هشدار جانسون درباره بمب ساعتی آخرالزمانی و عذخواهی بایدن

به گزارش هنجس بلاگ، رهبران بیش از 120 کشور دنیا روز دوشنبه یک نوامبر (10 آبان) وارد گلاسگو شدند تا با حضور در اجلاس کوپ26 (COP26) درباره اقدامات فوری در زمینه آب وهوایی مذاکره نمایند.

هشدار جانسون درباره بمب ساعتی آخرالزمانی و عذخواهی بایدن

به گزارش یورونیوز، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا به عنوان میزبان کوپ 26 در سخنان شروع اجلاس هشدار داد که شکست کنفرانس آب و هوا در گلاسگو باعث خشم و بی صبری غیرقابل کنترل در دنیا می گردد.

وی موقعیت زمین را که به طور مرتب در حال گرم شدن است، گرفتار بمبی تشبیه کرد که سیاره را نابود خواهد نمود و جیمز باند، مامور مخفی خیالی کوشش دارد این موضوع را خنثی کند.

او به رهبران دنیا گفت که همه تقریبا در یک موقعیت هستیم. تنها اکنون بمب ساعتی آخرالزمانی واقعی است و تخیلی نیست.

جانسون با وام گرفتن از عبارت چند وقت پیش گرتا تونبرگ، کنشگر جوان محیط زیست گفت: همه وعده ها در صورتی که شکست بخورند حرف مفت [پوچ] خواهند بود. نخست وزیر بریتانیا از رهبران دنیا خواست تا دست به کار شوند.

نخست وزیر بریتانیا گفت: بشریت مدت ها درباره آب و هوا کم کاری نموده است. یک دقیقه تا نیمه شب باقی است و ما باید هم اکنون اقدام کنیم.

جو بایدن از اقدامات دولت ترامپ عذرخواهی کرد

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده نیز در این اجلاس گفت که اقدامات انجام گرفته در این دهه در جلوگیری از تغییرات آب وهوایی برای نسل های آینده معین نماینده خواهد بود. وی اضافه کرد: هیچ یک از ما اگر از لحظات فعلی استفاده نکنیم، نمی توانیم از بدترین شرایطی که هنوز فرا نرسیده است فرار کنیم.

وی سپس در پاسخ به این پرسش که آیا آنچه ضروری است را انجام خواهیم داد؟ گفت: این دهه ای است که پاسخ را تعیین خواهد نمود.

جو بایدن کوشش کرد تا رهبران دنیا را با این استدلال که هزینه های هنگفت کاهش انتشار کربن فرصتی برای ایجاد اشتغال با انتقال به انرژی های تجدیدپذیر و خودروهای برقی است، مجاب کند.

رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد: می توانیم محیطی ایجاد کنیم که استانداردهای زندگی را در سراسر دنیا بالا ببرد. این یک الزام اخلاقی است اما یک الزام مالی نیز است.

وی وعده داد که که ایالات متحده آمریکا ابتکارات جدیدی را طی هفت روز آینده برای مبارزه با تغییرات آب وهوایی اعلام خواهد نمود.

بایدن بعلاوه از رهبران دنیا به علت اقدامات دولت ترامپ در خروج از توافقنامه آب و هوایی پاریس عذرخواهی کرد.

رئیس جمهوری آمریکا بعد از ظهر دوشنبه از رم جایی که اجلاس سران گروه 20 برگزار شده بود، وارد اسکاتلند شد.

او پیش از سفر به اسکاتلند در مرکز ایتالیا از چین و روسیه گلایه کرد و گفت که این دو آلوده نماینده ترین کشورهای دنیا به تعهدات خود عمل نمی نمایند و او از آن ها ناامید شده است.

مرکل: احتیاجمند تحول جامع در شیوه زندگی و کسب و کارمان هستیم

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که به زودی سمت خود را واگذار خواهد نمود گفت که دنیا برای دستیابی به اهداف اقلیمی [موافقت نامه] پاریس، در جاییکه باید باشد نیست. وی از کشورهای دنیا خواست برای انتشار گاز دی اکسید کربن که عامل اصلی گرم شدن زمین است، قیمت معین نمایند.

وی اضافه کرد: آنچه ما به آن احتیاج داریم تحولی جامع در شیوه زندگی، کار و کسب و کارمان است. و به همین علت است که می خواهم در اینجا یک درخواست واضح برای قیمت گذاری انتشار کربن داشته باشم. وی تاکید نمود که این موضوع پیش از این در اتحادیه اروپا اجرایی شده است و باید به سراسر دنیا توسعه یابد.

ماکرون: تنها زمانی می توانیم بر چالش ها غلبه کنیم که با هم عمل کنیم

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز با اشاره به روسیه و چین، آن ها را بزرگترین تولیدنمایندگان دی اکسید کربن توصیف کرد و از آن ها خواست تا اقدامات خود را برای کاهش گازهای گلخانه ای در 15 روز آینده افزایش دهند.

وی بعلاوه از کشورهای اروپایی خواست تا هم اکنون از وعده ها به عمل روی آورند.

ماکرون اضافه کرد: ما تنها در صورتی می توانیم بر این چالش های بین المللی غلبه کنیم که هماهنگ باشیم و با هم عمل کنیم.

روسای جمهوری روسیه و چین از غایبان بزرگ در کوپ 26 هستند اما قرار است پیغام مکتوب شی جین پینگ امروز منتشر گردد.

ناظران امیدوار بودند که نشست رهبران گروه 20 که کشورهایشان عامل انتشار 80 درصد از گازهای گلخانه ای دنیا هستند انگیزه ای قوی برای اجلاس کوپ 26 باشد که به علت همه گیری بیماری کووید-19 یکسال به تعویق افتاده بود.

رهبران گروه 20 روز گذشته به طور هماهنگ به محدود کردن گرمایش به +1.5 درجه سانتی گراد در مقایسه با دوران پیشاصنعتی توافق کردند. این مقدار از گرمایش، بلندپروازانه ترین سقف توافقنامه پاریس (کوپ21) بود.

دنیا در حال حاضر 1.1 درجه سانتی گراد نسبت به دوران پیش از صنعتی شدن، گرم تر شده است. پیش بینی های کنونی طبق برنامه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در دهه آینده این است که این رقم تا سال 2100 به 2.7 درصد سانتی گراد برسد.

رهبران گروه 20 بعلاوه بر سیاست کربن خنثی و انتها یارانه به نیروگاه های زغال سنگ در خارج از کشور تاکید داشتند. اما این تصمیم ها سازمان های غیردولتی و سازمان ملل را قانع نکرد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل روز یکشنبه گفت: من با امیدهای ناامید رم را ترک می کنم. با این حال بوریس جانسون گفت که ما در اجلاس گروه 20 پیشرفت نموده ایم اما کافی نیست.

کوپ26 که دو هفته به طول می انجامد با چالش های زیادی روبرو است.

آلوک شارما، رئیس کوپ 26 ابراز امیدواری کرد که در نشست روزهای دوشنبه و سه شنبه شاهد تعهدات جدیدی باشند که به ایجاد اعتماد و این باور که گرمایش را می توان به 1.5 درجه سانتی گراد محدود کرد یاری کند.

منبع: فرارو
انتشار: 10 آذر 1400 بروزرسانی: 10 آذر 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3553

به "هشدار جانسون درباره بمب ساعتی آخرالزمانی و عذخواهی بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار جانسون درباره بمب ساعتی آخرالزمانی و عذخواهی بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید