حذف غرامت هواپیمای اوکراینی

به گزارش هنجس بلاگ، در حالی که قبل از تحویل رسمی بودجه به مجلس شورای اسلامی، قرار بود تا سقف 200 میلیون یورو پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تأمین گردد، در لایحه تقدیمی دولت به مجلس، این ردیف از مصارف صندوق توسعه ملی جدول بند هـ تبصره 4 حذف شد.

حذف غرامت هواپیمای اوکراینی

براساس این جدول، در بودجه 1400 در مجموع دو میلیارد و 845 میلیون یورو از منابع صندوق توسعه برای مصارفی که در لایحه بودجه تعریف شده است، برداشت خواهد شد که دو میلیارد یورو برای تقویت نیرو های مسلح و 845 میلیون یورو برای سایر مصارف خواهد بود. انتشار منابع مصرفی صندوق توسعه ملی در بودجه 1400 نشان می دهد که طبق جدول بند هـ تبصره 4 لایحه بودجه 1400، در مجموع دو هزار و 845 میلیون یورو از منابع این صندوق صرف بعضی اقدامات پیش بینی شده در قانون بودجه خواهد شد.

پیش از تحویل رسمی بودجه 1400 به مجلس شورای اسلامی، پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی تا سقف 200 میلیون یورو از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی پیش بینی شده بود. اما حالا با تصمیم دولت منابع آن در امور هزینه ای صرف می گردد.

پس از این گزارش، لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهور نیز در حاشیه جلسه هیئت دولت اعلام می نماید که غرامت هواپیمای ساقط شده اوکراینی از محل صندوق توسعه ملی به بازماندگان قربانیان آن و کشور اوکراین پرداخت خواهد شد. او اضافه می نماید: شاید منبع جایگزینی برای پرداخت این غرامت تعیین گردد، ولی فعلا صندوق توسعه ملی به عنوان منبع تأمین این رقم تعیین شده است. به گفته جنیدی، وقتی فرد متخلف قادر به تأمین این رقم نیست، از بودجه اختصاص داده شده به دستگاه اجرائی مربوطه این رقم باید تأمین گردد.

حالا با انتشار رسمی گزارش بودجه 1400 به نظر می رسد که منبع جایگزینی برای تأمین غرامت هواپیمای اوکراینی پیدا شده و این ردیف از محل هزینه های صندوق توسعه ملی حذف شده است.

بودجه 2300 میلیارد تومانی صدا و سیما

بر اساس تصمیم دولت، در سال آینده تا سقف 150 میلیون یورو معادل دوهزارو 300 میلیارد تومان به صدا و سیما در اجرای ماده 93 قانون برنامه ششم و توسعه کمی و کیفی برنامه های تولیدی، پویانمایی، مستند و فیلم و سریال اعطا خواهد شد. بودجه اختصاص داده شده برای صدا و سیما هم نوعی اعتبار هزینه ای است که با اهداف صندوق توسعه ملی هم خوانی ندارد. معادل ریالی بودجه صدا و سیما در بودجه تعیین نشده است که با چه نرخ تبدیلی برآورد شده است. در مجموع تخصیص منابع ذخیره ای کشور به صدا و سیما که باید صرف امور زیرساختی گردد، همیشه مورد نقد کارشناسان بوده است.

بودجه 94 میلیون یورویی طرح شهید عشوری

بر اساس جدول مصارف صندوق توسعه ملی قرار است در سال 1400 تا سقف 94 میلیون یورو برای اجرای طرح شهید عشوری هزینه گردد. هیچ اطلاعاتی درباره این طرح در دسترس نیست. آنچه با جست وجوی کلمه طرح شهید عشوری به دست می آید، مجموعه اطلاعاتی درباره بیوگرافی این شهید و طرح ملی سه شنبه های تکریم و چفیه های بهداشتی است؛ بنابراین دولت تعیین ننموده با اعتباری که از صندوق توسعه ملی دریافت می گردد، چه خدمتی قرار است به جامعه ارائه گردد و آیا طرح اجرا شده، توان بازپرداخت اقساط وام و اعتبار دریافتی از صندوق توسعه ملی را دارد یا خیر.

طرح های آبی پای ثابت برداشت از صندوق توسعه

همچنین از محل صندوق توسعه ملی تا سقف 50 میلیون یورو برای طرح های آب و فاضلاب شهر اهواز اعتبار در نظر گرفته شده است. سال قبل نیز از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای ساماندهی فاضلاب این شهر اعتبار اختصاص داده شده بود. آیا این پول ها صرف ساماندهی فاضلاب اهواز می گردد؟ چه زمانی فاضلاب این شهر به سامان خواهد رسید تا شاهد مسائل آب و فاضلاب در خوزستان نباشیم؟

طرح های آبرسانی روستایی و عشایری و توسعه شبکه های آن نیز در سال آینده تا سقف 100 میلیون یورو اعتبار دریافت خواهند کرد و هنوز روستا های زیادی در ایران وجود دارند که آب سالم حتی با تانکر نیز در دسترس ندارند. طرح های آبخیزداری و آبخوان داری در سال 1400، تا سقف 100 میلیون یورو از منابع صندوق توسعه ملی اعتبار دریافت خواهند کرد تا غفلتی طولانی برای تغذیه آبخوان ها جبران گردد، اما این تزریق اعتبارات باعث شده که از نگاه کارشناسان، آبخوان داری به آبراهه داری تبدیل گردد و دستگاه متولی به جای توجه به تغذیه سفره های زیرزمینی، مشابه وزارت نیرو بر ساخت سد ها برای برداشت بیشتر آب متمرکز گردد. طرح های آبیاری تحت فشار و نوین نیز تا سقف 100 میلیون یورو از منابع اقتصادی صندوق بهره خواهند برد. این طرح ها از نگاه کارشناسان آب و براساس گزارش مجامع جهانی، منجر به صرفه جویی در مصرف آب نمی گردد، اما در ایران با هدف کاهش مصرف آب، از منابع صندوق توسعه ملی سالانه اعتباراتی به این بخش تزریق می گردد.

اعتبارات مقابله با اثر ریزگرد ها بر شبکه برق

شدت یافتن ریزگرد ها خسارات جبران ناپذیری به شبکه برق کشور وارد نموده است. با خاموشی سراسری در خوزستان و تعطیلی چند روزه چاه های نفت در سال 95، پای اعتباری تحت عنوان مقابله با اثرات مخرب ریزگرد ها و تأثیر آن بر شبکه برق، به جدول مصارف صندوق توسعه ملی باز شد. برای سال آینده نیز تا سقف 20 میلیون یورو اعتبار برای این بخش در نظر گرفته شده است.

اعتبار طرح های نوآورانه

طرح های نوآورانه هم بخشی از منابع صندوق توسعه ملی را به خود اختصاص داده اند. طرح های نوآورانه جهاد دانشگاهی تا سقف 15 میلیون یورو، طرح های نوآورانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا سقف 70 میلیون یورو، شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا سقف 35 میلیون یورو و کارخانه های نوآوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا سقف 25 میلیون یورو از منابع صندوق را در اختیار خواهند گرفت. برای تقویت بنیه نیرو های مسلح تا سقف دو هزار میلیون یورو و حق عضویت در مجامع بین المللی نیز تا سقف 65 میلیون یورو منابع اقتصادی در بودجه 1400 در نظر گرفته شده است. از دو هزار میلیون یوروی تقویت بنیه نیرو های مسلح 500 میلیون یورو مربوط به طرح شهیدچمران است.

منبع: فرارو
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2254

به "حذف غرامت هواپیمای اوکراینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف غرامت هواپیمای اوکراینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید