توقف یک ماهه ثبت سفارش نهاده های دامی

به گزارش هنجس بلاگ، به گزارش خبرنگاران، کاوه زرگران، عضو کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران، مطرح نمود که به دلیل وجود بوروکراسی دولتی، واردات نهاده ها توسط بخش خصوصی مختل شده و احتمالا شرایط تولید مرغ در هفته های آینده نیز بهبود پیدا نخواهد کرد.

توقف یک ماهه ثبت سفارش نهاده های دامی

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران از توقف یک ماهه ثبت سفارش نهاده های دامی خبر داد و گفت که از بیستم اسفندماه تا به امروز به دلیل جابه جایی اختیارات از وزارت صمت به وزارت جهاد کشاورزی، هیچ ثبت سفارشی در حوزه نهاده ها انجام نشده و حتی برخی محموله هایی که وارد شده نیز به دلیل نقص مدارک و مشخص نبودن نهاد متولی، امکان پهلوگیری و تخلیه نیافته اند.

کاوه زرگران با اعلام این خبر گفت: به دلیل تعلل در ایجاد سازوکارهای موردنیاز برای ثبت سفارش این پیش بینی وجود دارد که نهاده مورد نیاز برای تولید مرغ فراهم نباشد و شرایط بازار در ماه های آینده نیز بهبود پیدا نکند. این در حالی است که اگر پیش بینی ها از شرایط آب و هوا نیز محقق گردد، نیاز به واردات نهاده ها بیشتر خواهد بود.

او با بیان اینکه تامین نهاده ها و واردات آن مانند گذشته در شرایط معمول به سر نمی برد ادامه داد: به دلیل مسائل و بوروکراسی هایی که دولت ایجاد کرده، واردات نهاده ها با موانعی روبرو شده است؛ نمونه شاخص این مانع تراشی آن است که از حدود یک ماه گذشته به دلیل جابه جایی اختیارات از وزارت صمت به وزارت جهاد کشاورزی هیچ ثبت سفارشی در حوزه نهاده ها انجام نشده و این توقف یک ماهه در فرایند ثبت سفارش، آثار خود را در ماه های آینده نشان خواهد داد.

این عضو کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران، همچنین به برخی مسائل در زمینه توزیع نهاده ها که به عملکرد سامانه بازارگاه بازمی گردد، اشاره کرد. او با بیان اینکه در شرایط فعلی وجود سازوکاری نظیر سامانه بازارگاه لازم به نظر می رسد اما این سامانه در تنظیم بازار ناموفق عمل کرده است ادامه داد: البته این سامانه موجب شفاف سازی عملکرد واردکنندگان شده و این امکان را فراهم کرده است که جهت کالا از بدو ورود به کشور تا مصرف کننده نهایی مشخص گردد. در عین حال، عملکرد ذاتی سامانه بازارگاه در بازه یک ونیم ساله گذشته بهبود یافته است؛ اما هنوز نقایص بسیاری دارد که می توان به سرعت آن را برطرف کرد.

او نقایص این سامانه را نبود امکان پیش فروش کالا برای فروشنده و نیز حذف عوامل فروش دانست و گفت: این مساله، جریان تامین نقدینگی تولیدکنندگان را به هم می ریزد و آنها قادر نخواهند بود که عملکرد مناسبی داشته باشند. اکنون تمام نقدینگی این بخش به صورت انحصاری در اختیار بانک کشاورزی قرار می گیرد و در مقابل خدمات قابل توجهی را نیز به بخش تولید و تجارت ارائه نمی دهد. در حالی که خریدار و فروشنده باید اجازه داشته باشند با هر بانکی که تمایل دارند، امر داد و ستد نهاده ها را مورد پیگیری قرار دهند.

زرگران اضافه نمود: به طورکلی وجود سامانه بازارگاه در شرایط فعلی کشور الزامی است اما پافشاری بر ادامه برخی اشتباهات مایه تعجب است.

منبع: اتاق بازرگانی تهران

شیرگاه نیوز: شیرگاه نیوز | آخرین اخبار و رویدادهای روز دنیا

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2944

به "توقف یک ماهه ثبت سفارش نهاده های دامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف یک ماهه ثبت سفارش نهاده های دامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید