خبرنگاران 65 معتاد متجاهر در چهارمحال و بختیاری شناسایی شد

به گزارش هنجس بلاگ، شهرکرد- خبرنگاران- دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری با اشاره به اجرای طرح جمع آوری معتادان متجاهر در استان از ابتدای خردادماه سال جاری، گفت: تا به امروز 65 معتاد متجاهر در استان شناسایی و نسبت به جمع آوری آنها از سطح شهرها اقدام شده است.

خبرنگاران 65 معتاد متجاهر در چهارمحال و بختیاری شناسایی شد

سیدقدیر مرتضوی روز پنجشنبه در آستانه هفته مبارزه با مواد مخدر در جمع خبرنگاران اضافه کرد: معتادان متجاهر شناسایی شده در 2 مرکز در شهرکرد و بروجن به مدت 6 ماه نگهداری می شوند.

وی گفت: طرح جمع آوری معتادان متجاهر همه ساله اواخر سال با همکاری نیروی انتظامی، بهزیستی، مرکز بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ، دادگستری و شورای مبارزه با مواد مخدر استان اجرا می شد ،که سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا اجرایی نشد.

به گفته وی، این طرح در سالجاری در سه فاز شناسایی و جمع آوری، غربالگری، قرنطینه و نگهداری اجرا می گردد و پس از شناسایی و جمع آوری معتادان، آزمایشات غربالگری بیماری ایدز و ویروس کرونا از افراد گرفته می گردد و در صورت مشاهده بیماری، فرد در اتاق های مخصوص بیماران نگهدار می گردد.

وی گفت: از این تعداد معتاد جمع آوری شده 2 نفر مبتلا به ویروس کرونا بودند، که انجام اقدامات درمانی برای این افراد صورت گرفته است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری در ادامه با اشاره به اینکه خط مشاوره 1480 برای اطلاع رسانی و دریافت مشاوره در مورد اعتیاد و آسیب های اجتماعی در استان فعال است، گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا، برای مطلعی بخشی، استفاده از ظرفیت فضای مجازی و رسانه ها در حوزه آسیب های اجتماعی و پیشگیری از اعتیاد موثر است.

وی گفت: توجه به مناطق آسیب پذیر و افراد در معرض خطر آسیب اجتماعی، ارائه مشاوره و آموزش به مردم به خصوص جوانان از مهمترین برنامه ها و سیاست های شورای مبارزه با مواد مخدر استان است.

مرتضوی، به شیوع مصرف مواد مخدر در بین زنان و دانش آموزان اشاره نمود واضافه کرد: در حوزه پیشگیری و درمان اعتیاد در حوزه زنان کم کاری و غفلت صورت گرفته است که این امر باید مورد توجه قرار گیرد.

وی، با تاکید بر نقش و تاثیر زنان در تربیت نسل آینده، گفت: شیوع اعتیاد در بین این قشر زمینه ساز بروز آسیب های اجتماعی بیشتر خواهد بود.

نرخ شیوع مصرف مواد مخدر بین دانش آموزان 1.1درصد است

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر چهارمحال و بختیاری گفت: نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در بین دانش آموزان 1.1درصد است و از سال 93 به منظور کاهش و پیشگیری از شیوع مصرف مواد مخدر بین دانش آموزان، برنامه های مدون در حوزه پیشگیری مصرف مواد مخدر و مطلع سازی دانش آموزان به اثرات مصرف مواد مخدر اجرا شده است.

وی، به اجرای طرح نماد و همچنین اجرای طرح یاریگران زندگی در مدارس اشاره نمود و اضافه کرد: در این طرح دانش آموزان در معرض آسیب شناسایی می شوند و آموزش های لازم به آنها ارائه می گردد.

مرتضوی گفت: به منظور حمایت از افراد بهبو یافته و جلوگیری از بازگشت دوباره این افراد به اعتیاد نیز، طرح های مختلف توانمندسازی، ارائه آموزش فنی و حرفه ای، ارائه تسهیلات اشتغال در دستورکار واقع شده است.

وی، بر اعتمادسازی بین مردم در مورد حمایت از بهبودیافتگان تاکید نمود و گفت: با تغییر نگرش نسبت به این افراد و همچنین ایجاد امکانات از جمله اشتغال، می توان از گرایش مجدد بهبودیافتگان به اعتیاد جلوگیری کرد.

مرتضوی، با اشاره به اینکه متادون به عنوان یک داروی تسکین دهنده و جایگزین برای جلوگیری از مصرف مواد مخدر از سوی پزشکان تجویز می گردد، اضافه کرد:متاسفانه سال گذشته 23 نفر بر اثر مصرف خودسرانه و خارج از نظارت پزشک ،فوت کردند.

به گزارش خبرنگاران، ویروس کرونا یا کووید 19 به بیشتر کشورهای دنیا سرایت نموده است و سازمان بهداشت دنیای را برآن داشته است تا شرایط فوق العاده اعلام کند.

شست وشوی دست ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن های مکرر و منع سفر و اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می نمایند.

به گزارش خبرنگاران ،31 خردادماه تا هفتم اردیبهشت ماه به عنوان هفته مبارزه با مواد مخدر نامگذاری شده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1253

به "خبرنگاران 65 معتاد متجاهر در چهارمحال و بختیاری شناسایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 65 معتاد متجاهر در چهارمحال و بختیاری شناسایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید