کلیسای اچیمیادزین؛کهن&zwnjترین کلیسای ارمنستان، عکس

به گزارش هنجس بلاگ، شهر اچمیادزین که تا پیش از سال 1945 به نام ولاش‌آباد (به ارمنی: واغارشاپات) معروف بود بدست ولاش‌شاه (واغارشاک شاه از دودمان ایرانی پارتی) (140 - 117) در محل باستانی واردکِساوان بنیاد شد. رومی‌ها پس از ویران ساختن آرتاشات در سال 163 پایتخت ارمنستان را به ولاش‌آباد منتقل کردند.

کلیسای اچیمیادزین؛کهن&zwnjترین کلیسای ارمنستان، عکس

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

پس از اینکه در سال 301، مسیحیت به این منطقه آمد، تیرداد سوم دژ وِلاش‌آباد را ویران کرد و به‌جای آن کلیسای جامع اچمیادزین مقدس را بنا کرد. پس از اعلام شدن مسیحیت به‌عنوان دین رسمی در ارمنستان ، در سال 301 وِلاش‌آباد یا همان اچمیادزینِ بعدی، به عنوان مرکز دینی این کشور برگزیده شد.

کلیسای جامع اچمیادزین کهن‌ترین کلیسای ارمنستان است و بدست گریگور روشنگر ساخته شده‌است.

در بهمن ماه 1182 (ژانویه 1804)، سپاه ایران به سرداری عباس میرزا ولیعهد، نیروهای روسیه را در نزدیکی سه‌کلیسا (اچمیادزین)، شکست داد. روس‌ها به دنبال این شکست، دست به محاصره شهر و قلعه ایروان زدند. اما سپاه ایران و مردم شهر در برابر این حصر پایداری کردند. در نتیجه با وجود گلوله‌باران شدید، روس‌ها پیروز به گگرددن دژ ایروان نشدند. خاتمه و به دنبال شکست و ناکامی در همه جبهه‌ها، ژنرال سی‌سیانوف در نوامبر 1804 (آبان ماه 1183)، دستور عقب‌نشینی را برای نیروهای روسی صادر کرد. بدین‌سان روس‌ها، کمابیش به پشت مرزهای خود عقب نشستند.

یکی از اصلی ترین بخش های جدا نشدنی هویت و زندگی مردم ارمنستان، کلیسای اچیمیادزین است که در سال 2000 در فهرست میراث های جهانی یونسکو هم نهاده شد. کلیسای اچیمیادزین در ارمنستان، نگین شاهکارهای تاریخی، معماری و مذهبی ارمنستان، یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این کشور است که در سفر به آن نباید از دست داد، جایی نفس گیر که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می نماید. در ادامه این کلیسای دیدنی را بیشتر معرفی خواهیم کرد.

این کلیسا یک جای بسیار منحصر بفرد در ارمنستان و یک بنای مذهبی و تاریخی و یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری آن جاست. این کلیسا در شهر اچیمیادزین یا وقرشاپات (Vagharshapat) که چهارمین شهر عظیم ارمنستان است، در 10 کیلومتری غرب ایروان واقع شده است.

چطور به کلیسای اچیمیادزین در ارمنستان برویم؟

راستا دسترسی به اچیمیادزین اصلا سخت نیست، از شهر ایروان که پایتخت این کشور است ، به طور مرتب اتوبوس هایی در پایانه Avtokayan به این کلیسا هست که مسافران را جابه جا می نمایند و هزینه ای برابر 250 AMD معادل 1 دلار آمریکا که بسیار ارزان است، دارد. از طرف دیگر فقط 30 دقیقه از این پایانه اتوبوس رانی تا این کلیسا راه است و در نتیجه هم هزینه بسیار پایین و هم کم بودن مسافت باعث می گردد تا هیچ بهانه ای برای نرفتن نباشد!

ساعت های بازگشایی کلیسای اچیمیازین

- ساعت بازگشایی کلیسای جامع مادر: 7:00 صبح الی 9:00 شب

- سرویس های صبحگاهی: 7:30

- سرویس های غروب: 17:30

ساعت کارهایی که در بالا دیدید، ساعت کار خود کلیسا بودند، در پایین می توانید ساعت کار بخش های مختلف کلیسا را ببینید:

- موزه کلیسای جامع: 10:30 الی 17:00

- موزه قدیمی: 10:30 الی 17:00

- موزه گنجینه: 11:00 الی 13:00 و 14:00 الی 17:30

- موزه Ruben Sevak: 10:30 الی 17:00

- کتابخانه: 10:15 الی 19:00

ضروری است بدانید که در روزهای یکشنبه، موزه کلیسای جامع بعد از ساعت 13:30 باز می گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2154

به "کلیسای اچیمیادزین؛کهن&zwnjترین کلیسای ارمنستان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیسای اچیمیادزین؛کهن&zwnjترین کلیسای ارمنستان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید