تماشای ویدئوهای غذاخوردن چگونه باعث آرامش می شود؟

به گزارش هنجس بلاگ، خبرنگاران: این روزها فیلم های ای اس ام آر یکی از محبوب ترین دسته بندی های محتوای ویدئویی در یوتیوب هستند. این ویدئو ها در میان میلیون ها نفر از کاربران این پلتفرم محبوبیت زیادی کسب کرده اند، با اینکه فقط عده ای را نمایش می دهند که با ولع در حال غذا خوردن هستند. در این مطلب می خواهیم ببینیم که چرا این ویدئو ها محبوب شده اند و چرا حتی یک ابزار درمانی به حساب می آیند.

تماشای ویدئوهای غذاخوردن چگونه باعث آرامش می شود؟

واکنش ارادی اوج گیری حسی یا ای اس ام آر

ای اس ام آر (ASMR) یا واکنش ارادی اوج گیری حسی یک واکنش بیولوژیکی است که وقتی چیزی را می بینید یا می شنوید که مغز را راضی می کند، موجب لذت می شود. این حسی است که همیشه و همه متوجه آن نمی شوند، حسی مثل مورمور شدن گردن، سیخ شدن مو ها یا احساس آرامش و سست شدن.

پدیده جدید یوتیوب

ویدئو های ای اس ام آر در این یوتیوب بسیار محبوب شده اند. در این ویدئوها، یک نفر در مقابل دوربین می ایستد و فقط غذا می خورد. البته نه هر نوع غذایی، معمولا حجم غذایی که آن ها می خورند بسیار زیاد است و بافت های متنوعی دارد و صدای آن حین خوردن تقویت می شود، بنابراین بیننده می تواند صدای گاز زدن، جویدن، قورت دادن و ... را بشنود. برخی از این ویدئو ها ممکن است همراه با یک توضیح مقدماتی بسیار آرام شبیه زمزمه همراه باشند با همان هدفی که موجب واکنش ارادی اوج گیری حسی می شود.

یک تجربه حسی

اگرچه برای برخی افراد، لذت بردن از تماشای ویدئو های غذاخوردن دیگران عجیب به نظر می رسد، اما توضیحی در این باره وجود دارد. طبق تحقیقی که توسط مجله علمی Plos One منتشر شد، به نظر می رسد ای اس ام آر شباهت هایی با تجارب حسی مثل مورمور شدن دارد که برخی افراد هنگام شنیدن و لذت بردن از انواع خاصی از موسیقی تجربه می کنند.

این فعالیت به طور خاص در قشر جلوی مغز میانی مشاهده شده که هنگام مشاهده آثار هنری احساسی و بسیار محرک هم ایجاد می شود. این ممکن است نشان دهنده یک واکنش احساسی پیچیده و قوی باشد، به خصوصی برای افرادی که واکنش به برخی محرک ها مثل زمزمه های ملایم، صدای ملچ ملوچ، یا حتی ضربه زدن یا کشیدن ناخن ها روی سطح سخت را درک می کنند.

پیچیدگی حسی ای اس ام آر

ویدئو های ای اس ام آر موجب حس مورمور شدن لذتبخشی می شود و واکنش های عاطفی مثل هیجان یا آرامش را تقویت می کند. با این وجود، توجه به این نکته حائز اهمیت است که این واکنش ها فقط در برخی افراد و هنگام تماشای این ویدئو ها مشاهده می شود. بنابراین این تحقیق نشان می دهد که ای اس ام آر یک ترکیب احساسی پیچیده است که شامل فعال سازی و غیرفعال کردن اثرات مثبت می شود.

ای اس ام آر به عنوان درمان

کسانی که این ویدئو ها را تماشا می کنند، اغلب معتقدند که این ویدئوها به خواب، استراحت و مبارزه با اضطراب و نگرانی آن ها کمک می کند. نتایج تحقیقات نشان می دهد که این نوع ویدئو ها احساسات را تنظیم می کنند و ممکن است خواص درمانی برای کسانی که ای اس ام آر را تجربه می کنند داشته باشد، مثلا کاهش ضربان قلب و تقویت حس محبت مثبت و ارتباط بین فردی.

تعداد بازدید : 572

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

منبع: brightside

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: برترین ها
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1211

به "تماشای ویدئوهای غذاخوردن چگونه باعث آرامش می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماشای ویدئوهای غذاخوردن چگونه باعث آرامش می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید