احتمال جابه جایی زمان امتحانات دانش آموزان

به گزارش هنجس بلاگ، تهران (پانا) - به گفته وزیر آموزش و پرورش اگر ستاد کرونا در روزهای آینده با محدودیت هایی روبرو شده و محدودیت هایی را به ما توصیه کند، ممکن است زمان برگزاری امتحانات را جابه جا کنیم، اما ارزشیابی سایر پایه های تحصیلی، در اختیار شورای مدرسه است تا به هر روشی که صلاح می دانند، عمل نمایند.

احتمال جابه جایی زمان امتحانات دانش آموزان

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، صبح امروز محسن حاجی میرزایی در گفت و گوی مستقیم با مدیران مدارس استان بوشهر که به صورت ویدئو کنفرانس و در بستر شبکه شاد برگزار گردید، با آرزوی توفیق روزه داری حقیقی و بهره مندی از فیوضات ماه مبارک رمضان و تبریک پیشاپیش ولادت حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام، اظهار کرد: در آستانه لیالی قدر هستیم که ارزشی بیشتر از هزار ماه دارد و می تواند تأثیر عمیقی در زندگی ما بگذارد؛ امیدوارم همه ما به درک فیوضات این شب ها نائل شویم.

وی با تبریک پیشاپیش هفته بزرگداشت مقام معلم توضیح داد: از زحمات و سخت کوشی ها و فداکاری ها، مهربانی ها و همدلی ها و دلسوزای های همه همکاران فرهنگی در استان بوشهر، تقدیر و تشکر می کنم. سال سختی را گذراندیم و من وظیفه می دانم از همه همکاران تشکر کنم.

حاجی میرزایی گفت: بوشهر؛ سرزمین مبارزان خستگی ناپذیر، دریانوردان دریادل، شهر شاعران و نویسندگان نام آشنا، نخلستان های پر بار،آفتاب های گرم و بادهای آتشین، دریای پرتلاطم، سرزمینی با طولانی ترین مرز دریایی، بزرگ ترین میدان گازی، بزرگ ترین نخلستان ها، مهم ترین انتهاه ای نفتی، بزرگ ترین منطقه ویژه مالی، زیباترین گنبد نمکی، بزرگ ترین بندر صیادی، شهر قهرمان نام آشنای ملت ایران، رئیسعلی دلواری، استان مدرسه سعادت، استانی که جز پیشگامان دایر کردن مدارس سبک جدید بوده است و در جنوب این سرزمین بزرگ، می درخشد.

وی افزود: استانی با این همه برجستگی و فوق العادگی، قطعاً از مدیران و فرهنگیانی برخوردار است که زیباترین نمایش مسئولیت پذیری، سخت کوشی، فداکاری، همدلی و مهربانی، خلاقیت و نوآوری و خلق نتایج تحسین برانگیز را می توان از او انتظار داشت.

وزیر آموزش و پرورش گفت: استانی که در عرصه های گوناگون درخشش های چشمگیری داشته است، قطعاً اتکای این توفیقات بر نهاد تعلیم و تربیت بوده است، اصحاب تعلیم و تربیت در این استان باشکوه، خدمات ارزشمندی را انجام داده اند. در این میان مدیران؛ عمود خیمه تعلیم و تربیت هستند، مدیران مدارس کارگردانان مأموریت خطیر آموزش و پرورش هستند، مدیران؛ راهبران تحقق اهداف بلند تعلیم و تربیت و حلقه اتصال صف و ستاد هستند، مدیران مدارس، بین معلمان و دانش آموزان و ستاد آموزش و پرورش ارتباط برقرار می نمایند و به وسیله راهنمایی و مدیریت این پیوند و ارتباط، تحقق اهداف تعلیم و تربیت را میسر می نمایند.

وی ادامه داد: توفیقات استان بوشهر مایه افتخار است و نشان می دهد، آموزش و پرورش این استان زنده و پرکوشش است و جهت خودش را پیدا کرده است.

عضو کابینه تدبیر و امید اظهار کرد: پیروزیت در ارتقای شرایط دانش آموزان، پیروزیت در امتحانات نهایی، تقویت بنیه علمی، بهبود عملکرد دانش آموزان در امتحانات نهایی، افزایش پوشش تحصیلی، کاهش نرخ ترک تحصیل، افزایش نرخ ارتقا و گذر و جذب بیشتر بازماندگان از تحصیل، بخش مهمی از خدمات بوده است. این خدمات و پیروزیت ها، به همت مجموعه فرهنگیان استان حاصل شده و در این میان نقش مدیران، نقشی برجسته و درخشانی است.

وی ادامه داد: همه دستگاه بزرگ و گسترده تعلیم و تربیت، کوشش می نمایند دانش آموز پرورش و ارتقا پیدا کند و سطح دانش و آگاهی و یادگیری او افزایش یابد و این کار در منظر و چشم مدیران اتفاق می افتد.

همه امید ما برای تحقق این هدف، به تدبیر مدیران بستگی دارد؛ این مدیر است که با سازماندهی سنجیده معلمان و نظارت آگاهانه بر کار آن ها و مراقبت صمیمانه و دلسوزانه نسبت به دانش آموزان، تحقق این اهداف را میسر می نماید.

حاجی میرزایی گفت: جامعه اهداف بلندی را در اختیار آموزش و پرورش قرار داده است؛ اگر استان بوشهر مأموریت دارد که به وسیله میادین نفتی و گازی بنادر دریایی تحصیل درآمد کند و منابع لازم را برای اداره کشور، فراهم کند، به مدیران نیز این فرصت داده شده است که انسان هایی خلاق که سازنده همه این تحولات هستند را پرورش دهد.

تأثیر نقش آفرینی مدیران در همه پیشرفت های استان، انکار شدنی نیست و در نگاه انسان های تیزبین و هوشیار، نتایج کوشش فرهنگیان در تحولات یک جامعه، کاملاً قابل مشاهده است.

وی افزود: وقتی یک اتفاق خوب در جامعه فرهنگی واقع می گردد، اثرات آن را برای سال های سال، می توان در جامعه مشاهده کرد، ما و شما مدیران وظایفی داریم، آن بخش از وظایفی که به ما محول شده، این است که شرایط، مقدمات و تمهیدات برنامه ها فراهم کرده و میسرها را هموار کنیم تا شما بتوانید اهداف نظام تعلیم و تربیت به به نحو مطلوبی محقق کنید؛ بنابراین ما در این جهت، کوشش کرده و همه توان و انرژی خود را به کار خواهیم گرفت.

وی افزود: ایمان دارم که برای افزایش رضایت شغلی همکاران و فراهم کردن زمینه های کار و کوشش آن ها، باید بیش از پیش کوشش کنیم، اگر لایحه رتبه بندی تدوین و در دولت تصویب و در مجلس شورای اسلامی، تقدیم گردد، گامی است برای حمایت از همکاران فرهنگی، که به آن اهتمام داریم. در سالی که گذشت، کوشش های گسترده ای کردیم و در بسکمک از شاخص ها، شرایط را در مقایسه با سال های قبل، ارتقا دادیم. منابع بیشتری را در اختیار استان ها قرار دادیم، تا شرایط مناسب تری را فراهم کنیم. البته به این معنا نیست که امروز، شرایط کاری همکاران مطلوب است؛ اما از هیچ کوششی برای بهبود شرایط، دریغ نکرده و نخواهیم کرد.

عضو کابینه تدبیر و امید، توضیح داد: به شما مدیران اطمینان می دهم همکاران شما در حوزه ستادی، تمام کوشش خود را برای بهبود فضای کاری فرهنگیان، به کار گرفته اند. البته مسئولیتی هم بر عهده شماست؛ آن چه باعث به ثمر نشستن کوشش همه عوامل، می گردد، فعالیت و نقش آفرینی مدیران در مدرسه است. نتایج فعالیت های ما باید در مدرسه مشاهده گردد.

وی ادامه داد: مدیران مدارس باید اطمینان داشته باشند که همه دانش آموزان تحت آموزش قرار گرفته اند و به آموزش های با کیفیت دسترسی دارند. ما باید از تحقق اهداف تعلیم و تربیت در خصوص دانش آموزان اطمینان حاصل کینم. آن کسی که باید این اطمینان را به ما بدهد، مدیران مدارس هستند.

حاجی میرزایی اذعان کرد: در سالی که گذشت، شاهد سخت کوشی های فراوان مدیران و معلمان و دیگر عوامل و ارکان مدرسه بودیم، کار معلمان و مدیران، با شرایط کرونایی، بسیار سخت و پیچیده تر شد. به طوری که برای انجام مأموریتی که در گذشته با روش های ساده تری امکان پذیر بود، اینک باید راه و روش های متنوع و جدیدی را می آموختند و توانمندی های جدیدی را کسب می کردند و از روش های متنوع و جدیدی استفاده می کردند.

پیمودن جهتهای قبلی، همیشه با آرامش بیشتری همراه است و خالی از اضطراب بوده و ساده تر از پیمودن جهتهای جدید است، اما وقتی پای در جهت ناشناخته می گذاریم و به عرصه ای وارد می شویم که توانایی های دیگری را طلب کرده و موقعیت ما را سختتر می نماید؛ این شرایط سخت، دو عنصر مهم در درون خود دارد؛ اول این که، ما را رشد می دهد و موجب ارتقای توانایی های ما می شو؛ دیگر آن که تجربیات ما را غنی تر و شایستگی های مدیران را افزایش می دهد.

وی سال کرونایی را یک دوره تحصیلی برای همه نظام تعلیم وتربیت دانست و گفت: این دوران، دوره ای بود که ما با تجربیات جدیدی آشنا شدیم و توانایی های جدیدی پیدا کردیم و روش های متفاوتی را تمرین کردیم و این موضوع کمک می نماید تا توانایی های عمومی مجموعه ما ارتقا یابد.

وزیر آموزش و پرورش توضیح داد: مدیران باید اطمینان داشته باشند که، همه دانش آموزان تحت آموزش قرار دارند، یک مدیر سرافراز و باشکوه، مقتدر، سرافراز و خلاق، کسی است که اطمینان داشته باشد که همه دانش آموزان در کنترل او قرار دارند و از شرایط تمامی آن ها با خبر باشد. اطمینان داشته باشد که بر کار همه معلمان، اشراف داشته و با آن ها در ارتباط باشد، و بداند که معلمان با چه کیفیتی برنامه های آموزشی مدرسه را ارائه می دهند.

وی مدیر پیروز را مدیری دانست که بتواند ارتباطات مناسبی را با خانواده ها برقرار کند و در این جهت سخت خانواده ها را به کمک بطلبد و اظهار کرد: با اطمینان می گویم جهتی که سال جاری طی کردیم، بدون همراهی و همکاری خانواده ها، امکان پذیر نبود، وقتی دانش آموز در دید ما قرار ندارد، خانواده ها باید چشم مدرسه باشند، خانواده ها، دستیار معلمان هستند برای این که مأموریت مهم آن ها محقق گردد.

عضو کابینه تدبیر و امید اظهار کرد: ما در یک آزمون قرار گرفتیم، آزمونی که خود و دیگران، توانایی های ما را بسنجند، آیا می توانیم کار را با همان کیفیت قبلی انجام دهیم، بنابراین جامعه ما را مورد ارزیابی قرار می دهد، و همه خانواده ها، ناظر کار مدرسه هستند، خلاقیت معلمان از سوی خانواده ها، ارزش گذاری می گردد، و مسئولیت پذیری معلمان توسط خانواده ها، سنجیده می گردد، ممکن است بیان ننمایند، اما مطمناً در خاطر آن ها، باقی خواهد ماند.

وی ادامه داد: مدیران و معلمان عزیز بدانند، موقعیتی که دارند، موقعیتی جاودانه است؛ خاطرات همه ما از معلمان، مدیران و یا از همکلاسی ها و سایر کادر مدرسه است، اما کمتر دانش آموزی است که از رئیس منطقه، مدیرکل، معاون وزیر و یا خود وزیر، خاطره ای داشته باشد، آن چه در اذهان دانش آموزان و خانواده هایشان ماندگار است، تصویر زیبایی از ارکان مدرسه است.

حاجی میرزایی افزود: کوشش کنیم تصویری زیبا و ماندگاری در ذهن دانش آموزان نقش ببندد، باید خاطره این سال کرونایی به حدی جذاب و دلپذیر باشد که همه عوامل تعلیم و تربیت علاقه مند باشند این تصویر را در اذهان خود قاب نمایند و ثبت نمایند. ما در موقعیتی هستیم که می توانیم به عنوان تابلویی زیبا و ثابت در ذهن آن ها بدرخشیم؛ این فرصت را از دست ندهید، این فداکاری ها مانگار است.

وی خطاب به مدیران، گفت؛ تجربیات خود را با هم مبادله کنید و این دوره تحصیلی را جدی بگیرید و همان طور که از 15شهریور تا 30خرداد برای دانش آموزان مدرک تحصیلی دارد؛ برای شما نیز مدرک فداکاری، مهربانی، سخت کوشی، نظارت حداکثری، ... داشته باشد.

وزیر آموزش و پرورش، مدیر آگاه از شرایط همه دانش آموزانش را مدیری بزرگ برشمرد و افزود: با توجه به نزدیک شدن انتها سال، مهم ترین وظیفه ما، ارزشیابی از یادگیری دانش آموزان است، این مرحله را به مدیران و شورای مدرسه واگذار کردیم، بنابراین، همه کوشش خود را برای یک ارزشیابی سنجیده و درست به کار بگیرید.

بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، تأکید کردیم امتحانات پایه نهم و دوازدهم حضوری باشد، علت این موضوع هم حیاتی بودن امتحانات این دو پایه تحصیلی است. در این دو پایه، همه دانش آموزان باید در یک شرایط برابر با هم سنجیده شوند و نباید در این حق دانش آموزان، تعدّی کنیم.

وی ادامه داد: البته اگر ستاد کرونا در روزهای آینده با محدودیت هایی روبرو شده و محدودیت هایی را به ما توصیه کند، ممکن است زمان برگزاری امتحانات را جابجا کنیم، اما ارزشیابی سایر پایه های تحصیلی، در اختیار شورای مدرسه است تا به هر روشی که صلاح می دانند، عمل نمایند و امتحانات را برگزار نمایند و انتها مناسب و دلپذیری را برای سال تحصیلی رقم بزنند.

عضو کابینه تدبیر و امید گفت: در انتها، مجدداً از همه همکاران خود سپاسگزاری می کنم، عمیقاً پیچیدگی و سختی کار مدیران و معلمان را درک می کنم؛ اما تحقق همه امید و آمال ما به شما مدیران بستگی دارد؛ این مدیران هستند که می توانند ارزش کار دیگران را افزایش دهند؛ همه کوشش ها، با شما مدیران معنا می گردد و اعتبار می یابد، امیدوارم سال جاری، سال خوبی باشد.

برای همه عوامل تعلیم و تربیت، آرزوی پیروزیت دارم و توصیه می کنم تا جای ممکن، ارتباطات خود را تقویت کنید تا کارهای بهتر و با کیفیت تری را ارائه نمایید؛ سختی کارهای شما را درک می کنم اما امید من به شماست، این شما هستید که می توانید همه کوشش های ما معنا کنید و همه کوشش های ما با شما اعتبار پیدا می نماید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3049

به "احتمال جابه جایی زمان امتحانات دانش آموزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال جابه جایی زمان امتحانات دانش آموزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید