دستگاه های ورزشی پارک ها، نعمت یا نقمت؟!

به گزارش هنجس بلاگ، احمد باقری مقدم، رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان اصفهان درباره باید ها و نباید های استفاده از دستگاه های ورزشی پارک ها، خصوصا برای گروه های خاص صحبت کرد.

دستگاه های ورزشی پارک ها، نعمت یا نقمت؟!

احمد باقری مقدم، متخصص پزشکی ورزشی، در گفت وگو با درباره دستگاه های ورزشی که در اماکن عمومی نصب شده اند، گفت: در سال های اخیر، شاهد نصب دستگاه های ورزشی در اماکن عمومی به ویژه پارک ها هستیم. این موضوع نشان دهنده توجه مدیران شهری به امر ورزش و قابل ستایش است.

باقری مقدم افزود: اگر چه استفاده از این دستگاه ها در پارک ها قابل قبول است، اما رعایت استاندارد های علمی و فنی آن در جای خود از اهمیت بیشتری برخوردار است. دستگاه های موجود در پارک ها به منظور آمادگی جسمانی پیش بینی شده اند و به هیچ وجه قابلیت درمانی برای افراد را ندارند؛ بنابراین افرادی که دچار مسائل اسکلتی - عضلانی هستند از این وسایل برای بهبود بیماری خود استفاده نکنند.

باقری مقدم ادامه داد: در برنامه ورزشی سلامت محور در پارک ها، 4 جزء مهم وجود دارد که عبارت اند از: تمرینات هوازی، تمرینات تقویت عضلات، تمرینات انعطاف پذیری مفاصل و تمرینات تعادلی که دستگاه ها باید بر این اساس طراحی و نصب شوند؛ اما می بینیم که در خیلی از پارک ها این اصول رعایت نشده است. از استاندارد های اصلی، نصب تابلوی اعلان برای هر دستگاه، آموزش نحوه استفاده درست از آن و هشدار های مربوط می باشد.

این متخصص پزشکی ورزشی شرح داد: باید دستگاه ها از طریق پی ریزی صحیح ثبات لازم را داشته باشند. رنگ های مختلف بین قطعات ثابت و متحرک بسیار مهم است. باید تسمه ها، پولی ها، کابل ها و وزنه ها از حفاظ برخوردار و در برابر شرایط محیطی، رطوبت بالا و اختلاف دمای زیاد استحکام و قدرت تحمل بالایی داشته باشند؛ بنابراین در صورت رعایت استاندارد های فنی فوق، توجه به اصول برنامه های ورزشی سلامت محوردر دستگاه های موجود در پارک ها، نظم و ترتیب تمرینات مربوط و آموزش به صورت تابلوی اعلانات یا آموزش حضوری کارشناسان ورزشی، این دستگاه ها قابل استفاده خواهند بود.

رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان اصفهان گفت: با توجه به شرایط موجود و نحوه بهره برداری از این دستگاه ها در پارک ها، نیاز به تجدید نظر جدی در ارتباط با چینش و رعایت استاندارد های مربوط، چه از لحاظ فنی و چه از نظر علمی می باشد. در غیر این صورت، استفاده از این دستگاه ها می تواند برای سالمندان و افراد با مسائل جسمی خطرناک هم باشد.

باقری مقدم در خاتمه گفت: توصیه می شود در پارک ها یک نفر کارشناس ورزشی در ساعات مشخصی که تعداد ورزشکاران به اندازه کافی است جهت آموزش و نظارت حضور داشته باشد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1672

به "دستگاه های ورزشی پارک ها، نعمت یا نقمت؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه های ورزشی پارک ها، نعمت یا نقمت؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید