آموزش سوارکاری

به گزارش هنجس بلاگ، سوارکاری ورزشی تاریخی و المپیکی است که می توانید به صورت حرفه ای و یا در اوقات فراغت خود به انجام آن بپردازید. برای انجام سوارکاری به مهارت ها و وسایل خاصی نیاز دارید که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

آموزش سوارکاری

خبرنگاران | سرویس ورزش - اسب سواری از جمله ورزش های تاریخی و المپیکی است که امروزه به صورت گسترده و در سطوح مختلف انجام می گیرد. در کشور ما نیز بسکمک این ورزش را به صورت حرفه ای انجام می دهند و عده ای نیز در اوقات فراغت خود به انجام آن می پردازند. البته سوارکاری ورزشی نسبتا گران است و برای انجام آن به وسایل خاصی نیاز است.

وسایل سوارکاری

1. کلاه ایمنی

کلاه ایمنی مخصوص سوارکاری یکی از مهم ترین وسایل سوارکاری است که در صورت بروز حادثه می تواند به خوبی از برخورد ضربات شدید به سر شما جلوگیری کند. این کلاه ها بوسیله یک بند از زیر سر محکم می شوند. معمولا این کلاه ها سبک هستند و دارای هواکش می باشند تا از عرق کردن سر جلوگیری کنند. امروزه این کلاه ها در مدل های مختلف در بازار وجود دارند و شما می توانید با توجه به سلیقه خود کلاه مورد نظر خود را تهیه کنید و توصیه می شود که بدون کلاه ایمنی هرگز سواری نکنید.

2. چکمه

چکمه های سوارکاری بعد از کلاه ایمنی جزو مهم ترین وسایل ایمنی سوارکاری هستند. نیم چکمه ها نیز مانند چکمه ها هستند با این تفاوت که کمی کوتاه تراند. قسمت پاشنه چکمه ها باید دارای بلندی باشد تا در صورت لیز خوردن پای سوارکار از خارج شدن پا از رکاب جلوگیری کنند. چکمه ها در انواع مختلف چرمی و لاستیکی وجود دارند.

3. دستکش

استفاده از دستکش ضروری نیست، ولی بسکمک از سوارکاران از دستکش استفاده می کنند. تنها نکته در مورد دستکش ها این است که کف آن ها نباید سر باشد.

4. شلوار

برای سوارکاران شلوار های مخصوصی طراحی شده که از ساییدگی پا ها و زخم شدن آن ها جلوگیری می کنند. این شلوار ها در مدل ها و سایز های مختلفی وجود دارند و شما سوارکاران عزیز می توانید از آن ها استفاده کنید.

5. گتر (چپس)

سوارکارانی که از نیم چکمه استفاده می کنند بهتر است از شلوار های مخصوص که به صورت گتر و نیم گتر هستند استفاده کنند. گتر ها می توانند از پا های شما حفاظت کنند و همچنین می توانند پا های شما را گرم نگه دارند.

6. جلیقه محافظ

این جلیقه ها برای حفاظت از بدن سوارکاران استفاده می شوند. جلیقه ها بسیار سبک ساخته می شوند تا سوارکار بتواند به راحتی نفس بکشد و همچنین مانع حرکت سوارکار نشوند. جلیقه ها را می توان روی لباس خود و همچنین زیر لباس ها پوشید. توصیه می شود که در زمان سوارکاری حتما از این جلیقه ها استفاده کنید.

7. بند گردن اسب

این بند که می تواند یک تسمه چرمی باشد، به گردن اسب بسته می شود. وظیفه اصلی این بند حفظ تعادل سوارکار است و همچنین می تواند در زمان حادثه از رسیدن آسیب به دهان اسب جلوگیری کند.

آموزش سوارکاری

سوارکار به کسی گفته می شود که هدایت اسب را برعهده دارد. برای سوارکاری نیاز به مهارت و تمرین زیادی دارید. در ادامه به توضیح نکاتی مهم در رابطه با سوارکاری می پردازیم.

  • ابتدا به یک مرکز اسب سواری بروید. اگر مبتدی هستید سعی نکنید که خودتان اسبتان را انتخاب کنید بلکه اجازه دهید که مربی شما در مرکز اسب سواری به شما کمک کند. اسب شما نباید بیش از هشت سال سن داشته باشد. مربی تان نیز باید فردی با مهارت در سوارکاری و صبور باشد. شما باید با اسب خود احساس راحتی کنید و در چند روز اول به محک اسب خود بپردازید. سپس در روز های بعد به مدت نیم ساعت با اسب خود تمرین کنید.
  • اسب خود را برای تمرین آماده کنید و با کمک مربی خود شروع به بستن افسار اسب خود کنید.
  • بر روی اسب خود سوار شوید. معمولا سوارکاران از سمت چپ سوار اسب خود می شوند، ولی شما سعی کنید که از هر دو طرف بر اسب خود سوار شوید.
  • سعی کنید که تعادل خود را بر روی اسب حفظ کنید. اگر تعادل خود را از دست دادید به یال اسب نزدیک شوید تا زمانی که دوباره تعادل خود را پیدا کنید. حرکت دست های خود را با ریتم حرکت اسب تنظیم کنید. سعی کنید افسار را زیاد نکشید، چون که به دهان اسبتان متصل است. یک سوم پا های خود را در رکاب قرار داده و کمر خود را صاف نگه دارید. پاهایتان نیز باید کاملا صاف و به سمت پایین باشند.
  • برای کنترل اسب خود می توانید از افسار و پا های خود استفاده کنید. مثلا برای شروع حرکت می توانید پا های خود را کمی جمع کرده و به اسب کمی فشار وارد کنید. ممکن است به شما گفته شود که از شلاق کمک بگیرید، ولی بهتر است که اسب خود را به موقعیت های بدنی خود عادت دهید. برای پیچیدن به سمت چپ سمت چپ افسار را بکشید و پای چپ خود را کمی به سمت اسب فشار دهید و برای ایستادن نیز می توانید به جلوی زین خود آمده و افسار را بکشید.
  • سعی کنید که با اسب خود یورتمه بروید. ابتدا با اسب خود آرام حرکت کرده و سپس به صورت یورتمه اسب خود را حرکت دهید. یورتمه رفتن را می توانید با حالت نشسته یا سر پا انجام دهید.
  • سعی کنید با اسب خود به صورت چهار نعل حرکت کنید. برای انجام این حرکت پا های خود را کمی به سمت عقب ببرید تا اسب شروع به چهار نعل رفتن کند. این حرکت را در هنگام یورتمه رفتن اسب انجام دهید و برای افزایش سرعت اسب خود این کار را انجام ندهید.

در انتها سعی کنید که از اسب سواری خود لذت ببرید. پیشنهاد می کنیم درباره اسب درمانی نیز در خبرنگاران بخوانید و درباره فواید روحی و درمان بیماری های روانی به کمک اسب اطلاعات بیشتری کسب کنید.

برگرفته از: سایت مای هورس، عصرایران

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: setare.com
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2499

به "آموزش سوارکاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش سوارکاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید