به شایعات درباره پیاده روی اربعین خاتمه دهید

به گزارش هنجس بلاگ، ایران و عراق از اسفندماه 98 همزمان با شیوع ویروس کرونا مرز های هوایی و زمینی را بستند. عراق در ماه محرم شهر های کربلا و نجف را قرنطینه کرد. دولت این کشور رسما اعلام کرده است امسال پیاده روی اربعین برگزار نخواهد شد. رییس جمهور نیز صراحتا گفت که امسال مراسمی با عنوان راهپیمایی اربعین چه در داخل مرز ها و چه در خارج از آن نخواهیم داشت. با این وجود شایعاتی در نقض این تصمیم ها همچنان منتشر می شود.

به شایعات درباره پیاده روی اربعین خاتمه دهید

به گزارش ایسنا، تیرماه 99 همزمان با تشکیل ستاد اربعین در ایران برای اولین بار این سوال مطرح شد که آیا ویروس کرونا مراسم پیاده روی اربعین را به سرنوشت حج تمتع دچار خواهد کرد. آن زمان با توجه به اوج گیری شمار مبتلایان کرونا در عراق و ایران و مسدود ماندن مرز های دو کشور، چند سناریو از جمله احتمال برگزار نشدن این مراسم و یا برگزاری محدود آن، مورد بررسی قرار گرفت. نامشخص بودن موضع عراق نسبت به مراسم اربعین در آن زمان سبب شد مسئولان ایرانی نیز تا همین چند روز اخیر اظهارنظر واضحی درباره مراسم پیاده روی اربعین نداشته باشند.

ایران در آن فضای نامشخص عراق، چهار سناریو را برای اربعین بررسی کرد: 1 ـ برگزار نشدن پیاده روی اربعین. 2 ـ برگزاری پیاده روی اربعین فقط برای زائران عراقی و بدون حضور زائران کشور های دیگر. 3 ـ برگزاری محدود و کنترل شده راهپیمایی با حضور زائرانی از عراق و سایر کشور ها و 4 ـ برگزاری پیاده روی اربعین بدون هیچ محدودیتی.

اما تصمیم عراق برای ادامه قرنطینه شهر های زیارتی کربلا و نجف در ماه محرم و نپذیرفتن زائران خارجی در مراسم دهه نخست این ماه و بسته نگه داشتن مرز های زمینی و هوایی، حدس ها درباره لغو یا برگزاری این مراسم به شکل محدود و درون کشوری را به واقعیت نزدیک کرد.

با ازسرگیری پرواز های تهران ـ بصره و بازگشایی محدود مرز های تجاری دو کشور به شایعاتی نیز دامن زده شد که عراق مرز ها را باز کرده و ثبت نام در کاروان ها و برای پیاده روی اربعین آغاز شده است. اما مدیرعامل شرکت کارگزاران زیارتی که مسئولیت اعزام کاروان های زیارتی ایران به عراق را به عهده دارد، با رد آن شایعات گفت که توافقی بین دو کشور برای ازسرگیری سفر های زیارتی صورت نگرفته و مرز های عراق کماکان به روی زائران خارجی بسته است.

22 مردادماه درحالی که پرسش ها درباره زمان بازگشایی مرز های عراق و برگزاری مراسم پیاده روی اربعین بیشتر شده بود، رییس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین اطلاع داد که احتمالا امسال مراسم پیاده روی اربعین همانند گذشته برگزار نخواهد شد و با این نگاه برنامه ها درحال انجام است. برنامه هایی که بیشتر متمرکز بر فضای مجازی بود.

با این وجود، 17 شهریورماه خبری از استاندار کربلا به این مضمون منتشر شد که این استان آماده پذیرش زائران برای مراسم اربعین است. اما سفیر ایران در بغداد بلافاصله اطلاع داد که برداشت های اشتباهی در ایران از اظهارات استاندار کربلا شده است.

نصیف الخطابی یک روز بعد به این برداشت های اشتباه واکنش نشان داد و تاکید کرد که به دلیل شیوع گسترده ویروس همه گیر کرونا، کربلا امسال امکان استقبال و میزبانی از زائران خارجی را ندارد و این تصمیم دولت مرکزی عراق است. استاندار کربلا همچنین تاکید کرد که ممنوعیت صدور ویزا برای مراسم اربعین کماکان ادامه دارد.

ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز پس از دیداری که با استاندار کربلا داشت صراحتا گفت که این موضوع کاملا روشن است و دولت عراق برای پذیرش زئران در ایام اربعین با توجه به شرایط کرونا و تبعات احتمالی آن آمادگی ندارد و زائر خارجی نمی پذیرد.

در همان روز ها ستاد اربعین نیز شرح داد که مراسم پیاده روی اربعین با حضور زائران خارجی در عراق برگزار نخواهد شد. محمدی فر ـ دبیر ستاد مرکزی اربعین در ایران ـ در جلسه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا از سناریو های جایگزین سخن گفت و یادآوری کرد که ایران آمادگی اجرای سه سناریوی برگزار نشدن راهپیمایی اربعین، برگزاری محدود و در شرایط عادی را دارد، اما پس از مذاکره با سفیر ایران در عراق و اعلام نپذیرفتن زائران خارجی از سوی دولت عراق، برنامه های جایگزین دنبال شده است.

با وجود تمام این تاکیدها، اما همچنان بر طبل شایعات و احتمال بازگشایی مرز ها در زمان اربعین و تغییر موضع عراق کوبیده می شود. حتی زمانی که رییس جمهور با قطعیت گفت: مسئولان عراقی به صراحت اعلام کردند که آمادگی میزبانی از مهمانان راهپیمایی اربعین نداریم؛ بنابراین ما نیز امسال مراسمی تحت عنوان راهپیمایی اربعین چه در داخل مرز ها و چه در خارج از آن نخواهیم داشت. البته عزاداری با رعایت پروتکل ها در روز اربعین و سایر مناسبت های ماه صفر برگزار می شود، اما چیزی به عنوان مراسم راهپیمایی اربعین نخواهیم داشت.

برگزار نشدن مراسم پیاده روی اربعین در عراق تصمیمی است که دولت مرکزی این کشور گرفته است، همانطور که در شش ماه گذشته مرز های زمینی و هوایی را به روی مسافران و زائران بسته نگه داشت و قرنطینه شهر های کربلا و نجف را حفظ کرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1754

به "به شایعات درباره پیاده روی اربعین خاتمه دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به شایعات درباره پیاده روی اربعین خاتمه دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید