سازمان ملل فرایند انتخاب دبیرکل آینده را آغاز کرد

به گزارش هنجس بلاگ، سازمان ملل فرایند انتخاب دبیرکل آینده این نهاد را آغاز کرد و از 193 کشور عضو سازمان ملل خواست تا نامزدهایی را برای تصدی این پست معرفی کنند.

سازمان ملل فرایند انتخاب دبیرکل آینده را آغاز کرد

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این فرایند روز جمعه با نامه مشترکی که به صورت مجازی توسط وولکان بوزکر، رئیس مجمع ملی سازمان ملل و باربارا وودوارد، سفیر انگلیس در سازمان ملل و رئیس این ماه شورای امنیت امضا شد، رسما آغاز شد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل کنونی سازمان ملل که دوره تصدی اش 31 دسامبر سرانجام می یابد، ماه گذشته بیان نمود که به دنبال رسیدن به یک دوره پنج ساله دوم است.

ماری الیزابت فلورز فلیک، سفیر هندوراس در سازمان ملل نیز نامه ای برای همه کشورهای عضو این نهاد ارسال کرد و در آن گفت: تا به امروز هیچ زنی به سمت دبیرکلی سازمان ملل منصوب نشده است و از همه شما می خواهم تا نامزدهای زن معرفی کنید.

وی اضافه کرد: این نامه را با اعتقاد و باور قاطع خود می نویسم که دفاع از حقوق برابر تفاوت مثبت و شگرفی در ایجاد یک سازمان عادل و منصف به وجود می آورد و فرصت هایی را برای زنان در سراسر جهان ایجاد می کند.

یکی از قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2015 میلادی که با اتفاق آرا تصویب شده، انتخاب عموما محرمانه دبیرکل سازمان ملل را به یک فرایند آزادتر و شفاف تر تغییر داد. این قطعنامه به کشورهای عضو سازمان ملل برای نخستین بار اجازه داد تا اطلاعات اولیه درباره همه نامزدها از جمله سوابق کاری شان را مشاهده کنند و در جلساتی با آنها ملاقات کرده و سوالات خود را از این نامزدها بپرسند.

درست پیش از کریسمس، یک گروه 25 کشوری از همه مناطق جهان موسوم به گروه شفافیت و انسجام پاسخگویی نامه ای به مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل نوشت و درخواست کرد که فرایند انتخاب دبیرکل آینده از حداقل استانداردهای شفافیت 2015 و مشارکت 193 کشور عضو سازمان ملل برخوردار باشد.

انتخاب گوترش هم یک ناامیدی برای زنان بود که امیدوار بودند این فرایند مردسالاری در این پست بشکند و هم یک ناامیدی برای کشورهای اروپای شرقی بود که تا به امروز هیچ دبیرکلی از این منطقه انتخاب نشده است.

مجمع عمومی سازمان ملل دبیرکل را برمبنای توصیه ها و پیشنهادات شورای امنیت 15 عضوی که پنج عضو دائم آن یعنی آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه در آن حق وتو دارند و همین امر سبب می شود که حمایت آنها بسیار مهم و سرنوشت ساز باشد، انتخاب می کند.

در رقابت های سال 2016 میلادی، 14 نامزد، هفت زن و هفت مرد برای تصدی پست دبیرکل سازمان ملل رقابت می کردند و مجمع عمومی جلسات مصاحبه ای را برای هر یک از این نامزدها ترتیب داد که در جریان آنها سفرای همه کشورهای عضو می توانستند سوالاتی را از آنها بپرسند. شش نظرسنجی بین ژوئیه و اکتبر در شورای امنیت برگزار گشت و گوترش در همه آنها پیشتاز بود.

انتخابات کنونی نخستین انتخابات تحت قطعنامه 2015 خواهد بود که در آن دبیرکل در حال کناره گیری درصدد انتخاب مجدد است.

وودوارد و بوزکر در این نامه مشترک گفتند: سمت دبیرکل سازمان ملل یکی از مهم ترین سمت هاست که نیازمند بالاترین استانداردهای کارایی، صلاحیت و درستی و یک تعهد جدی به اهداف و اصول منشور سازمان ملل است. توانایی های رهبری و مدیریت، تجربه زیاد در روابط بین المللی و مهارت های قوی دیپلماتیک، ارتباطی و چند زبانی نامزدهای این پست باید اثبات شوند.

در ادامه این نامه آمده است: گوترش با ارائه بیانیه ای و مشارکت در یک گفت وگوی غیررسمی با کشورهای عضو آمادگی خود را برای برآورده کردن این توقعات و انتظارات از دبیرکل سازمان ملل در مورد شفافیت و فراگیری ابراز کرده است.

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در حال حاضر حمایت خود را از گوترش برای دور دوم ابراز کرده است.

وودوارد و بوزکر گفتند: گفت وگوهای غیررسمی با نامزدها پیش از آنکه شورای امنیت فرایند انتخاب را تا مه یا ژوئن آغاز کند، صورت خواهد گرفت.، ایسنا

شیرگاه نیوز: شیرگاه نیوز | آخرین اخبار و رویدادهای روز دنیا

دور زمین: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2674

به "سازمان ملل فرایند انتخاب دبیرکل آینده را آغاز کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان ملل فرایند انتخاب دبیرکل آینده را آغاز کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید