چرا گوشی هوشمند نمی تواند دمای محیط را اندازه بگیرد

به گزارش هنجس بلاگ، همه ما کم و بیش با دماسنج های مستقل و دیجیتال آشنایی داریم، آن ها دقیق و جمع و جور هستند و از حسگرهایی کوچک استفاده می نمایند. اما به راستی چرا این قابلیت سودمند در گوشی های هوشمند حاضر نمی شود و هم اکنون این دستگاه ها قادر به اندازه گیری دمای محیط اطراف خود نیستند؟

چرا گوشی هوشمند نمی تواند دمای محیط را اندازه بگیرد

چرا گوشی های هوشمند دارای دماسنج نیستند؟هم اکنون گوشی های هوشمند امروزی بسیار پیچیده تر و قوی تر از دماسنج های دیجیتالی معمولی هستند و به همین دلیل فراوریکنندگان آن ها می توانند به راحتی حسگر های دیگری را هم در آن ها جای دهند. در واقع گوشی های هوشمند هم اکنون نیز دماسنج های متعددی دارند که در هر لحظه دمای باتری و تراشه ها را اندازه گیری می کنند تا در مواقع احتیاج از بروز فاجعه جلوگیری کنند.

اما اندازه گیری دمای محیط به وسیله دستگاهی که دائما در حال گرم شدن و سرد شدن است کار سختی خواهد بود. سخت از این نظر که محتمل است این فرآیند با دقت مناسبی صورت نگیرد. واضح است که چنین حسگری باید در محیطی خارج از بدنه گوشی قرار بگیرد. به این ترتیب با استفاده از این راه کار اضافه کردن یک حسگر شناسایی دما سبب ایجاد برجستگی هایی در بدنه گوشی های هوشمند می گردد که بدون شک زشت شدن ظاهر این دستگاه ها را به دنبال دارد. بهترین راه یکپارچه سازی این حسگرها با قاب یا بدنه گوشی های هوشمند است.

ولی باید توجه داشت که این قطعات نیز عموماً با هدف خارج کردن گرمای فراوری شده توسط اجزای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. به عبارت دیگر این قطعات در حال حاضر در گوشی های هوشمند نقش یک خنک کننده منفعل را ایفا می کنند. به این ترتیب فراوریکنندگان گوشی های هوشمند مجبور هستند سنسورهای اندازه گیری دما را در قطعاتی جای دهند که به منظور خنک سازی دستگاه تعبیه شده است. از سوی دیگر اطلاعات خروجی این سنسورها نیز باید به گونه ای باشد که با دمای محیط همخوانی داشته باشد و کاربران بتوانند آن ها را بپذیرند.

البته می توان راه هایی را برای کاهش اثرات دمای اجزای داخلی دستگاه بر روی این سنسورهای اندازه گیری تعبیه کرد. با استفاده از اطلاعات دریافتی از حسگر های داخلی و پیاده سازی الگوریتم های هوشمند، می توان دمای اندازه گیری شده توسط سنسورهای دماسنج را به گونه ای اصلاح کرد که تا جای ممکن دمای نهایی به دمای محیط نزدیک باشد.

باید گفت همچنان نتایج حاصل از این روش از دمای دقیق محیط فاصله قابل توجهی خواهد داشت و به نوعی باید آن را با عنوان بهترین تخمین ممکن نمایش داد. اگر این بهترین قابلیتی است که یک گوشی هوشمند می تواند در حوزه اندازه گیری دمای محیط ارائه دهد، بهتر است خود کاربران کار تخمین این دما را برعهده بگیرند.

گوشی های هوشمندی که در حال حاضر قابلیت اندازه گیری دما را در اختیار دارندایده اندازه گیری دما با استفاده از گوشی های هوشمند چندان جدید نیست و فراوریکنندگانی که به دنبال نوآوری در محصولات خود هستند، در گذشته آن را امتحان نموده اند. به عنوان مثال سامسونگ و موتورولا در گذشته گوشی هایی را فراوری کرد ند که قابلیت اندازه گیری دما را در اختیار داشتند.

گوشی های گلکسی اس 4 و نوت 3 نمونه هایی از این محصولات هستند. در دستور العمل این گوشی ها در هنگام استفاده از این قابلیت آمده است که کاربران باید برای اندازه گیری دما، دستگاه را خنک نگه داشته و آن را نسبت به هر گرمایی که ممکن است توسط اجزای داخلی ایجاد گردد دور نگه دارند. این دستورالعمل حتی به کاربران توصیه می نماید در هنگام استفاده از این قابلیت، گوشی را در جایی قراردهند که گرمای دست کاربر را جذب نکند.

همانطور که ممکن است به ذهن شما هم رسیده باشد، پیروی از این دستورالعمل به سختی امکان پذیر است و حتی در صورت رعایت تمامی این نکات باز هم نمی توان به دمای گزارش شده توسط این حسگرها کاملاً اطمینان کرد. به همین علت بود که سامسونگ پس از فراوری گوشی های گلکسی اس 4 و نوت 3، این ایده را کنار گذاشت و دیگر هیچ گاه از آن استفاده نکرد.

به اپلیکیشن های دماسنج اطمینان نکنیداگرچه گوشی های هوشمند در حال حاضر در اندازه گیری دمای محیط دارای دقت کمی هستند، اما این موضوع هیچگاه سبب نمی گردد که فراوری کنندگان اپلیکیشن ها از فعالیت در این حوزه باز بمانند.

همچون بسیاری از اپلیکیشن های جعلی انداز ه گیری فشار خون، در حال حاضر صدها برنامه دروغین نیز وجود دارد که ادعا می کنند با استفاده از گوشی شما می توانند دمای محیط اطراف را اندازه گیری کنند. این برنامه ها پس از نمایش ده ها تبلیغ، یک دمای کاملاً تقریبی از محیط به نمایش می گذارند که دقت بسیار پایینی نیز دارد. با توجه به این موضوع، توصیه می کنیم هیچگاه این برنامه های جعلی را بر روی دستگاه های خود نصب نکنید.

به این ترتیب اگرچه گوشی های هوشمند امروزی دارای قابلیت های فراوانی هستند، اما تا زمانی که نتوان ایده جدیدی را در خصوص محل قرارگیری سنسورهای اندازه گیری دما مطرح نمود، نباید انتظار داشته باشیم که دمای دقیقی را از محیط اطراف اندازه گیری و گزارش کنند. در طی سال های اخیر گجت های هوشمند مختلفی از سوی شرکت های گوناگون طراحی و عرضه شده است که با اتصال یک سنسور خارجی به گوشی های هوشمند، امکان اندازه گیری دقیق دمای محیط توسط آن ها را ممکن می نماید.

منبع : شهر سخت افزار

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: آی تابناک
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1337

به "چرا گوشی هوشمند نمی تواند دمای محیط را اندازه بگیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گوشی هوشمند نمی تواند دمای محیط را اندازه بگیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید