هشدار نسبت به احتمال خروج میدان نقش دنیا از فهرست یونسکو

به گزارش هنجس بلاگ، ایسنا - رئیس ایکوموس ایران با اشاره به مجتمعی که با توسل به مجوز دیوان عدالت اداری قصد نقض حریم میدان نقش دنیا را دارد، بر ضرورت ترجیح منفعت عام بر منفعت خاص توسط قوۀ قضائیه تأکید کرد و گفت: احداث هر نوع ساختمان با ارتفاع بیش از پنج و نیم متر در حریم آثار دنیای ازجمله میدان دنیای نقش دنیا خلاف است و در صورت احداث هر بنایی با ارتفاع بیش از این مقدار، میدان نقش دنیا در معرض خطر خروج از فهرست یونسکو قرار می گیرد.

هشدار نسبت به احتمال خروج میدان نقش دنیا از فهرست یونسکو

مالک یک مجتمع تجاری در اصفهان پس از چهار سال توانست از دیوان عدالت اداری مجوز افزایش ارتفاع این مجتمع را تا 9 متر به دست بیاورد؛ آن هم برای مجتمعی که درست در حریم میدان نقش دنیا واقع شده و در صورت احداث، قطعا این میراث با ارزش را در خطر خروج از فهرست میراث دنیای یونسکو قرار می دهد.

آنچه مالک مجتمع در شکایت خود آورده، به این شرح است که شهرداری منطقۀ سه بنا به نظر معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان که اعلام نموده بود پلاک مورد نظر خارج از طرح پیشنهادی محدودۀ جنوب میدان نقش واقع شده است، در ابتدا با اعطای پروانه بر اساس ارتفاع قبلی یعنی 9 متر موافقت نموده است، اما بعد از استعلام شهرداری از سازمان میراث فرهنگی بدون در نظر دریافت طبقات فوقانی ملک صرفاً با صدور جواز با ارتفاع پنج متر موافقت شده است.

بعد از طرح اختلافات، مالک مجتمع، حتی افزایش ارتفاع تا شش و نیم متر را نیز نپذیرفته و در ادامه و با شکایت او، دیوان عدالت اداری چراغ سبز خود را برای احداث سه طبقه با 9 متر ارتفاع روشن نموده و در بخشی از رأی خود آورده است: میراث فرهنگی ملک مزبور را تملک ننموده و مالک نسبت به سه طبقه حق مکتسبه دارد و ملک یادشده از ابتدا دارای ارتفاع 9 متر بوده و نوسازی آن موجب تضییع حقوق مکتسبه نخواهد شد.

بنابراین، درحالی که هرگونه ساخت وساز در حریم میدان نقش دنیا اصفهان تنها تا ارتفاع پنج و نیم متری مجاز است، مالک این مجتمع تجاری توانسته حکم ساخت وساز به ارتفاع 9 متر را از دیوان عدالت اداری دریافت کند. نکتۀ دیگر این که مالک این مجتمع تجاری در حکمی دیگر، مجوز احداث سه طبقه پارکینگ در زیرزمین پلاک مورد اشاره را نیز دریافت نموده و این در حالی است که بر اساس قوانین میراث فرهنگی، حفر زمین در حریم دولت خانه صفوی اصفهان مستلزم شرایطی است.

مهدی حجت، رئیس ایکوموس ایران دراین باره به ایسنا گفت: احداث هر نوع ساختمان با بیش از پنج و نیم متر ارتفاع در حریم آثار دنیای ازجمله میدان دنیای نقش دنیا خلاف است و در صورت احداث هر بنای با ارتفاعی بیش از این مقدار، میدان نقش دنیا در معرض خطر خروج از فهرست یونسکو قرار می گیرد.

وی ادامه داد: در این موضوع، آنچه قانون است باید اجرا گردد و قانون هم می گوید حریم میدان نقش دنیا باید آن گونه که وزارتخانۀ میراث فرهنگی مشخص نموده است حفظ و رعایت گردد.

حجت تأکید کرد: اینکه بگوییم حقوق مکتسبۀ قبلی وجود داشته و اگر کسی قبلاً این حقوق را داشته، حالا هم بخواهد و بتواند داشته باشد، طبیعتاً با منافع عام در تداخل است.

رئیس ایکوموس ایران اضافه کرد: رئیس محترم قوۀ قضائیه طی چند روز اخیر در صحبت هایشان به موضوع منافع عام اشاره و عنوان کردند که رعایت منفعت عام توسط دیوان عدالت اداری ضرورت دارد.

وی توضیح داد: منفعت عام یعنی اینکه میدان نقش دنیا در معرض تعرض قرار نگیرد و در مورد احداث این مجتمع تجاری، منفعت خاص باید از بین برود. منفعت خاص یعنی اینکه قبلاً آنجا 9 متر داشته و حالا هم حقوق مکتسبه دارد و باید 9 متر داشته باشد درحالی که این منفعت باید در مقابل منفعت عام از بین برود و مسئولان باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.

حجت، دربارۀ احداث سه طبقه پارکینگ در زیرزمین این مجتمع نیز شرح داد: حفاری در حریم آثار تاریخی قاعدۀ قانونی دارد. قطعاً باید ابتدا توسط باستان شناسان در آن محل حفاری های قاعده مند انجام گردد و اگر آزاد کردند اجازه احداث پیدا می نمایند. اگر آزاد نکردند و جزو انفال نهاده شد و حیثیت ملی پیدا کرد دیگر طبیعتاً کسی نمی تواند به آن تعرض کند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: صدای میراث
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1480

به "هشدار نسبت به احتمال خروج میدان نقش دنیا از فهرست یونسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار نسبت به احتمال خروج میدان نقش دنیا از فهرست یونسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید