انشا در مورد آسمان شب با بدنه، مقدمه و نتیجه گیری

به گزارش هنجس بلاگ، انشا در مورد آسمان شب با بند مقدمه، بندهای بدنه اصلی و بند نتیجه گیری در مطلب حاضر نوشته شده است. انشاهای ساده درباره آسمان شب از منظرهای مختلف نگاه کرده و در آنها آسمان شب به ریزموضوعات مختلف تقسیم شده است.

انشا در مورد آسمان شب با بدنه، مقدمه و نتیجه گیری

خبرنگاران | سرویس سرگرمی - وقتی می خواهید درباره آسمان شب انشا بنویسید، باید این موضوع کلی را در ذهنتان به موضوع های کوچک تر تقسیم کنید. بعد ببینید که به کدام موضوع علاقه بیشتر و البته اطلاعات بیشتری درباره آن دارید. سپس یکی از این موضوعات را انتخاب کنید و نوشتن را آغاز کنید.

تأکید گروه سرگرمی خبرنگاران در نگارش انشا توجه به طبقه بندی کردن اجزای نوشته است؛ به این معنا که نوشته حتماً بند مقدمه، بندهای بدنه اصلی و بند نتیجه گیری یا جمع بندی داشته باشد. توجه به این نکته باعث انسجام نوشته می گردد.

در مطلبی که می خوانید، چهار انشا درباره آسمان شب برای شما نوشته ایم که می توانید از این انشاها استفاده کنید و یا با ایده دریافت از آنها انشاهای زیبا بنویسید.

1. انشا درباره آسمان شب به شیوه عینی و توصیفی

شب به خاطر تاریکی آن را اسرار آمیز جلوه می دهد ولی با وجود سیاهی و تاریکی زیبایی های خاص خود را دارد. یکی از زیبایی های شب، آسمان شب است.

آسمان شب بر خلاف روز که آبی است، تیره و تار است، چون دلیل رنگ آبی آسمان در روز بازتاباندن نور خورشید توسط جو زمین است. اما در شب نور خورشید به آسمان نمی رسد تا آسمان به رنگ آبی به چشم زمینیان به نظر برسد و تقریبا همان رنگ واقعی خودش را می بینیم.

ماه مهم ترین جزء در آسمان شب است. ماه تنها قمر سیاره زمین است که با بازتاباندن نور خورشید شب های زمین را روشن می سازد. دریانوردان و مسافران در قدیم از جایگاه ماه در آسمان برای جهت یابی استفاده می کردند. همچنین چرخش منظم ماه در ایجاد تقویم قمری نقش اساسی داشته است. چون ماه گاهی قرص کامل است، گاهی هلالی است و گاهی هم اصلاً در آسمان پیدا نیست.

ستارگان دومین جزء مهم آسمان شب هستند. ستارگان انواع و اندازه های مختلف دارند و علاوه بر خصوصیات خودشان، فاصله آنها با زمین معین کننده بزرگ و کوچکی آنها در چشم ما و میزان نوری است که از آنها به چشم ما می رسد. این خصوصیات باعث شکل گیری علم نجوم و هیئت شده است. نجوم یا اخترشناسی از روزگاران اولیه وجود داشته و در اتفاقات و وقایع مختلف (علمی یا خرافی) از آن استفاده می شده است. با پیشرفت دستگاه های خبرنگاران شناسی این علم پیشرفت زیادی کرده است و همچنان در زندگی انسان کاربرد دارد.

جزء دیگر آسمان شب که البته بعضی مواقع دیده می گردد شهاب است. اجسامی سنگین متشکل از فلزات و سنگ در فضا وجود دارند که به آنها شهاب واره می گویند. شهاب واره ها اگر از جو زمین عبور کنند و وارد اتمسفر شوند، شهاب سنگ نام می گیرند که وزن و اندازه های مختلفی دارند. تعدادی از آنها بسیار ریز و گرد و غبار به زمین می رسند اما بعضی شهاب های بزرگ هم به زمین می رسند. بعضی از آنها باعث ایجاد حفره در سطح زمین می شوند.

جزئی از آسمان شب که همانند پرده ای در جلوی چشم است، ابرها هستند. شب های ابری دیدن اجزای حقیقی آسمان شب یعنی ماه و ستارگان مشکل است و موقع مناسبی برای کار رصدگران و منجم ها نیست. البته ماه از پشت ابرهای رقیق هم خود را نشان می دهد.

شناخت آسمان شب و مطالعه در مورد آن علم ما را زیاد و با قدرت خدا و آفرینش او آشنایمان می کند.

2. انشا در مورد آسمان شب به سبک تخیلی و ادبی

آسمان شب محل پرواز خیالات شاعرانه است. می توان به آسمان نگاه کرد و زیبایی های فراوانی را مشاهده نمود. شاید اگر خوب نگاه کنیم، چیزهایی را ببینیم که دیگران نمی بینند. مثلاً یک مجلس عروسی!

از صبح که خورشید طلوع می کند تا شب از این سو تا آن سوی آسمان را زیر پا می گذارد، انگار دنبال کسی یا چیزی می گردد. شب که می گردد، خورشید چهره در نقاب می کشد، آنگاه ماه و ستارگان روی دلاویز خویش را آشکار می سازند.

با آمدن ماه گویا در آسمان جشن عروسی برپا می گردد. یک عروسی باشکوه که عروس آن و مهمان ها یکی یکی خود را به آسمان می رسانند. عروس این طرف و آن طرف دامن می کشد و با لبخند خود به مهمان ها خوشامد می گوید.

تالار عروسی آسمان شب نام دارد و ماه از سر شب تا سرانجام میان آن می درخشد و این تالار را روشنی و جلا می بخشد.

ستارگان ریز و درشت چون زیبارویانی هستند که گرداگرد این عروس به شادی و پایکوبی می پردازند. گاهی نیز شهاب سنگی هوس پایکوبییدن می کند و تند و سریع از این طرف تالار به آن طرف حرکت می کند و پایکوبی زیبا و منحصر به فرد از خود به نمایش می گذارد. پایکوبیی آنچنان زیبا که زمینیان برای دیدن آن صف می کشند.

صحنه عروسی مخملی آراسته است. مخملی که با دستانی هنرمند پولک دوزی شده؛ آن چنان لطیف که هر زمینی دوست دارد بر آن دست بکشد؛ آن چنان نرم که پاهای ظریف و زیبای عروس را رنجور نسازد.

اما عروس زیبا از چیزی دلخور است و آن این است که خانم ماه منتظر آقای داماد یعنی خورشید است. نه اینکه خورشید او را فراموش کرده باشد، خورشید هم دنبال عروس می گردد اما تا می آید خود را برساند، ماه به جستجوی او رفته است. و سالهاست این چرخه تکرار می گردد.

گاهی باید با نگاهی دیگرگون به آسمان شب بنگریم و از این زیبایی بی نظیر استفاده نماییم، دیدن یک عروسی بی نظیر که در آن عروس دل نگران دیدار داماد است، واقعاً تماشایی است.

3. انشا درباره آسمان شب با ریز موضوع خبرنگاران ها

آنچه آسمان شب را زیبا می کند، خبرنگاران ها هستند. خبرنگاران ها نقش بسیار زیادی در زندگی انسان و در ادبیات فارسی داشته اند.

ستارگان اسامی و انواع مختلف دارند. یکی از ستارگان مشهور خبرنگاران سهیل است که در ادبیات و فرهنگ عامه حضور پررنگ دارد. سهیل مهم ترین خبرنگاران درخشان آسمان شب است. گرچه سهیل پس از شباهنگ دومین خبرنگاران پرنور آسمان شب است اما معروفیت آن از شباهنگ بیشتر است چراکه در مدارهای شمالی قابل دیدن نیست. سنایی غزنوی در مصراع در دیار تو نتابد آسمان هرگز سهیل به این نکته اشاره می کند.

برای دیدن سهیل باید به مناطق با عرض های جغرافیایی پایین تر سفر کرد. به همین دلیل در زبان فارسی عبارت خبرنگاران سهیل به صورت ضرب المثل برای فرد کم پیدا درآمده است.

روشنایی سهیل را ده هزار برابر خورشید تخمین زده اند و این روشنایی باعث نمادین شدن این خبرنگاران در اشعار شاعران شده است، فردوسی از این خبرنگاران در استعاره رخساره زیبا بهره برده است:

ز سر تا به پایش گُل است و سمن

به سرو سهی بر سهیل یمن

یکی دیگر از ستارگان مشهور البته در نزد قدما عیوق است. عیوق علاوه بر آنکه جزو ستارگان درخشان است، البته نه به درخشندگی سهیل، خصوصیت معینه آن ارتفاع بالا در آسمان شب است و در ادبیات کنایه از دوری مسافت است. سعدی در شعری می گوید:

چون شبنم اوفتاده بدم پیش آفتاب

مهرم به جان رسید و به عیوق بر شدم

سعدی رسیدن مهر و محبت به دل و جانش را باعث بلندمرتبه شدن خویش می داند.

منجمان صور فلکی و خوشه های مختلف را در آسمان تشخیص داده و این ستارگان را با توجه به شکل ظاهری آنها نامگذاری کرده اند؛ خوشه پروین از این جمله است. خوشه پروین از 200 خبرنگاران تشکیل شده که آرایش خاصی به خود گرفته اند؛ البته از میان ستارگان خوشه پروین هفت خبرنگاران از بقیه پرنورتر و عامل شناسایی این خوشه هستند. خوشه پروین در ادبیات از ارزشمندی حکایت دارد. حافظ در بیتی می گوید:

آسمان گو مفروش این عظمت کاندر عشق

خرمن مه به جوی خوشه پروین به دو جو

منظور حافظ بالا بردن ارزش و مقام عشق در برابر خوشه ای از ستارگان است که مظهر عظمت آسمان شب شناخته می شوند.

دستگاه های نجومی همانند اسطرلاب از موضوعات مرتبط با آسمان شب هستند. اسطرلاب صفحه دایره فلزی است که برای مطالعات و محاسبات نجومی مثل پیدا کردن ارتفاع و زاویه آفتاب، محل ستارگان و سیارات و... در تمام مدت شبانه روز و فصل های مختلف سال استفاده می گردد. مولانا در یکی از شعرهای خود به این وسیله اشاره می کند:

علت عاشق ز علت ها جداست

عشق اسطرلاب اسرار خداست

یعنی عشق تنها وسیله ای است که توسط آن می توان به اسرار خداوند پی برد. مولانا در این تشبیه، جایگاه عشق را در پی بردن به اسرار خدا، همانند جایگاه اسطرلاب برای پی بردن به اسرار آسمان ها و علم خبرنگاران شناسی می داند.

خبرنگاران های بی شماری در آسمان شب وجود دارند که آشنا شدن با آنها به ما کمک می کند به درک بهتری از شعر و ادبیات کهن دست پیدا کنیم.

انشا در مورد آسمان شب با مقدمه، بدنه و نتیجه گیری

مقدمه: شب، این نعمت بزرگی که هیچکس قدرش را نمی داند. وقتی خاموشی فرا می رسد آرامش درون به اوج رسیده و می توان به عظمت بزرگی آسمان پی برد. آسمانی که در روز زیر سلطه آفتاب درخشان است و حرفی برای گفتن ندارد.

بدنه: تابستان بود و طبق روال هر شب رختخوابم را در حیات پهن کردم. سرم روی بالش و چشمانم به آسمان بود. آسمان صافی که گویی به هزاران لامپ چراغانی شده بود. آن شب تازه به عظمت پروردگار پی بردم. خدایی که هر لحظه در کنار ماست و ما از وجود آن بی خبریم. کافی دقیقه ای ما را به خودمان واگذارد. عجیب درخشان و بی نظیر بودند. با دستم هر خبرنگاران ای رو به خبرنگاران دیگر وصل می کردم و تصویری جذاب برای خودم ترسیم می کردم. در مورد مسیریابی از طریق ستارگان مطالبی را خوانده بودم، ولی تا به حال اینگونه غرق در آسمان شب نشده بوده بود. انگار تازه امشب دری از در های دنیا به رویم باز شده بود. تصمیم گرفتم از فردا مطالعه بیشتری در مورد آسمان شب و ستارگان داشته باشم. این همه شگفتی برایم وصف ناپذیر بود. دلم می خواست همین الان بال در می آوردم و تا بی نهایت پرواز می کردم. روی هر خبرنگاران می نشستم و به دیگری چشمک می زدم. مادرم همیشه این آیه را برایم می خواند، ولی تا به حال به مفهوم آن دقت نکرده بودم. فتبارک الله احسن الخالقین

نتیجه گیری: به هر جای هستی که نگاه کنی می توانی به وجود خالق هستی پی ببری. خالقی که بی هدف ما را خلق نکرده است.

انشاهایی که خواندید، در سطح دبستان و متوسطه اول و متوسطه دوم قابل استفاده هستند و بخصوص نگارش انشا در مورد آسمان شب کلاس هفتم را مد نظر داشتیم. اگر به دنبال موضوعات متنوع تری برای انشا هستید، می توانید از صفحه مربوط به موضوعات انشا نیز بازدید کنید.

شیرگاه نیوز: شیرگاه نیوز | آخرین اخبار و رویدادهای روز دنیا

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: setare.com
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2359

به "انشا در مورد آسمان شب با بدنه، مقدمه و نتیجه گیری" امتیاز دهید

2 کاربر به "انشا در مورد آسمان شب با بدنه، مقدمه و نتیجه گیری" امتیاز داده اند | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انشا در مورد آسمان شب با بدنه، مقدمه و نتیجه گیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید