افزایش تنش های چشمی در شرایط کرونایی

به گزارش هنجس بلاگ، تهران (پانا) - اپتومتریست و استاد دانشگاه علوم پزشکی نسبت به افزایش تنش های چشمی در شرایط کرونایی به علت استفاده زیاد و مداوم دانش آموزان و دانشجویان از تبلت، لپ تاپ و گوشی هشدار داد.

افزایش تنش های چشمی در شرایط کرونایی

به گزارش ایرنا، ابراهیم جعفرزاده پور اضافه نمود: این روزها بسیاری از کلاسهای آموزشی در سطح مدارس و دانشگاه ها و کلاس های آزاد بصورت مجازی برگزار می گردد و استفاده از صفحات دیجیتال مثل تبلت، لپ تاپ و گوشی بصورت فزاینده ای افزایش یافته و این اتفاق درصد خستگی چشم و مسائل ناشی از استفاده صفحات دیجیتال را ارتقا داده است.

وی گفت: توصیه می گردد افرادی که از این ابزار بصورت مکرر و طولانی استفاده می نمایند، حتما معاینات مناسب چشمی توسط اپتومتریست انجام دهند.

این اپتومتریست ادامه داد: ممکن است برای این افراد عینک تجویز گردد تا تنش های چشمی که بدلیل استفاده از صفحات دیجیتال ممکن است برای آنها بوجود بیاید برطرف گردد و باید بعد از مدت 15 تا 20 دقیقه حتما بین 20 تا 25 ثانیه به چشم ها استراحت داده و پس از آن به کار ادامه دهند.

وی توضیح داد: این افراد می توانند فعالیت های فیزیکی مثل نرمش های ساده که سطح عملکردی سیستم عصبی عضلانی را افزایش دهد انجام دهند و در کنار ماندن در خانه و حفظ سلامتی خود به سلامت عمومی هم توجه نمایند.

به گفته این استاد دانشگاه، مردم باید نکات بهداشتی که از طرف مسئولان وزارت بهداشت اعلام می گردد مدنظر قرار داده و انجام دهند.

جعفرزاده پور اضافه نمود: همکاران اپتومتریست نیز باید توجه داشته باشند که در هنگام معاینات بیماران حتما شیلد مناسبی را در دستگاه پیش بینی نمایند چون همانطور که همکاران می دانند در فاصله بسیار نزدیکی با بیمار قرار می گیرند و احتمال انتقال ویروس وجود دارد.

وی گفت: یکی از راه هایی که ممکن است ویروس وارد بدن گردد به وسیله مخاط چشم است، بنابراین باید محافظت مناسبی از چشم ها انجام گردد.

این استاد دانشگاه تاکید نمود: این محافظت می تواند به شکل استفاده از عینک های محافظتی باشد و افرادی که از نظر اجتماعی و شغلی می توانند افراد پر خطری باشند یا در شرایط پرخطری قرار می گیرند در انتخاب فریم ها حتما دقت لازم را داشته باشند تا فریم هایی که انتخاب می شوند پوشش مناسبی را برای سطح چشم داشته باشد و از انتخاب فریم های کوچک که احتمال پوشش کمتری برای چشم ایجاد می نمایند، خودداری گردد.

به گفته وی، امروزه باید با توجه به شرایطی که هست دقت بیشتری برای ضدعفونی لنزهای چشمی در نظر گرفته گردد.

جعفرزاده پور اضافه نمود: باید سریعتر و زودتر از آنچه که بطور قبل لنزها را تعویض و جایگزین می کردیم امروز این کار را انجام دهیم شاید بعد از اینکه احساس کنیم مواد ضدعفونی نماینده ای که برای ضدعفونی لنزها استفاده کردیم کارایی مناسبی نداشته باشد، و حتما باید نسبت به جایگزینی این لنزها اقدام کنیم.

وی گفت: تجویز لنزهای رنگی را با استفاده از لنزهای ترایال انجام ندهیم چون احتمال انتقال بیماری ها وجود دارد، حتما به بیماران توصیه های لازم برای تعویض مکرر وسریع جا لنزی ارائه گردد.

این اپتومتریست ادامه داد: جالنزی یکی از وسایلی است که باعث انتقال بیماری می گردد چون جا لنزی در محل های مختلف مانند کیف بیمار قرار می گیرد می تواند در محفظه و محلهایی باشد که احتمال آلودگی هست و وقتی دست به جا لنزی می زنیم و لنز را داخل چشم می گذاریم طبعا انتقال بیماری رخ می دهد.

جعفرزاده پور اضافه نمود: نکته دیگری که در مورد لنز وجود دارد این است که برای برداشتن و گذاشتن لنز از وسایل مناسبی استفاده کنیم و از نوک انگشت و ناخن برای جایگزینی لنز استفاده نگردد.

وی گفت: وسایلی که برای گذاشتن و برداشتن لنز استفاده می گردد نیز حتما باید با مواد ضدعفونی نماینده تمیز گردد.

این اپتومتریست اظهار داشت: همچنین در کلینیک ها و مراکزی که همکاران اپتومتریست مشغول به کار هستند حتما فاصله اجتماعی باید رعایت گردد و وقت دهی بیماران بگونه ای باشد که این اتفاق ناگواری نیفتد.

شیرگاه نیوز: شیرگاه نیوز | آخرین اخبار و رویدادهای روز دنیا

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1957

به "افزایش تنش های چشمی در شرایط کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تنش های چشمی در شرایط کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید