر تمایل دارد با کمترین هزینه ممکن سفرش را به انجام برساند و آن طرف هر راننده ای هم بین مبدا و مقصد جابه جا می شود تا درآمدزایی کند.

سیستم قیمت گذاری در اسنپ اما فارغ از سلیقه راننده و مسافر، پویاست. همان طور که چندی پیش علیرضا قنادان، مدیرعامل سازمان تاکسی رانی تهران اعلام کرد: تاکسی های اینترنتی در نرخ گذاری و تعیین کرایه می توانند از نرخ پویا استفاده کنند به طوری که در زمان های خاص که ترافیک بیشتر یا شرایط جوی نامناسب است، کرایه بیشتری از مسافر دریافت کنند؛ این یعنی قیمت هر سفر بر اساس یک سری فاکتورهای کلی ارزیابی می شود و این طور نیست که تمایل راننده یا مسافر دخلی در آن داشته باشد.

فرید شهابی، مدیر تجاری اسنپ، درباره سیستم قیمت گذاری پویا این طور توضیح می دهد: سیستم قیمت گذاری اسنپ پویاست و قیمت در هر سفر بر اساس 4 فاکتور قیمت پایه، مسافت سفر، مدت زمان سفر و نسبت عرضه و تقاضا تعیین می شود. از آنجایی که نسبت عرضه و تقاضا یکی از اهرم های تعیین قیمت است زمانی که میزان تقاضا از عرضه پیشی بگیرد قیمت ها افزایش پیدا می کند و افزایش قیمت فعلی به همین دلیل اتفاق افتاده است. او همچنین درباره دلیل افزایش کرایه ها توضیح می دهد که افزایش قیمت ها به طور مستقیم متاثر از افزایش قیمت بنزین نبوده است. در یک سال اخیر با افزایش چشمگیر قیمت خودرو، لوازم یدکی و در مجموع استهلاک خودرو روبرو بودیم و دور از ذهن نیست که فعالیت در تاکسی های اینترنتی با کرایه های قبلی برای کاربران راننده صرف مالی نداشته باشد.

طبعا اما همیشه هر عددی به عنوان قیمت روی صفحه راننده و مسافر ظاهر می شود، مورد رضایت یکی و مخالفت دیگری است. قیمت اگر پایین باشد، برای راننده نمی ارزد و اگر گران باشد برای مسافر. شاید راه بهتر و مقایسه درست تر این باشد که هر کدام از طرفین ماجرا وقتی می خواهند درباره قیمت اظهارنظر کنند، خودشان را جای دیگری بگذراند.

مسافر با دیدن قیمت این را در نظر بگیرد که هزینه سفر در مقایسه با دیگر هزینه هایی که هر روز در خرید مایحتاج روزانه می پردازد، چقدر افزایش داشته. آیا همین حالا در مقایسه با چند ماه گذشته، هزینه یک خرید ساده از سوپرمارکت محل ثابت مانده است؟ قیمت خانه و ماشین چطور؟ اجاره ها تغییر نکرده؟ اگر خودش هم جای راننده بود، برایش می صرفید که با هزینه کمتر درخواست های سفر را قبول کند؟ آن طرف راننده هم وقتی پیام درخواست مسافر را می بیند، خودش را جای او بگذارد که در این عالم گرانی و نگرانی از شرایط ناامیدکننده مالی پیش رو، هر مسافری چقدر توان مالی دارد که بخواهد هزینه بیشتری برای رفتن از مبدا به مقصدش بپردازد؟

منبع: فرارو
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1769

به "هزینه سفر با تاکسی های اینترنتی واقعا گران است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه سفر با تاکسی های اینترنتی واقعا گران است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید