ساناز سماواتی: نقش ها یا فروخته می شوند یا براساس تعداد فالوئر بازیگر انتخاب می گردد

به گزارش هنجس بلاگ، تهران (پانا) - بازیگر سریال قصه هزار افسون تعریف می نماید که چگونه زمانی انتخاب بازیگر برای یک نقش بر اساس صلاحیت و توانایی بودو حالا بعضی بر اساس تعداد فالوئر بازیگر انتخاب می نمایند و این یعنی اینفلوئنسرها بازیگر شده اند.

ساناز سماواتی: نقش ها یا فروخته می شوند یا براساس تعداد فالوئر بازیگر انتخاب می گردد

به گزارش ایرنا، ساناز سماواتی گفت: امروزه مسائل اقتصادی در فراوری فیلم و سریال، به عنوان اصل مهم تصمیم گیری مطرح است. بعضا نقش ها به فروش می رسند و هر کسی که پول خوب می پردازد، بازیگر نقش اول فیلم یا سریال می گردد. گویی دیگر مهم نیست چنین بازیگری توانایی و صلاحیت هنری دارد یا نه؟

وی اضافه کرد: قبلاً افراد درست، با تجربه های درست، در جای درست می نشستند. اما متأسفانه امروزه این گونه نیست و مسائل اقتصادی روی همه چیز تأثیر گذاشته و برای همین مخاطب، بیشتر فیلم ها و سریال های قدیمی شبکه آی فیلم را دیدن می نماید.

این بازیگر سینما و تلویزیون درباره معیارهایش برای بازی در یک اثر سینمایی یا تلویزیونی و پذیرش نقش شرح داد: اصلی ترین معیارم، خود نقش و گروهی است که باید با آن ها کار کنم. کار کردن با گروهی که قبلاً با آن ها کار نموده باشم، برایم مجذوب نماینده تر و دل نشین تر است و البته در نهایت مبلغ قرارداد هم مهم است.

سماواتی درباره علت حضور و همکاری اش برای بازی در سریال سیزده قسمتی قصه هزار افسون تاکید نمود: با سعید عباسی، کارگردان این سریال، چند سال قبل کار نموده بودم و تجربه خوبی داشتم. همین نکته مهم ترین انگیزه ام برای حضور در این سریال بود. به ایشان در جایگاه کارگردان اطمینان خاطر و اعتماد دارم و از آن جا که من تجربه بازی در فیلم و سریال کودک و نوجوان را دارم و جنس آن را می شناسم، بازی در این اثر هم برایم مجذوب نماینده است.

این بازیگر با اشاره به این که در سریال قصه هزار افسون نقش یک منشی مجرد را بازی می نماید گفت: این منشی، شخصیت خاص خود را دارد و به نوعی این شخصیت، دستیار، جاسوس و جانشین در قصه این سریال محسوب می گردد. این شخصیت ریزه کاری ها و شیرینی های خاص خودش را دارد و امیدوارم توانسته باشم به خوبی این نقش را بازی کنم.

سماواتی با اشاره به این که کرونا روی هنرهای نمایشی، سینما و تلویزیون و حرفه بازیگری تأثیر فاجعه باری داشته، اضافه کرد: در جایگاه بازرس انجمن بازی گران سینما و تلویزیون، این چالش را بیش تر حس کردم. در دوران کرونا برای همکارانم مسائل زیادی ایجاد شد که هم چنان ادامه هم دارد و از طرفی بسیاری پروژه های تئاتر متوقف شد. سال گذشته تئاتر ننه شهرزاد در سرزمین عجایب را به عنوان بازیگر در تالار هنر روی صحنه داشتم که بعد از گذشت یک هفته از اجرا، ادامه این تئاتر به علت شرایط کرونا متوقف شد. متأسفانه همکاران ما بیمه بیکاری و حمایت های لازم را ندارند. صنوف هنری واقعاً در دو سال گذشته تحت تأثیر شرایط بد کرونا قرار گرفتند و فشار زیادی را تحمل کردند.

در سریال خوش نام، 11 نفر کرونایی شدند

وی در درباره تأثیر محدودیت های کرونا در انتخاب پروژه های سینمایی یا تلویزیونی گفت: برای بازی در پروژه های تصویری در این دوران سعی کردم نقش های کوتاه تری را انتخاب کنم تا حضور کم تری داشته باشم. در هنگام ضبط سریال خوش نام، به علت مبتلا شدن 11نفر از عوامل از جمله بازیگران، بیش از یک ماه، فیلمبرادری تعطیل شد. این موضوع برای سایر عوامل سریال هم استرس زا می گردد. تصور کنید نیمی از پروژه، پیش رفته اما یک باره همه برنامه ریزی ها دست خوش تغییر می گردد و در چنین شرایطی اگر خدای ننموده اتفاقی برای یکی از عوامل بیفتد، چه می گردد؟ با این حال در چنین اوضاعی با همه این فشارها و شرایط نامطلوب، پروژه در حال اجرا است که البته این مسئله انرژی مضاعفی از کلیه عوامل می گیرد.

چرا هزینه درمان کرونا بر عهده بازیگر است؟

این بازیگر اضافه کرد: در طول این دوران در همه پروژه هایی که کار نموده ام، همدلی و همراهی گروه کارگردانی همواره برقرار بوده است. اما برایم سؤال است که در این دوران کرونا در قراردادها، بندی اضافه شده که در صورت ابتلا به کرونا، مسئولیت هزینه درمان بر عهده خودمان است و ما بازیگران یا عوامل فراوری هم نباید ادعایی داشته باشیم. من متأسفانه با حسن نیت، قراردادها را امضا کردم و درگیر خواندن جزئیات نشدم. بعد فهمیدم در قراردادها این بند را اضافه نموده اند.

سماواتی که واکسن کرونا را به وسیله سهمیه استادان دانشگاه تزریق نموده، اعلام کرد: در هنگام بازی در چنین شرایطی فقط تمرکزم روی نقش و کیفیت بازی ام بوده و به شرایطی دیگر مثلاً بازی در جای مسقف، اصلاً فکر نمی کردم. به نظرم بازیگران و عوامل فیلم و سریال در دو سال اخیر از جمله افرادی بودند که از خود گذشتند و فداکاری کردند، اما تا کنون هیچ حمایتی بابت سختی کار از ما نشده است.

دنیای بچه ها پاک و دست نخورده است

سماواتی در پاسخ به این پرسش که بین دو فیلمنامه کودک و فیلمنامه بزرگسال کدام را انتخاب می کنید گفت: مسلماً فیلم نامه کودک و نوجوان را انتخاب می کنم؛ چون دنیای بچه ها پاک و دست نخورده است. کار کودک بر خلاف ظاهرش کار سختی است و به نظرم اصلاً کار سطحی نیست بلکه ژرف است. من خودم مادر هستم و یک کودک 9 ساله دارم. وقتی خودم در انتخاب کتاب یا کارتون یا تئاتر برای او وسواس دارم، قطعاً کار خودم باید بی نقص باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا با همه علاقه و انگیزه ای که هنرمندان دارند، فیلم و تئاتر و سریال کودک در ایران کم فراوری می گردد، اعلام کرد: این پرسش را از من نباید بپرسید. این پرسش، سؤال خود من هم هست. چطور سال ها پیش آن همه آثار خوب در سینما، هنرهای نمایشی، تلویزیون و حوزه ادبیات فراوری می شد، اما امروزه چنین آثاری وجود ندارد یا خیلی کم فراوری می گردد؟ آن نویسندگان، تهیه نمایندگان و کارگردانان کجا رفته اند؟

سماواتی تأکید کرد: قبلاً افراد درست، با تجربه های درست، در جای درست می نشستند. اما متأسفانه امروزه این گونه نیست و مسائل اقتصادی روی همه چیز تأثیر گذاشته است و برای همین مخاطب، بیشتر فیلم ها و سریال های قدیمی شبکه آی فیلم را دیدن می نماید.

بعضی بر اساس تعداد فالوئر بازیگر انتخاب می نمایند

ساناز سماواتی، بازیگر سینما و تلویزیون تا کنون در فیلم های سینمایی و سریال هایی همانند حامی، هدف، زن امروز، کلید ازدواج، این جا کجاست، بوم و بانو، وارش، نقطه چین، زیر آسمان شهر، محاکمه، نود شب، شبکه سه ونیم، بوتیمار و روزهای آبی بازی نموده است. جدیدترین آثار تلویزیونی وی سریال بوتیمار و روزهای آبی بوده که به ترتیب از شبکه های سه و تهران پخش شده است و هم اکنون نیز علاوه بر سریال قصه هزار افسون در دو سریال دیگر مشغول بازی است.

تصویربرداری سریال قصه هزار افسون به تهیه نمایندگی مهدی مولوی و کارگردانی سعید عباسی اواسط آبان شروع شد.

پژمان بازغی، بهنوش بختیاری، شبنم قلی خانی، سیاوش مفیدی، نگار عابدی، سوسن پرور، فخرالدین صدیق شریف، مهران رجبی، آتش تقی پور، اتابک نادری، شهرام عبدلی، شهین تسلیمی، جواد زیتونی، خشایار راد، ساعد هدایتی، وحید شیخ زاده، آرش نوذری، آرش میراحمدی بازیگران قصه هزار افسون هستند.

در خلاصه سریال قصه هزار افسون آمده است: هر وقت سه تا بچه هم زمان، یه آرزوی مشترک می کنن، اون آرزو حتمن برآورده می شه...

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 بهمن 1400 بروزرسانی: 11 بهمن 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 3621

به "ساناز سماواتی: نقش ها یا فروخته می شوند یا براساس تعداد فالوئر بازیگر انتخاب می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساناز سماواتی: نقش ها یا فروخته می شوند یا براساس تعداد فالوئر بازیگر انتخاب می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید