رونق اقتصاد در گروی اجرای پیشنهادهای بخش خصوصی است

به گزارش هنجس بلاگ، تحریم، کرونا، کسری بودجه، تورم، نقدینگی بالا، پایین بودن قدرت خرید مردم و توقف برنامه های توسعه ازجمله مهم ترین رخدادهای اقتصادی سال 99 است. بااین حال، با توجه به پیش بینی های خوش بینانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول از اقتصاد ایران در سال آینده، برخی اقتصاددان این نوید را می دهند تا اقتصاد ایران در سال آینده تا حدودی احیا شود و سناریوهایی که امسال شاهد آن بودیم، اتفاق نیفتاد. هرچند برای تحقق این موضوع هم اماواگرهایی مطرح است و برخی عملیاتی شدن آن را در شرایطی که اقتصاد تابع سیاست باشد نه بالعکس، ناممکن می دانند.

رونق اقتصاد در گروی اجرای پیشنهادهای بخش خصوصی است

ازجمله، عباس جبال بارزی، نایب رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران تأکید می کند اگر رویه هایی که برای اقتصاد در دو سال گذشته گرفته شد، در سال 1400 هم تکرار گردد، نباید شاهد هیچ نوع گشایشی در اقتصاد باشیم و شرایط تفاوتی با قبل نخواهد کرد.

او معتقد است که راهکارهای رونق محیط کسب وکار و تولید مشخص هستند و برای بهبود اقتصاد فقط باید تصمیم های کارشناسانه را اجرا درآورد. جبال بارزی در همین زمینه به شاخص های ده گانه سهولت انجام کسب وکار که هرساله از سوی بانک جهانی منتشر می گردد اشاره و تأکید می کند: رتبه ایران در شاخص مذکور متأسفانه سال به سال با افت قابل توجهی همراه است که اگر بررسی شوند تنها دلیل برخی از آن ها به تصمیم های سیاسی و اثرگذاری آن در اقتصاد برمی گردد و مابقی با راهکار هایی که کارشناسان و به خصوص فعالان بخش خصوصی ارائه می دهند. از طرفی باید به این نکته توجه داشته باشیم بر اساس چشم اندازی که در سیاست گذاری های کلان در نظر گرفته شده، ایران در سال 1402 قرار است به اقتصاد اول منطقه تبدیل گردد اما آیا با این رتبه، تحقق هدف مذکور امکان پذیر است؟

نایب رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران در همین زمینه به اقدامات انجام گرفته از سوی اتاق ایران برای بهبود هریک از شاخص های مذکور و همچنین پایش ملی محیط کسب وکار ایران اشاره می کند که اگر به نتایج آن ها توجه گردد رتبه ایران در شاخص Doing Business ارتقا خواهد یافت.

او با انتقاد از این فرضیه غلط که گفته می گردد اگر رونق اقتصاد در گروی رفع تحریم هاست، می گوید: بخشی از مسائل اقتصادی ما وابسته به تحریم هاست و اگر این فرض را هم بگیریم که برای نمونه فردا همه تحریم ها لغو گردد، بازگشت به رونق چند سال گذشته عملاً غیرممکن خواهد بود.

جبال بارزی در بخشی دیگر از صحبت های خود در خصوص چشم انداز سال 1400، با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری پیشرو و حضور کابینه جدید، خاطرنشان می کند: بهبود رتبه ایران از جایگاه 127 شاخص سهولت انجام کسب وکار به رتبه دورقمی، در بلندمدت انجام خواهد گرفت و اگر واقعاً تلاش سیاست گذاران بر این است که ایران جایگاه اول منطقه را از آن خود کند، باید با برنامه ریزی در همه سطوح، برای این هدف از الآن برنامه ریزی کند.

او همچنین اجرایی شدن کامل قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار و همچنین تفویض برخی امور به مردم و بخش خصوصی را از دیگر مهم ترین اولویت هایی عنوان می کند که در سال جدید برای بهبود اقتصاد باید مورد توجه قرار گیرد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2844

به "رونق اقتصاد در گروی اجرای پیشنهادهای بخش خصوصی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونق اقتصاد در گروی اجرای پیشنهادهای بخش خصوصی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید