راه های مقابله با حسادت زنانه

به گزارش هنجس بلاگ، انگیزه - روانشناسی - ممکن است در موقعیت هایی که اتفاق خوبی برای اطرافیانمان می افتد، واکنش های احساسی از خود بروز دهیم که در نگاه اطرافیانمان، ناپسند باشد. گاهی اوقات این احساس آنقدر شدت می گیرد که می تواند به شما و اطرافیانتان صدمه بزند؛ بنابراین اگر فرد حسودی هستید، با راهکارهایی که در این مقاله گفته می گردد، حسادت زنانه خود را به تدریج کنار بگذارید.

راه های مقابله با حسادت زنانه

حسادت در میان زنان غیر اردای است و به دلایل مختلفی در آنان بروز می نماید؛ حسادت زنانه می تواند به روابط میان زن و شوهر لطمه وارد کند و محبت و عشق میان آنان را کمرنگ کند. آگاهی در این مورد و تلاش برای مقابله با این موضوع می تواند یاری فراوانی به کمرنگ شدن آن کند. این ویژگی در مردان نیز وجود دارد که در حقیقت با برچسب غیرتی بودن از آن تبعیت و تقلید می نمایند. حسادت در زنان بیشتر از مردان دیده می گردد و برای کاهش میزان حسادت در زنان باید در دوران کودکی به نقش پذیری جنسیتی در دختران بیشتر توجه گردد.

علل های حسادت زنانه چیست؟

 • شرایط شغلی و تحصیلی
 • عدم اعتماد به نفس
 • وسواس فکری
 • مقایسه کردن

حسادت های زنانه ممکن است بی اهمیت جلوه کند اما زمانی که این عامل در زندگی مشترک و در روابط زن و شوهر دیده می گردد، می تواند به روابط آنان آسیب بزند. بعضی از زنان به این خاطر که از جانب همسر خود عشق و محبت عاطفی دریافت نمی نمایند دچار حسادت زنانه نسبت به سایر زن ها می شوند و در روابط همسر خود با سایر زن ها وسواس فکری به خرج می دهند که موجب آزار همسر و حساسیت های نادرست می گردد.

یکی دیگر از علل این موضوع می تواند عدم اعتماد به نفس باشد. این قبیل از زنان توانمدی ها و قابلیت های خود را پیدا ننموده اند و در خود احساس ضعف و ناتوانی می نمایند. نداشتن اعتماد به نفس می تواند آرامش روانی آنان را برهم زند و این افراد را دچار مسائل افسردگی و انزوا کند.

زنانی که درگیر حسادت زنانه هستند به تدریج از لحاظ روانی دچار وسواس های فکری می شوند و با خود خیال پردازی می نمایند و مدام افکاری منفی را در ذهن مرور می نمایند. آن ها همواره نگران این موضوع هستند که همسرشان نسبت به آن ها بد عهدی می نماید و این تفکرات نوعی بی اعتمادی در آنان به وجود می آورد و در روابط زوجین نبود اعتماد می تواند به از بین رفتن و تزلزل این رابطه منجر گردد.

راهکارهای مقابله با حسادت

1. اعتماد به نفستان را بالا ببرید

اولین قدم مثبت برای مقابله با حسادت زنانه، تقویت اعتماد به نفس در خودتان است. برای این کار نکات زیر را دنبال کنید.

 • اول از همه حس حسادتی که در دلتان دارید را به درستی و با منطق مورد آنالیز قرار دهید
 • در یک یا چند زمینه مختلف متخصص شوید
 • ورزش را در برنامه زندگی تان قرار دهید
 • هر روز با خود یادآوری کنید که موفقیت های بیشتری کسب نموده اید تا بتوانید با انگیزه بیشتری آن ها را تکرار کنید
 • وقتی نسبت به خودتان اعتماد به نفس کافی ندارید، توانایی و امکاناتتان را دست کم می گیرید و به دیگران حسادت می کنید

2. توانایی های خود را پیدا کنید

برای شخصیت خود بیشتر ارزش قائل باشید و خودتان را بهتر بشناسید تا توانایی هایتان را به اوج برسانید. برای این موضوع همواره با خود تکرار کنید: موفقیت او باعث افتخار من است. من هم می توانم با سعی و تلاش به هر چه می خواهم برسم. دلیلی ندارد حسادت کنم. برای رسیدن به خواسته هایتان تمام تلاشتان را به کار گیرید. اگر خودتان را فردی توانا بدانید، به دست یافته های دیگران حسادت نمی کنید.

3. شما خوشبخت هستید

اگر از داشته ها و چیزهایی که در زندگی به دست می آورید، لذت ببرید یعنی اینکه شما نیز خوشبخت هستید. یک قلم و کاغذ بردارید و تمام اتفاقاتی که شما را شاد نموده اند و باعث خوشبختی شما شده اند بنویسید و بگویید: بی احتیاج از حسادت به دیگران، خوشبختم. در گفتگوهای چند نفره که عامل اصلی حسادت هستند، شرکت نکنید؛ زیرا این موضوع باعث می گردد نسبت به شخص خاصی دید منفی پیدا کنید یا حسادت دیگران باعث گردد شما نیز حسادت را دوباره در خود فعال کنید.

4. شکرگزاری را نباید فراموش کنید

یکی دیگر از راه های مقابله با حسادت زنانه، شکرگزار بودن است؛ قدر نعمت ها و داشته هایتان را بدانید و همواره شکرگزار باشید. اگر در زندگی چیزی را به دست نیاورده اید شاید به اندازه کافی تلاش ننموده اید. شب ها قبل از اینکه بخوابید، چند دقیقه وقت بگذارید و تمام چیزهایی که دارید را بخود یادآوری کنید و بعد به خاطر تمام این نعمت ها خدا را شکر کنید. هر وقت در معرض حسادت قرار گرفتید، به نعمت هایی که فقط منحصر به شخص شماست، فکر کنید و از داشته هایتان راضی تر شوید.

5. مقایسه نکنید

تحت هیچ شرایطی خودتان را با دیگران مقایسه نکنید چون این کار حسادت شما را تشدید می نماید. همواره شرایط را با منطق و با توجه به استعداد و توانایی های خودتان بسنجید و از اینکه شبیه دیگری نیستید، غصه نخورید. به جای مقایسه به نیروی درونتان اعتماد کنید و حسرت به دل زندگی دیگران نباشید.

 • نسبت به ارزش های واقعی خودتان آگاهی داشته باشید
 • صندلی و شرایط اجتماعی تان را بپذیرید و به آنچه در زندگی دارید، افتخار کنید
 • قبول کنید که جهان همواره بر وفق مراد ما نمی چرخد و همواره همه چیز طبق میل و خواسته تان پیش نمی رود
 • طبیعی است که شما هم مانند خیلی از مردم در زندگی کمبودهایی داشته باشید و برای داشتن امکانات بهتر رویا پردازی کنید
 • نباید بخاطر کمبودها اعتماد به نفستان را از دست دهید
 • نباید کمبود ها انگیزه شما را کم کند و بخاطر آن به دیگران حسادت کنید

6. ایده آل هایتان را دریابید

ممکن است خواسته های ایده آلی در ذهنتان شکل داده باشید و چون به آن نمی رسید، به افرادی که ایده آل های شما را دارند، حسادت کنید. در این شرایط بهتر است دیدتان را نسبت به خواسته تان عوض کنید و آن ها را مورد آنالیز قرار دهید. خواسته هایتان را بر اساس واقعیت های موجود زندگیتان انتخاب کنید و آنها را نسبت به توانایی و استعدادهایتان شکل دهید؛ خواسته هایی داشته باشید که دور از دسترس نباشد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1768

به "راه های مقابله با حسادت زنانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های مقابله با حسادت زنانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید