بیش از 80 درصد اصناف، پروتکل های بهداشتی را رعایت می نمایند

به گزارش هنجس بلاگ، رییس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گفت: بیش از 80 درصد اصناف، پروتکل های بهداشتی را به خوبی رعایت می نمایند.

بیش از 80 درصد اصناف، پروتکل های بهداشتی را رعایت می نمایند

به گزارش گروه سیاسی هنجس بلاگ، حسین ذوالفقاری امروز چهارشنبه پس از برگزاری شانزدهمین جلسه کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا به هنجس بلاگ گفت: بر اساس تصمیم روز یکشنبه ستاد ملی مدیریت کرونا که فرایند بازگشایی فعالیت های مختلف را در کشور به سه دسته شهرستان های کم خطر (سفید)، دارای خطر متوسط (زرد) و پرخطر (قرمز) تقسیم نموده است، در نشست امروز کمیته این موضوع مورد آنالیز نهاده شد و به استناد گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 114 شهرستان کشور از نظر شیوع ویروس کرونا، کم خطر تشخیص داده شد.

وی اضافه کرد: مقرر شد در این 114 شهرستان، بخش دیگری از فعالیت های مالی، فرهنگی و اجتماعی که به دلیل شیوع کرونا متوقف شده است، بازگشایی شود؛ لذا بر اساس نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف آن تعداد از فعالیت هایی که می توانند در شهر های کم خطر (سفید) شروع شوند، معین و برای تصویب در جلسه روز یکشنبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ارائه خواهد شد. البته تصویب مناطق سفید به معنای شروع همه فعالیت ها نخواهد بود و این مناطق هم باید همچنان از نظر شیوع کرونا تحت کنترل باشد.

ذوالفقاری ادامه داد: چنانچه شرایط این مناطق همچنان سفید باقی بماند امکان بازگشایی و ادامه فعالیت در آن ها ممکن است، اما اگر بار دیگر شیوع بیماری در این مناطق افزایش یابد، به ناچار محدودیت ها دوباره اعمال خواهد شد.

رییس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا با بیان اینکه محدودیت ها را باید با فرایند بیماری تطبیق دهیم، گفت: در ابتدا 114 شهرستان که شرایط آن ها سفید اعلام شده است بخشی از فعالیت های تعطیل شده را شروع خواهند کرد، اما باید یک دوره 15 روزه را پشت سر بگذاریم تا بتوانیم تشخیص دهیم که آیا فرایند بیماری در آن شهر ها تغییر یافته است یا نه. اگر شرایط همچنان سفید باقی بماند امکان بازگشایی و افزایش دیگر فعالیت ها در آن ها وجود دارد، اما در صورت شیوع مجدد بیماری، محدودیت ها بازمی شود.

ذوالفقاری تاکید نمود: فاصله بین شرایط سفید و زرد بسیار کم است و با افزایش یک بیمار در روز در مناطق سفید، شرایط یک شهر می تواند از شرایط سفید به شرایط زرد تغییر کند.

معاون امنیتی و اجتماعی وزیر کشور، دومین موضوع مورد آنالیز در جلسه امروز کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا را تمدید مهلت اعتبار وکالتنامه های نقل و انتقال خودرو اعلام کرد و گفت: پیش از عید نوروز، بعضی افراد وکالت نامه هایی را برای نقل و انتقال سند خودرو داده بودند، ولی چون با تعطیلات مصوب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا همزمان شده و حدود 36 روز مراکز شماره گذاری تعطیل شد، امکان به نام زدن سند این خودرو ها فراهم نشده بود.

وی اضافه کرد: در این جلسه پیشنهاد شد مدتی که مراکز شماره گذاری، طبق تصمیم ستاد ملی تعطیل بودند جزء روز های غیرکاری در وکالت نامه ها منظور شود تا با رعایت قانون مدنی، مشکل حدود یکصد هزار نفر در کشور در این زمینه رفع شود و آن ها بتوانند با وکالت نامه هایی که قبلاً از فروشنده داشتند نسبت به تغییر سند مالکیت اقدام نمایند.

ذوالفقاری ابراز امیدواری کرد این پیشنهاد در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در هفته آینده تصویب و مشکل افراد یادشده حل شود.

رییس کمیته اجتماعی و انتظامی مدیریت کرونا با بیان اینکه موضوع بعدی جلسه امروز مربوط به مسائل شهرداری ها خصوصاً در کلانشهر ها و در حوزه ترافیک و حمل و نقل عمومی بود، گفت: با دستور ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مسائل و موضوعات کلانشهر ها در دو روز گذشته آنالیز و مقرر شد پیشنهادات آن ها به ستاد ارائه شود و مسائل و مسائل در کل کشور مورد توجه قرار گیرد.

وی در خصوص شرایط اجرای ترافیک در کلانشهر ها گفت: در این جلسه مقرر شد همه شهرداری ها مکلف شوند پروتکل های بهداشتی را در حمل و نقل عمومی اعم از مترو، اتوبوس، تاکسی، تاکسی های اینترنتی و آژانس ها کاملاً رعایت نمایند و بر مبنای رعایت این پروتکل ها طرح ترافیک متناسب با شرایط توسط شورای ترافیک استان ها تدبیر شود.

معاون وزیر کشور اضافه کرد: در صورت اجرا، طرح ترافیک باید به گونه ای مدیریت شود که ازدحام به وجود نیاید و بار اضافی بر حمل و نقل عمومی که خارج از پروتکل های وزارت بهداشت است، وارد نشود و مسئله ای از این جهت به وجود نیاید. به همین دلیل، مقرر شد شورای ترافیک استان ها به صورت روزانه شرایط را رصد نمایند و با ایجاد تعادل بین طرح ترافیک و حمل و نقل عمومی، هم ترافیک شهر ها را مدیریت نمایند و هم از شیوع بیماری براثر حمل و نقل عمومی جلوگیری به عمل آورند.

ذوالفقاری اظهار داشت: در نشست امروز در خصوص فعالیت بعضی از مشاغل هم پیشنهاداتی از سوی اتاق اصناف و همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شد که با توجه به ارزیابی در طول یک هفته گذشته مقرر شد ساعت های کاری هم مورد بازنگری قرار گیرد و به ستاد ملی ارسال شود.

وی در پاسخ به احتمال بازگشایی مدارس در 114 شهری که دارای شرایط سفید هستند، گفت: در خصوص بازگشایی مدارس تا این لحظه تصمیم گیری نشده است چراکه مدارس و دانشگاه ها سراسری هستند و تعطیلی و بازگشایی آن ها سراسری خواهد بود.

رییس کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا در باره نحوه اجرای پروتکل های بهداشتی از سوی اصناف گفت: براساس گزارشی که امروز در جلسه داده شد بعد از بازگشایی تعدادی از اصناف و مغازه ها در طول هفته های گذشته، با نظارت های انجام شده بالای 80 درصد از آن ها در سطح کشور پروتکل های بهداشتی را رعایت نموده اند، اما سقف رعایت این پروتکل ها و فاصله گذاری اجتماعی در تهران پایین است و تنها 62 درصد رعایت شده است که امیدواریم تهرانی ها بیشتر رعایت نمایند.

ذوالفقاری یادآور شد: باید توجه داشته باشیم که مساله بیماری کرونا هنوز حل نشده است و اگر می بینیم فرایند بیماری و فوتی های ناشی از آن در کشور کاهش یافته، به دلیل رعایت یک سری مسائل بهداشتی است که عمده کار و همکاری توسط مردم انجام شده است.

وی اضافه کرد: در ابتدای اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، فرایند شیوع بیماری در کشور به 3 هزار نفر در روز رسیده بود، ولی اکنون به حدود هزار نفر رسیده است که این امر نتیجه کار جمعی و همراهی جدی مردم بود. امروزنیز بیشتر مردم از رعایت نکردن تعدادی از افراد گله مند هستند.

معاون وزیر کشور هشدار داد: چنانچه پروتکل های بهداشتی رعایت نشود و فرایند بیماری مجدداً افزایش یابد، ناچارا باید محدودیت ها دوباره برشود و بازگشت دوباره محدودیت ها خسارات زیادی دربر خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 783

به "بیش از 80 درصد اصناف، پروتکل های بهداشتی را رعایت می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 80 درصد اصناف، پروتکل های بهداشتی را رعایت می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید