زنگنه:70 درصد از تجهیزات نفتی از داخل تامین می گردد

به گزارش هنجس بلاگ، وزیر نفت با بیان اینکه اعتقاد به ساخت داخل همیشه از اولویت های صنعت نفت بوده و در این سال ها ده ها هزار کالا و تجهیز در داخل ساخته شده است، گفت: هم اکنون بیش از 70 درصد خریدها در قالب قراردادهای EPC و EPD از سازندگان داخلی کالاها انجام می گردد، ما فهرستی مفصل را ضمیمه نموده ایم که این کالاها باید از داخل خریداری گردد.

زنگنه:70 درصد از تجهیزات نفتی از داخل تامین می گردد

به گزارش خبرنگار هنجس بلاگ، بیژن زنگنه امروز در آیین اهدای نخستین گواهینامه کیفیت کالا و تجهیزات صنعت نفت، با بیان اینکه تشکیل نهاد صدور گواهینامه کیفیت انجمن نفت ایران به این معنا نیست که نمی خواهیم با دنیا همکاری نداشته باشیم، بلکه با تشکیل این انجمن زیرساخت ها را برای همکاری با دنیا فراهم می کنیم، اظهار کرد: ما اکنون در وضعی هستیم که ارتباطمان با دنیا ضعیف است، اما به محض برقراری ارتباط این نهاد باید به عنوان یک نهاد معتبر بین المللی با دنیا ارتباط داشته باشد و آنچه صادر می گردد مورد قبول باشد.

وی توضیح داد: من این اقدام را گامی عظیم می دانم شاید بتوانم بگویم این یک نقطه مهمی از اهداف ما بوده است و اگر بگویم راه اندازی چنین نهادی از آرزوهای من بوده است عظیم نمایی نکرده ام، این گام نقطه ای مهم و اثرگذار در توسعه فناوری ملی در صنعت نفت به شمار می آید.

وزیر نفت تاکید نمود: ما با این نهاد نه تنها می توانیم برای تجهیزات و کالاهای صنعت نفت در سطح بین المللی گواهینامه صادرکنیم بلکه این گواهینامه در سطح بین المللی هم می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

هیچکس نمی تواند بگوید استانداردها را رعایت نکنید

زنگنه ضمن قدرانی از کوشش همه افراد دخیل در این راه سخت و راه اندازی نخستین نهاد صدور گواهینامه کیفیت کالا و تجهیزات، گفت: به جامعه فنی و صنعتی و فعالان صنعت نفت هم تبریک می گویم، این کار سخت با سرسختی انجام شد و به پیروزیت رسید.

وی اضافه کرد: اگر بخواهیم به این مسئله به درستی توجه کنیم می بینیم یکی از ارکان منطقی و قطعی برای حمایت از ساخت داخل و توسعه فناوری ملی ایجاد فرآیند مطمئن به منظور صدور گواهینامه کیفیت برای کالاها و تجهیزات فنی ساخت داخل است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه صادرنمایندگان داخلی در گذشته برای دریافت گواهینامه راه سختی را طی می کردند که این راه با سختی های زیادی همراه بود، توضیح داد: اکنون با اعمال تحریم های ظالمانه این امکان از ما سلب شده است.

زنگنه ادامه داد: پس از تحریم به این فکر کردیم در شرایطی که سازندگان نمی توانند هولوگرام استاندارد ای پی آی (API) را دریافت نمایند و در داخل هم نهادی برای صدور گواهینامه نداریم، حالا باید چه کنیم. آیا باید از استانداردها عبور می کردیم؟ چه فرد و نهادی می توانست بپذیرد که از کالاها و تجهیزاتی که استاندارد ندارند، ارزیابی نشده اند و گواهی ندارد استفاده کند.

وی به ریسک بالا در صنعت نفت اشاره نمود و گفت: هر یک اشتباه کوچک در صنعت نفت می تواند به خسارتی بسیار عظیم منجر گردد. به کارگیری یک تجهیز غیراستاندارد یا اغماض و تساهل در به کارگیری درست استانداردها ممکن است فاجعه ای نه تنها در سطح محلی و منطقه ای بلکه در سطح ملی به وجود بیاورد. از این جهت هیچکس نمی تواند بگوید که استانداردها را رعایت نکنید.

استاندارد ملی به معنی چشم پوشی از استاندار بین المللی نیست

زنگنه با بیان اینکه استاندارد ملی به معنی چشم پوشی از استاندار بین المللی نیست بلکه متناسب سازی هدف است، اظهار کرد: برای تشکیل چنین نهاد حرفه ای و بی طرف که مورد اعتماد و قابل اتکا برای سازنده و خریدار باشد نخستین گامی که چند سال پیش برداشتیم احیای انجمن نفت بود.

وی با یادآوری اینکه انجمن نفت یکی از قدیمی ترین انجمن های صنعتی در ایران بوده است که پس از انقلاب دولتی شده و تأثیرگذاری خیلی کمی داشت، توضیح داد: کوشش زیادی شد تا این انجمن از یک نهاد دولتی به یک نهاد مردمی تبدیل گردد، متخصصان زیادی از سازندگان تا پیمانکاران و مشاوران برای تجدید ساختار این انجمن کوشش کردند که کار سختی بود اما این تغییرات انجام شد.

وزیر نفت با اشاره به اینکه پس از تجدید ساختار این انجمن مهمترین مسئولیتی که به آن سپرده شد اجرای زیرساخت های لازم سخت افزاری و نرم افزای برای صدور گواهی کیفیت برای کالا و تجهیزات صنعت نفت بود، توضیح داد: در این مرحله ارتباط با سازمان استاندارد برقرار شد و تاکید شد فرآیند ارزیابی بدون کسی نفوذ کسی انجام گردد.

تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی

زنگنه تشکیل این نهاد را از مصادیق عینی تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: اقتصاد مقاومتی می گوید درون زایی و برون گرایی و مردمی کردن اقتصاد. همه این موارد در این نهاد است. ما افزون بر درون گرا بودن، برون گرا هم هستیم. می خواهیم افزون بر اینکه خودمان امکانات و زیرساخت ها را داشته باشیم با دنیا هم در همکاری باشیم.

وزیر نفت گفت: یکی از اهداف مهم قراردادهای جدید نفت هم از اساس حمایت از ساخت و ظرفیت های داخل است. ظرفیت های داخلی پیمانکاران هستند، حفاران داخلی هستند، کارخانه های ما هستند که سیستم ها و تجهیزات را می سازند.

اندیشه مدیریتی در شکل گیری شرکت های عظیم ایرانی

زنگنه با بیان اینکه آنچه کشور در صنایع نفت و نیرو به آن افتخار می نماید، اقدام هایی است که با یک اندیشه مدیریتی در کشور فعال شده است، توضیح داد: مپنا، فرآب، پتروپارس، OTC که سبب افتخار ایران هستند با ذهنیت ساخت داخل و تقویت ایران و ایرانی و بدون شعار و روش های پوپولیستی شکل گرفته است. روش های پوپولیستی چند ماه دوام دارند و خاتمه توانایی رساندن این بار به منزل را ندارد و مستهلک می گردد.

وی با تاکید بر اینکه هر کدام از این شرکت ها و کارها با زحمات فراوانی شکل گرفته است، گفت: همچنین کوشش های زیادی برای شرکت های اکتشاف و فراوری (E&P) که بخشی از آن شکل گرفته کشیده شده و این کوشش ها همچنان باید ادامه یابد تا این ایده درست اجرایی گردد.

زنگنه ادامه داد: انسان همیشه در مقابل حرف و ایده های جدید مقاومت می نماید، البته هر حرف جدیدی هم درست نیست، باید تفکر و از عقل استفاده کرد، انسان باید خود را ملزم به استفاده از عقل و حرف های جدید، تجربه اش و استدلال منطقی بداند.

خرید تضمینی کالاهای داخل؛ به زودی

وزیر نفت با بیان اینکه در صنعت حساس، پیچیده و پر ریسک نفت، صدور این گواهینامه ها ریسک را منطقی و استفاده از ساخت تجهیزات داخلی را فراهم می نماید، گفت: البته حمایت از ساخت داخل تنها به این موضوع ختم نمی گردد، شرایط خرید تضمینی کالاهای داخل که در هفته های آینده با فراهم شدن زیرساخت هایش آن را هم اعلام خواهیم کرد، با هدف حمایت بیشتر از ساخت داخل اجرا شده است.

وی توضیح داد: نهاد صدور گواهینامه کیفیت کالا و تجهیزات صنعت نفت نخستین گام برای خرید تضمینی کالا و حمایت از ساخت تجهیزات است.

حمایت از ساخت داخل با استانداردهای بین المللی

وزیر نفت همچنین در حاشیه این مراسم در جمع هنجس بلاگ با بیان اینکه صدور گواهینامه کیفیت تجهیزات گام مهمی برای توسعه فناوری ملی و حمایت از ساخت داخل با استانداردهای بین المللی است، اظهار کرد: امروز نخستین گواهینامه کیفیت محصول کالا و تجهیزات صنعت نفت به نهاد صدور گواهینامه کیفیت انجمن نفت ایران اعطا شد. این اقدام گام مهمی برای توسعه فناوری ملی و حمایت از ساخت داخل با استانداردهای بین المللی خواهد بود.

وی با بیان اینکه با صدور گواهینامه کیفیت تجهیزات و کالا راه برای استفاده از تجهیزات ایرانی باز می گردد، گفت: شرکت های ایرانی پس از تحریم برای دریافت گواهی کیفیت تجهیزات مسائل زیادی داشتند.

وزیر نفت بر ضرورت تدوام این حرکت هم از نظر کیفیت و هم از نظر تعداد گواهی ها برای کالای زیر پوشش تأکید کرد و گفت: انجمن نفت یک نهاد بی طرف، حرفه ای و تخصصی است که مسئولیت صدور گواهینامه را به عهده دارد، امیدواریم این کار در سطح ملی پیروز باشد.

زنگنه درباره تیم داری صنعت نفت در لیگ برتر فوتبال نیز اظهار کرد: قانون به ما اجازه نمی دهد به تیم های لیگ برتر یاری اقتصادی کنیم، این صراحت قانون است و ما نمی توانیم از قانون تخطی کنیم.

صنعت نفت به سمت برندسازی در حرکت است

همچنین احمد محمدی مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در این مراسم گفت: با اقدام های اجرا شده و رویکرد مثبتی که وزارت نفت نسبت به ساخت داخل در دستور کار داشته و دارد، صنعت نفت به سمت برندسازی در حرکت است و تا به امروز بالغ بر 15 هزار قلم کالا در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بومی سازی شده است.

وی با بیان این مطلب اضافه کرد: در حوزه های عملیاتی صنعت نفت به ویژه در مناطق نفت خیز جنوب در حوزه ساخت داخل اقدام های مهمی اجرا شده است که ابتدا به وسیله دریافت تأییدیه های فنی فهرست کالاها و تجهیزات تهیه می شد و سپس فهرست بلند مطرح شد که بر اساس آن عمل می شد و کاردکردهای خود را داشتند و البته ضعف هایی هم بود.

وی ادامه داد: وزارت نفت همیشه دنبال راهکارهایی برای صدور گواهینامه کیفیت بود و لازم بود سیستمی مستقل از نظر شخصیت حقوقی باشد که کنترل کیفیت محصولات را انجام دهد، به ویژه در شرایط تحریم که امکان تأیید کیفیت محصولات از خارج کشور وجود نداشت.

محمدی با بیان اینکه تا به امروز شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در بخش های مختلف مثل حوزه حفاری، ماشین آلات فرآیندی، توربین های گازی، کالاهای مصرفی در چاه و... اقدام های بسیاری انجام داده است، ادامه داد: صنعت نفت به سمت برندسازی می رود و از قطعه سازی به سمت تجهیزسازی در حرکت است.

وی با اشاره به معرفی 7500 قلم کالا به سازندگان ایرانی در نمایشگاه خوزستان در سال 1398، ادامه داد: تا به امروز 70 درصد این کالاها در مرحله ساخت قرار گرفته است و امیدواریم این فرآیند در سال 1400 نهایی گردد.

محمدی گفت: گواهینامه کیفیت مانند پاسپورت می ماند و نماد اعتماد به کالا بوده و حتی در صدور خدمات فنی و مهندسی کاربرد دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1506

به "زنگنه:70 درصد از تجهیزات نفتی از داخل تامین می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگنه:70 درصد از تجهیزات نفتی از داخل تامین می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید