ساخت یک کلاه ایمنی دوچرخه سواری که تغییر شکل می دهد

به گزارش هنجس بلاگ، مهندسان دانشگاه دیکین(Deakin) یک کلاه ایمنی هوشمند مخصوص دوچرخه سواری موسوم به دایناایرو(Dynaero) ساخته اند که به منظور حفظ حالت آیرودینامیکی در طول دوچرخه سواری تغییر شکل می دهد.

ساخت یک کلاه ایمنی دوچرخه سواری که تغییر شکل می دهد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، در ورزش هایی مانند دوچرخه سواری، هرگونه مزیت ریز و درشتی روی وسیله و ابزار مورد استفاده ورزشکار می تواند همه تفاوت ها را رقم بزند، خواه یک صرفه جویی یک گرمی در ساخت محل قرارگیری بطری آب روی دوچرخه باشد یا طراحی هوشمندانه پدال برای انتقال قدرت بیشتر.

کلاه های ایمنی رایج دوچرخه سواری از نظر ایمنی شرایط خوبی دارند، اما در بهبود حالت آیرودینامیک هنگام دوچرخه سواری چندان کارایی ندارند. اکنون مهندسان دانشگاه دیکین استرالیا یک کلاه ایمنی هوشمند برای دوچرخه سواران طراحی کرده اند که می تواند با تغییر شکل در مراحل مختلف مسابقه، این حالت را به بهترین شکل برای دوچرخه سواران فراهم کند.

دکتر جیمز نواک پژوهشگر دانشکده مهندسی دانشگاه دیکین می گوید: اغلب کلاه های ایمنی ثابت هستند و متناسب با شرایط مسابقه تغییر نمی کنند. این کلاه ها برای کمک به حالت آیرودینامیک و به حداقل رساندن نیروی بازدارنده اصطکاک هوا طراحی نشده اند و در نهایت هم در بسکمک از اوقات موجب بیش از حد گرم شدن سر ورزشکار می شوند که آزاردهنده است و روی عملکرد وی تاثیر می گذارد. در مسابقه هایی مانند تور فرانسه، مسابقاتی که هر مرحله از آن بین 4 تا 6 ساعت طول می کشد، کلاه ایمنی باید تعادل بین عملکرد آیرودینامیکی و تهویه برقرار کند.

به همین منظور محققان دانشگاه دیکین با بهره گیری از فناوری چاپ سه بعدی یک کلاه ایمنی هوشمند طراحی کرده اند که دارای دریچه هایی است که در صورت نیاز باز می شوند تا هم به تهویه کمک کنند هم حالت آیرودینامیکی بیشتر برای دوچرخه سوار فراهم کنند.

این کلاه موسوم به Dynaero با استفاده از بلوتوث می تواند به رایانه، گوشی هوشمند و حسگرهای تعبیه شده در دوچرخه متصل شود و می تواند با استفاده از اطلاعات آنها در واکنش به تغییرات دما، سرعت یا سایر شرایط، دریچه ها را باز یا بسته کند.

نواک توضیح می دهد: این دستگاه دارای یک برنامه مخصوص برای وسایل الکترونیکی هوشمند است که از شتاب سنج داخلی آنها برای تعیین سرعت و باز و بسته شدن دریچه ها استفاده می کند. نسخه های آینده این کلاه ایمنی نیز به طیف وسیعی از حسگرهای دوچرخه سواری و پوشیدنی متصل خواهند شد.

پروژه نواک هنوز در مراحل اولیه است، اما فعلا او یک نمونه اولیه چاپ سه بعدی تولید کرده و آن را در یک تونل باد در کنار کلاه های تجاری موجود آزمایش کرده است.

البته استفاده از این کلاه ایمنی طبق مقررات فعلی دوچرخه سواری مجاز نیست، اما محققان می گویند این کلاه ایمنی علاقه زیادی ایجاد می کند و امیدوارند که با پیگیری بیشتر بتوانند مجوز استفاده از این نوع کلاه را در مسابقات دوچرخه سواری بگیرند.

نواک افزود: این کلاه یک کلاه ایمنی بسیار پاسخگو است و دریچه های تهویه هوا را در هنگام سرپایینی یا کورس پایانی نزدیک خط پایان می بندد تا عملکرد آیرودینامیکی دوچرخه سوار را 3.7 درصد افزایش دهد و در سربالایی ها که حالت آیرودینامیک اهمیت کمتری دارد، دریچه ها برای افزایش جریان هوا و متعادل نگه داشتن دمای سر دوچرخه سوار باز می شوند. به این ترتیب عملکرد و سلامت دوچرخه سوار از طریق این طراحی هوشمند بهبود می یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 15

به "ساخت یک کلاه ایمنی دوچرخه سواری که تغییر شکل می دهد" امتیاز دهید

1 کاربر به "ساخت یک کلاه ایمنی دوچرخه سواری که تغییر شکل می دهد" امتیاز داده است | 2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت یک کلاه ایمنی دوچرخه سواری که تغییر شکل می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید