راهکارهایی طلایی برای داشتن خواب راحت

به گزارش هنجس بلاگ، خبرنگاران : یک پزشک عمومی درباره راه حل های مناسب جهت داشتن خواب راحت و مناسب توضیحاتی را ارائه کرد.

راهکارهایی طلایی برای داشتن خواب راحت

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران ،انسیه رضایی پزشک عمومی درباره سیکل مناسب خواب اظهار کرد: خواب یک فرایند منظم تکرار شونده و برگشت پذیر است که با آرامش نسبی و افزایش شدید آستانه پاسخ به محرک های خارجی(به نسبت بیداری) معین می گردد. خواب به دو مراحل NERM و REM تقسیم می گردد. هر سیکل خواب 90 دقیقه بوده و از یک مرحله NREM و یک مرحله REM تشکیل شده است. مرحله اول %NREM 75 و مرحله دوم %REM 25 خواب را تشکیل می دهند.

او گفت: خواب از مرحله اول NREM آغاز می گردد که در یک فرد بیدار و هوشیار امواج مغزی الگوی تصادفی با ولتاژ پایین دارد در فردی که ریلکس یا خواب آلوده است امواج آلفا غالب می گردد. با آغاز مرحله یک و آغاز خواب امواج آلفا ناپدید شده و امواج تتا با ولتاژ پایین و فرکانس 3 تا 7 درصد دیده می گردد که در مرحله اول فرد راحت تر از خواب بیدار می گردد. در مرحله دوم دوک خواب و کمپلکس ها K ایجاد می شوند. در مرحله 3 و 4 امواج آهسته با دامنه بالا (امواج دلتا) وجود دارند که به آن خواب عمیق، خواب دلتا یا امواج آهسته هم گفته می گردد.

رضایی اعلام کرد: روبرو شدن با نور آفتاب و فعالیت فیزیکی در طول روز به بهبودی خواب شبانه یاری می نمایند. برترین زمان برای فعالیت فیزیکی سنگین 6 ساعت قبل از خواب شبانه است. الکل، سیگار، کافئین، چای، قهوه، نسکافه، کوکاکولا موجب اختلال در خواب می گردد. از خوردن شام سنگین، مایعات زیاد قبل از خواب اجتناب کنید. تاریکی مناسب برای خواب خوب ضروری بوده و درجه حرارت اتاق هم باید در حد مناسب نگهداری گردد، بعلاوه سر و صدای زیاد خواب موجب خواهد شد که دچار اختلال می نماید. اگر نمی توانید بخوابید کوشش بیشتری نکنید و اتاق خواب را ترک نموده و کار دیگری انجام دهید.

از خوابیدن در طول روز صرف نظر کنید

او توضیح داد: به مقداری بخوابید که جهت هوشیاری روزانه ضروری است و نه بیشتر فقط در هنگام خواب در رختخواب باشید، زیرا قرار گرفتن به مدت طولانی در بستر موجب خواب بد می گردد. در طول روز نخوابید مگر اینکه خواب روز به خواب شبانه یاری کند. هر روز صبح در ساعات معینی از خواب بیدار شوید این نظم راحتی در روز های تعطیل هم رعایت کنیم.

رضایی گفت: خواب عمیق در یک سوم ابتدایی شب طولانی تر بوده و در یک سوم انتهای شب محدود خواهد شد. خواب عمیق بیشترین خاصیت را دارد در مرحله سوم و چهارم بیدار کردن فرد سخت تر است. نوراپی نفرین، سروتونین و گابا در ایجاد خواب NREM تاثیر دارد. خواب آرام فشار خون پایین و اره ای دیده می گردد خواب و بیداری فرد با ریتم سیر کادین تنظیم می گردد. ساعت سیرکادین بدن انسان تقریبا 24/5 تا 25/5 ساعت است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3302

به "راهکارهایی طلایی برای داشتن خواب راحت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهایی طلایی برای داشتن خواب راحت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید