اهمیت نقش فیلتردر دیزل ژنراتور

به گزارش هنجس بلاگ، فیلتر فقط برای ماشین و خودرو نیست! درسته که فیلتر خودرو در نگاه مردم جا افتاده اما وسایل دیگری نیز دارای فیلتر هستند. فیلترهای هوا، فیلترهای سوخت و فیلترهای روغن، اجزای ضروری هستند که نقش مهمی در عملکرد هر موتور دیزل ژنراتور دارند.

اهمیت نقش فیلتردر دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور باید با حدبیشتر راندمان ژنراتور کار کند. این بدان معنی است که تمامی قطعات باید به برترین نحو نقش خود را در موتور ایفا نمایند؛ و البته به درستی در ژنراتور نگهداری شوند.

قطعا هر موتور ژنراتوری به فیلترهای هوا، فیلترهای سوخت و فیلترهای روغن مناسب احتیاج دارد. اما نه هر نوع فیلتری! قطعا فیلترهای مورد استفاده باید کیفیت بالایی داشته و از برند معتبری باشد. اگر به درستی نگهداری شود و قطعات با کیفیت بالا استفاده شود، کارکرد موتور دیزل ژنراتور می تواند تا 20 سال بیشتر افزایش یابد. این موضوع می تواند صاحب کسب و کار را از دردسرهای زیاد و هزاران دلار هزینه اضافی و تعمیرات، در دراز مدت نجات دهد.

در این مقاله به اصول اولیه فیلتر بنزین، فیلتر هوا و فیلتر روغن می پردازیم. شما ویژگی های آنها را برای موتور دیزل ژنراتور درک خواهید کرد.

فیلتر هوا دیزل ژنراتور

فیلترهای هوا در حفظ سلامت یک موتور دیزل ژنراتور ضروری هستند.

دیزل ژنراتورها برای فرآیند احتراق خود به هوای بیرونی احتیاج دارند. با این حال، این هوای بیرون حاوی طیفی از گرده، ماسه، گرد و غبار و سایر مواد افزودنی است که برای اطمینان از ورود هوای پاک به فرآیند احتراق باید فیلتر شوند.

هنگامی که از یک فیلتر هوا غیر استاندارد یا بی کیفیت استفاده می شود، ذرات، گرد و غبار و مواد افزودنی موجود در هوا وارد سیستم دیزل ژنراتور و فرآیند احتراق آن می شود. به عبارت دیگر، هنگامی که فیلتر هوا به حدبیشتر مقدار جذب کثیفی خود می رسد، نمی تواند تمام ذرات آلوده ای را که بر دیزل ژنراتور تأثیر می گذارد، مسدود کند.

در این مواقع اگر فیلتر هوا دیزل ژنراتور تعویض نشود، می تواند کارایی کمتری داشته باشد و در گام اول منجر به افزایش مصرف سوخت شود.

بنابراین، فیلترهای هوا با جلوگیری از ورود ذرات مخرب به موتور دیزل، نقش مهمی در طول عمر دیزل ژنراتور ایفا می نمایند و تنها به هوای شفاف اجازه عبور می دهند.

فیلترهای هوا عمر محدودی دارند و پس از ساعات کارکرد مشخصی، باید تعویض شوند تا کاراریی و عملکرد دستگاه به مشکل بر نخورد. فیلتر هوا را بیشتر افراد به شرط رعایت نکات ایمنی می توانند تعویض نمایند و مسئله ای از این بابت نیست.

توصیه می کنیم از فیلترهای هوای اصلی و با برند معتبر بهره ببرید. فیلترهای هوای غیراصلی ممکن است قیمت کمی داشته باشند، اما از نظر کیفیت پایین هستند. این امر خطر بالقوه ای برای دیزل ژنراتورها ایجاد می نماید، زیرا ممکن است ترکیب نادرستی از هوا و سوخت را به دیزل ژنراتور وارد نمایند. که در نهایت منجر به عملکرد ضعیف موتور و مصرف سوخت بالا می شود - که ممکن است در نتیجه هزینه بیشتری برای کسب و کار داشته باشد.

فیلتر سوخت ژنراتور

فیلترهای سوخت از ورود گرد و غبار و سایر ذرات مضر به موتور جلوگیری می نمایند. بدون فیلتر سوخت، بعضی از ناخالصی ها می توانند وارد موتور شده و باعث آسیب های احتمالی به پمپ های سوخت و انژکتورها شوند. این در نهایت عملکرد موتور را تحت تأثیر قرار می دهد.

هر دیزل ژنراتور فقط با نوع خاصی از فیلتر سوخت که برای آن طراحی شده است کار می نماید. استفاده از فیلترهای سوخت دیگر حتما به دیزل ژنراتور آسیب می رساند. شما می توانید اطلاعات مربوط به نوع فیلتر سوخت مورد احتیاج دیزل ژنراتور خود را به وسیله شماره قطعه روی فیلتر بنزین بیابید.

یک فیلتر سوخت طوری طراحی شده است که به طور میانه حدود 500 ساعت از کارکرد دیزل ژنراتور دوام می آورد. تعویض فیلتر بنزین فرآیند نسبتاً ساده ای است و بیشتر افراد می توانند آن را انجام دهند - مشروط بر اینکه اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند.

برای اطمینان از حدبیشتر طول عمر دیزل ژنراتور، اصل بودن و معتبر بودن فیلترهای سوخت جایگزین فیلترهای قدیمی بسیار مهم است. اگر مطمئن نیستید، می توانید با یکی از اعضای تیم پشتیبانی مجموعه فیلتر سرکان تماس بگیرید. آنها به شما در یافتن فیلتر سوخت مناسب برای ژنراتور دیزلی خاص خود یاری می نمایند.

فیلترهای روغن دیزل ژنراتور

فیلتر روغن نقش اساسی در تامین تمیز ماندن روغن در قسمت های مختلف موتور برای کارکرد نرم و کاهش اثرات سایش دارد. اصطکاک را کاهش می دهد به طوری که اجزای فلزی ممکن است بدون آسیب رساندن به اجزا به یکدیگر کار نمایند.

با پمپاژ مداوم روغن در سراسر موتور ژنراتور، به جامانده ها و سایر ذرات که ممکن است روغن را در طول زمان آلوده نمایند، داخل فیلتر روغن جمع آوری می شود. به عبارتی روغن هر بار که از فیلتر روغن عبور می نماید آلودگی ها و ذرات فلز و ناخالصی های آن به وسیله متریال داخل فیلتر، گرفته می شود و روغن تمیز و شفاف می ماند تا برای چرخه بعدی خود در موتور دیزل ژنراتور آماده شود.

اگر روغن کثیف باشد، غلیظ و ساینده می شود و در نهایت فیلتر را مسدود می نماید و به طور اتوماتیک فیلتر، روغن را به وسیله یک شیر تخلیه یا سوپاپ اطمینان عبور می دهد. این امر باعث افزایش اصطکاک بین قطعات داخل موتور دیزل و در نتیجه افزایش سایش و خرابی می شود.

مانند فیلترهای سوخت و هوا، تعویض فیلترهای روغن نیز پس از گذراندن ساعات مشخصی از کارکرد دیزل ژنراتور بسیار مهم است. از فیلترهای تقلبی روغن باید اجتناب شود زیرا این امر منجر به نشت روغن و خوردگی می شود و به سرعت عمر موتور را کم می نماید.

اقدامات احتیاطی عمومی

هنگام تعویض فیلترها، لطفاً موارد زیر را به خاطر بسپارید:

  1. 1. همواره مطمئن شوید که موتور خاموش است.
  2. 2. لطفاً آنالیز کنید که دیزل ژنراتور به وسیله کنترل پنل دیزل ژنراتور و بعلاوه دکمه اضطراری و ایزولاتور باتری خاموش باشد.
  3. 3. موتورهای دیزل مکش بسیار خوبی فراوری می نمایند و تقریباً هر چیزی که نزدیک باشد مانند مهره ها و پیچ ها می تواند به داخل موتور پرواز کند.

استفاده از قطعات اصلی نه تنها خطرات ایمنی را کاهش می دهد، بلکه عمر دیزل ژنراتور را افزایش می دهد. شرکت فیلتر سرکان، طراح و فراوری نماینده انواع فیلتر صنعتی، فیلتر خودرو مطابق با استانداردهای کشور است و تمامی محصولات قبل ارائه به مشتریان، تست صد در صدی می شوند. برای سفارش انواع فیلتر دیزل ژنراتور می توانید به این شرکت سفارش دهید.

منبع: فرارو
انتشار: 10 مرداد 1402 بروزرسانی: 10 مرداد 1402 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3954

به "اهمیت نقش فیلتردر دیزل ژنراتور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهمیت نقش فیلتردر دیزل ژنراتور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید