بازدهی بورس به چقدر رسید؟ ، پربازده ترین صنایع بورس در سال 99

به گزارش هنجس بلاگ، به گزارش خبرنگاران، اما آیا همه چیز در بازدهی سرمایه خلاصه می گردد؟ بعضی از صنایع گرچه ممکن است بازدهی بالایی داشته باشند اما با ریسک بالایی نیز همراه هستند. یافته های دنیای اقتصاد نشان می دهد در 70 روز سپری شده از سال 99، خودرویی ها بالانس مناسبی میان بازده و ریسک برقرار نموده اند و از این رو به گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری تبدیل شده اند. در مقابل تک سهم های بورسی با ریسک بالایی که به معامله گران خود تحمیل می نمایند، چندان جذاب به نظر نمی رسند.

بازدهی بورس به چقدر رسید؟ ، پربازده ترین صنایع بورس در سال 99

برندگان و بازندگان بازده و ریسک در بورس

در هر سرمایه گذاری فارغ از نوع بازار توجه به دو مولفه ریسک و بازده از اهمیت بسزایی برخوردار است. عموم سرمایه گذاران بر این باورند که ریسک کمتر با بازده بالقوه پایین تری همراه است و در مقابل هر چه سرمایه گذار ریسک بیشتری را پذیرا باشد، معادل آن بازده های به مراتب بالاتری را کسب می نماید. اما آیا همواره چنین رابطه ای برقرار است؟ بله، طبیعتا سرمایه گذاران با پذیرش ریسک بالاتر احتمالا بازده بیشتری نیز کسب می نمایند، اما هیچ تضمینی برای آن وجود نخواهد داشت. چرا که درست همان طور که ریسک بالاتر به معنی احتمال بازده بیشتر است، معنی احتمال ضرر بیشتر نیز به همراه دارد.

به بیانی ساده، می توان گفت با افزایش ریسک می توان انتظار بازده بیشتری را نیز داشت. اما این به آن معنی نیست که با ریسک بی نهایت می توان بازده فوق العاده ای را نیز کسب کرد؛ چرا که همنوایی بین ریسک و بازده تا یک سطح دارای وابستگی است اما با بالا رفتن ریسک از یک سطح معین، قدرت بازده کم می گردد و از نقطه شکست، خط بازده دارای شیب نسبتا افقی خواهد شد. به نحوی که از این نقطه به بعد هرچه ریسک را بالا ببریم، بازده مورد انتظار افزوده نمی گردد. واقعیت این است که برای یک سرمایه گذاری پیروز ضروری است میان ریسک و بازده تعادل برقرار باشد. تعادلی که به سبب آن صاحب سرمایه با پذیرش کمترین ریسک ممکن، بیشترین بازده را به دست آورد.

پربازده ترین صنایع بورس 99

آنالیز ها از میانگین بازده 38 صنعت فعال بورسی از ابتدای سال تا به امروز نشان از صدرنشینی گروه خودرو و ساخت قطعات با بازده 6/ 2 درصد دارد. دو لیدر اصلی گروه خودرو و ساخت قطعات یعنی سایپا و ایران خودرو با بیش از یک ماه تاخیر به گردونه معاملات بورس تهران پیوستند و در یک رالی پرشتاب صعودی به ترتیب با رشد قیمت حدود 500 و 760 درصد همراه شدند. پس از آن نیز گروه محصولات چرمی با تک نماد وملی میانگین روزانه بازدهی به میزان 5/ 2 درصد را از آن سهامداران خود نموده است. شرکت های چندرشته ای صنعتی سومین صنعت پربازده بورس تهران در امسال است که با لیدری شستا روزانه 3/ 2 درصد سود ارزانی معامله گران خود نموده است.

در میان گروه های صدرنشین بورس تهران، صنایع عظیم کالایی نیز دیده می شوند. جایی که پالایشی ها معادل 06/ 2 درصد، فلزات اساسی 92/ 1 درصد، معدنی ها 82/ 1 درصد و زیرمجموعه های گروه محصولات شیمیایی با بازده روزانه 68/ 1 درصد همراه شده اند. در مقابل اما منسوجات، کاشی و سرامیک و محصولات کاغذی که در زمره گروه های کوچک بازار قرار می گیرند، کمترین بازدهی روزانه را از آن سهامداران خود نموده اند.

پرریسک ها و کم ریسک های بورسی کدامند؟

همان طور که اشاره شد ریسک نیز بخشی از هر سرمایه گذاری است و از انحراف معیار بازدهی های یک سهم یا صنعت ریسک کلی مربوط به آن در دوره مدنظر به دست می آید. همان گونه که از جدول برمی آید صنایع اطلاعات و ارتباطات، حمل و نقل و خدمات فنی و مهندسی در 70 روز معاملاتی سپری شده از سال 99 بسیار پرریسک بودند و در عوض گروه های منسوجات، قند و شکر و ماشین آلات و تجهیزات در رده کم ریسک ترین صنایع بورسی قرار دارند.

برترین گروه های بورسی برای سرمایه گذاری

اگر دو طرح، سهم یا صنعت مختلف پیشرو سرمایه گذار قرار گیرد که انحراف معیار و بازدهی های متفاوتی داشته باشند، به منظور بی وزن شدن دو متغیر، بازدهی را بر انحراف معیار تقسیم نموده یا به عبارتی نسبت بازدهی به ریسک محاسبه می گردد، سپس طرح ها بر اساس این معیار رتبه بندی می شوند. آنالیز های دنیای اقتصاد حکایت از صدرنشینی گروه خودرو و ساخت قطعات به عنوان گروهی دارد که تعادل مناسبی میان بازده و ریسک برقرار نموده است و از این منظر به نظر می رسد بهترین گزینه پیش روی سرمایه گذاران باشد.

این صنعت از ابتدای امسال تا به امروز با میانگین بازده 6/ 2 درصد، صدرنشین است. با وجود این ریسکی برابر 66/ 2 واحد نیز به سرمایه گذاران خود تحمیل نموده است. به این ترتیب بیشترین نسبت بازده به ریسک 98/ 0 در میان 38 صنعت فعال بورس تهران را به خود اختصاص داده است.

گروه منسوجات، سرمایه گذاری ها و انبوه سازان دیگر صنایعی هستند که از بالاترین نسبت بازده به ریسک برخوردارند. در مقابل گروه های تک سهم شامل استخراج زغال سنگ، خرده فروشی و اطلاعات و ارتباطات از کمترین نسبت بازده به ریسک برخوردارند.

منبع: دنیای اقتصاد

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1277

به "بازدهی بورس به چقدر رسید؟ ، پربازده ترین صنایع بورس در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدهی بورس به چقدر رسید؟ ، پربازده ترین صنایع بورس در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید