توافق اوپک پلاس برای کاهش روزانه 10 میلیون بشکه ای نفت

به گزارش هنجس بلاگ، اوپک پلاس با کاهش تولید نفت به میزان 10 میلیون بشکه در روز از ابتدای ماه مه 2020 برای یک دوره اولیه دو ماهه موافقت کرد.

توافق اوپک پلاس برای کاهش روزانه 10 میلیون بشکه ای نفت

به گزارش هنجس بلاگ، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، مقامات اوپک و هم پیمانان آنها در مورد کاهش تولید نفت به توافق رسیدند و هم چنین به تبیین اهداف خود از کاهش تولید نفت در سال جاری پرداختند.

بر اساس این گزارش، عربستان سعودی، روسیه و سایر کشورهای صادرکننده نفت توافق کردند که کاهش تولید نفت به میزان قابل توجهی صورت پذیرد تا شکاف میان عرضه در بازار و کاهش قیمت ها به میزان پایین ترین نرخ در تاریخ، کم شود.

به نوشته وال استریت ژورنال، براساس مفاد این توافق، اوپک و کشورهای هم پیمان به رهبری روسیه به اجماع رسیدند که تولیدات نفت خود را به میزان 10 میلیون بشکه در روز در ماه های مه و ژوئن کاهش دهند. عربستان سعودی 3/3 میلیون بشکه در روز و روسیه 2 میلیون بشکه در روز تولیدات نفتی خود را کاهش می دهند. این توافقنامه از اول ماه مه اجرایی می شود.

پس از دو ماه، کاهش تولیدات نفت تا دسامبر سال 2020 به 8 میلیون بشکه در روز و سپس از ماه ژانویه 2021 به 6 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

این توافقنامه نه تنها به دلیل کاهش تاریخی قیمت نفت بوده، بلکه با کاهش بی سابقه تقاضای نفت در حالی که چرخ اقتصاد جهانی به دلیل شیوع کرونا آهسته می چرخد، همراه شده است.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک، این بحران را در عصر مدرن بی سابقه توصیف کرد و گفت که اوپک انتظار دارد که در ماه آوریل میزان مصرف جهانی نفت 30 میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

نشست بعدی اوپک در 20 ژوئن 2020 (31 خرداد 99) برگزار خواهد شد.

جلسه اخیر وزیران نفت سازمان اوپک و کشورهای غیرعضو به رهبری روسیه به صورت مجازی و از طریق ویدیوکنفرانس صورت گرفت.

پیش تر دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا از ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان خواسته بود تولید را کاهش دهند.

وزیر نفت کشورمان پیش از این گفته بود: پیشنهاد کاهش حداقل 10 میلیون بشکه ای عرضه روزانه نفت اوپک و متحدانش مطرح است و ایران، ونزوئلا و لیبی به طور طبیعی مستثنا هستند. پیشنهاد کاهش 10 و 12 میلیون بشکه ای عرضه روزانه نفت مطرح است و این رقم، غیر از میزان عرضه ای است که قرار است از سوی کشورهایی مثل کانادا، نروژ و حتی ایالات متحده کاهش یابد چون آنها نیز برای کاهش عرضه اعلام آمادگی کرده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 616

به "توافق اوپک پلاس برای کاهش روزانه 10 میلیون بشکه ای نفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق اوپک پلاس برای کاهش روزانه 10 میلیون بشکه ای نفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید