تونل برفی لالون در 45 کیلومتری شمال تهران، تصاویر

به گزارش هنجس بلاگ، این روستا در 45 کیلو متری شمال تهران، بخش رودبارقصران، دهستان رودبارقصران واقع شده. آب و هوای این روستا بسیار دلچسبه. در زمستان ها می تونید لالون را پوشیده از برف با زیبایی وصف نشدنی اش ببینید و در تابستان با هوای خنک و ییلاقی اش.لالون در واقع کوهستانی از لاله هاست، لاله هایی زرد و سرخ و زنبق هایی بنفش.

تونل برفی لالون در 45 کیلومتری شمال تهران، تصاویر

بنابراین بهترین گزینه برای کسانی است که برای رهایی از هیاهوی شهر و آلودگی، به دنبال فرصتی هستند تا بتوانند در دل طبیعت پیاده روی نمایند یا لذت کوهنوردی و دیدن مناظرچشم نوازی مثل چشمه های زیبا، کوچه باغ های باصفا و آبشار را ببرند.

تنگه لالون، هوای مطبوعی دارد و آبشارها، چشمه ها، برف چال ها و تونل های برفی بر روی بستر رودخانه، که ناشی از بهمن های زمستان سال گذشته است در طی راستا، چشم نوازی می نمایند. این روستا، دارای چشمه آب گازدار طبیعی می باشد که بومی های روستا، به آن، چشمه تلخاب می گویند.

نحوه دسترسی به تونل برفی لالون

از روستای لالون، راستاهای کوهنوردی زیادی جهت صعود به قله های معروف منطقه شروع می گردد، یکی از قله های لالون، قله خلنوا است که آبشار تلخاب، ابتدای راستا صعود به آن محسوب می گردد.

در راستا رودخانه که در ته دره جاری است و درست روی رود، پلی ضخیم از برف و یخ به شکل طاق به وجود آمده است که فاصله بین طاق و سطح رودخانه حدود سه متر می گردد. هنگامی که زیر این طاق بایستید، سرمای برف را کاملا احساس خواهید کرد؛ در حالی که رودخانه از زیر پایتان جریان دارد. تصور کنید در تابستان، دیدن برف چه شور و هیجانی به شما خواهد داد!

با این حال یادتان باشد که از ایجاد سروصدا در زیر و همچنین بالای این طاق برفی بپرهیزید تا موجب فروریختن این سازه زیبای طبیعی نشوید. در روزهای گرم سال نیز امکان ریزش بعضی از قسمت های این تونل وجود دارد، پس در طول بازدید کاملا مراقب باشید. این برف چال ناشی از ریزش بهمن های سال گذشته است که تونلی برفی را به وجود آورده است.

راستا دسترسی به دره و رودخانه را در پیش بگیرید و پس از پشت سر گذاشتن آخرین باغ ها وارد تنگه لالون خواهید شد. راستا کوهپیمایی از کنار رودخانه و با عبور از پیچ و خم دره ادامه می یابد. انتهای این دره به قلل اصلی البرز مرکزی که جزء مرتفع ترین قلل ایران نیز محسوب می شوند خواهد رسید. قلل نظیر خلنو، برج و سرکچال ها. بسته به سرعت شما حدود یک تا دو ساعت پس از پیمایش راستا، به منطقه تونل برفی لالون خواهید رسید. برای بازید از تونل و یا عبور از آن احتیاط کنید و موارد ایمنی را رعایت کنید. این تونل بر اثر بهمن های فروریخته از دامنه شمالی قله سرکچال شکل می گیرد و معمولا تا اواسط شهریور ماه باقی خواهد ماند.

برای بازدید از این راستا به کفش کوهپیمایی مناسب، کوله پشتی یک روزه، آب و مواد غذایی به مقدار کافی احتیاج دارید، راستا دسترسی پیچیدگی خاصی ندارد فقط کمی آمادگی بدنی احتیاج دارد. با ادامه راستا پاکوب بعد از حدود سی دقیقه به پدیده بسیار جالب زمین شناسی برخواهید خورد. چشمه تلخاب، پدیده بسیار نادر که از دل سنگی آبی گازدار همراه با مواد معدنی محلول می جوشد و چندین متر آن طرف تر چشمه ای آب شیرین و سرد، تضاد رنگی این دو چشمه منظره ای بسیار منحصر به فرد به وجود آورده است. با ادامه راستا همچنین می توانید از آبشار بسیار زیبا و پرآب لالون بازدید کنید. از تونل برفی لالون تا آبشار حدود یک ساعت و نیم زمان احتیاج دارد و راستا دسترسی در نزدیک آبشار شیب تندی خواهد داشت. زمانبندی راستا را رعایت کنید تا قبل از غروب آفتاب به روستا بازگردید.

نام گذاری تونل برفی لالون

نام این تونل از نام روستایی که در آن واقع می باشد گرفته شده.نام این روستا، به جهت وجود گُل های فراوان لاله در این منطقه، به این نام مشهور شده است و با گذشت زمان، از لاله گون، به لالون تبدیل شده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: گردشبان
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1735

به "تونل برفی لالون در 45 کیلومتری شمال تهران، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تونل برفی لالون در 45 کیلومتری شمال تهران، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید