با این رژیم غذایی به جنگ افسردگی و فشار خون بروید

به گزارش هنجس بلاگ، یک رژیم غذایی که برای کاهش فشار خون بالا طراحی شده و شامل مصرف مقادیر زیاد میوه، سبزیجات، غلات سبوسدار و مقادیر کم قند و چربی های اشباع است، خطر ابتلا به افسردگی را نیز کاهش می دهد.

با این رژیم غذایی به جنگ افسردگی و فشار خون بروید

به گزارش همشهری، افسردگی یکی از بیماری های شایع اعصاب و روان است که در آن بیمار به طور مستمر احساس ناامیدی، غمگینی یا عصبانیت می نماید، علاقه به فعالیت های لذتبخش ندارد و ممکن است بی خوابی یا تمایل به خودکشی داشته باشد.

عوامل موثر در ایجاد افسردگی عبارتند از سابقه خانوادگی افسردگی، استرس، ضربه روحی و بیماری. ولیکن، پژوهش نشان داده که با تغذیه می توان احتمال پیدایش افسردگی را کاهش داد.

به این ترتیب که یک رژیم غذایی به نام DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) که برای کاهش فشار خون بالا طراحی شده و شامل مصرف مقادیر زیاد میوه، سبزیجات، غلات سبوسدار و مقادیر کم قند و چربی های اشباع است خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می دهد.

رژیم دش ممکن است بر وجوه دیگر سلامت هم موثر باشد. این رژیم فواید زیر را هم دارد:

کاهش خطر سرطان: آنالیز های اخیر نشان می دهد که افرادی که رژیم غذایی دش را استفاده می نمایند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دادند از جمله سرطان سینه و سرطان کولورکتال.

کاهش خطر سندرم متابولیک: برخی از تحقیقات ذکر می نمایند که رژیم دش خطر سندرم متابولیک را تا 81% کاهش می دهد.

کاهش خطر دیابت: این رژیم با کاهش خطر دیابت نوع 2 ارتباط دارد. برخی از تحقیقات تشریح می نمایند که این رژیم می تواند مقاومت انسولینی را هم بهتر کند.

کاهش خطر بیماری قلبی: در یک تحقیق تازه در خصوص زنانی که رژیمی مشابه دش داشتند، این رژیم با 20% کاهش خطر بیماری قلبی و 29% کاهش خطر سکته ارتباط داشت.

بسیاری از این اثرات پیشگیرانه با اندازه بالای میوه و سبزی در این رژیم مرتبط هستند. در کل خوردن میوه و سبزی بیشتر به کاهش خطر بیماری قلبی ارتباط دارد.

چطور رژیم خود را بیشتر شبیه دش کنید

از آنجا که هیچ مجموعه غذایی خاصی در رژیم غذایی دش وجود ندارد، می توانید رژیم خودتان را با دستورالعمل های دش با انجام کار های زیر سازگار کنید:

1- سبزی و میوه بیشتر بخورید.

2- غلات کامل را جایگزین غلات تصفیه شده کنید.

3- لبنیات بدون چربی یا کم چرب را انتخاب کنی

4- پروتئین بدون چربی همچون ماهی، ماکیان و حبوبات را انتخاب کنید.

5- با روغن های گیاهی سالم غذا را بپزید مانند روغن زیتون.

6- مصرف غذا های پر شکر همچون نوشابه گازدار و آب نبات را محدود کنید.

7- مصرف غذا های با چربی اشباع بالا مانند گوشت های چرب، لبنیات پرچرب و روغن هایی مانند روغن نارگیل و پالم را محدود کنید.

8- به غیر از اندازه تعیین شده آب میوه، این رژیم به شما توصیه می نماید که از نوشیدنی های کم کالری همچون آب، چای و قهوه بهره ببرید.

منبع: فرارو
انتشار: 3 مهر 1401 بروزرسانی: 3 مهر 1401 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3822

به "با این رژیم غذایی به جنگ افسردگی و فشار خون بروید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این رژیم غذایی به جنگ افسردگی و فشار خون بروید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید