ستاره عجیبی که مارپیچ هایی از گاز بیرون می دهد

به گزارش هنجس بلاگ، مارپیچ ها که توضیحی برایشان وجود ندارد، در حالی دیده شدند که از یک ستاره متغیر جوان به نام آریو لوپی بیرون می آیند، ستاره ای که گمان می رود دنیا های تازه ای خلق می کند.

ستاره عجیبی که مارپیچ هایی از گاز بیرون می دهد

اخترشناسان ساختار های مارپیچی عظیم و مرموزی را که از یک ستاره جوان بیرون زده اند ردیابی کرده اند. مجموعه بازو های پیچیده مارپیچی هزار برابر فاصله زمین تا خورشید امتداد دارند و ممکن است واقعیت های تازه ای را درباره چگونگی تولد ستارگان روشن کنند.

مارپیچ ها که توضیحی برایشان وجود ندارد، در حالی دیده شدند که از یک ستاره متغیر جوان به نام آریو لوپی بیرون می آیند، ستاره ای که گمان می رود دنیا های تازه ای خلق می کند، و در نتیجه به عنوان کارخانه سیاره سازی شناخته شده است.

بیشتر تصاویر این قرص های سیاره ساز نشان داده اند که مجموعه معینی از گاز و غبارند، و حلقه ها و فواصلی در میانشان دارند که نشان می دهد سیاره های جدیدی در حال تولدند. اولین بار که اخترشناسان به مجموعه غبار آریو لوپی نگاه کردند نیز چنین بود، ظاهرا ساختار نسبتا معینی داشت و دنیا های جدیدی می آفرید.

اما مطالعات گاز - و نه غبار - موجود در قرصی که ستاره را در برگرفته، ظاهرا نشان می دهد که فرایند تشکیل این سیاره ها بسیار پیچیده تر است، و از نظم کمتری برخوردار است که پیش تر تصور می شد. به گفته پژوهشگران، شبکه پیچیده گاز شبیه یک کهکشان مینیاتوری است.

وقتی اخترشناسان متوجه ردی از مونوکسید کربن شدند که فراتر از قرص امتداد داشت، مشتاق شدند که بیشتر گاز را رصد کنند تا غبار را. پس از بررسی دوباره، ساختار های مارپیچی گاز را مشاهده کردند که بیشتر ماده زاینده سیارات از آن تشکیل شده است تا غبار.

جین هوانگ که سرپرست این پژوهش بود در بیانیه ای گفت: ما مجموعه پیچیده ای از بازو های منتشکل از انتشار مونوکسید کربن را مشاهده کردیم که تا 1000 واحد نجومی از ستاره جوان آریو لوپ بیرون زده بودند، که قبلا تصور می شد نشان دهنده تشکیل سیارات از طریق فواصل هم مرکز در قرص سیاره زا بودند.

انتشار مونوکسید کربن نشان دهنده ساختار های پیچیده ای در محیط تشکیل سیارات است که فقط با مشاهده غبار دیده نمی شوند.

به گفته مولفان پژوهش، معمولا قرص های احاطه کننده ستاره که دنیا های جدید می آفرینند به صورت دوایر معین و گردانی دور خورشید خودشان دیده می شدند. اما پژوهش جدید می گوید که محیط های ستاره زای دیگری وجود دارند که ممکن است مغشوش تر از آن باشند که تصاویر نشان می دهند.

هوانگ گفت: محیط سیاره زا ممکن است بسیار پیچیده تر و مغشوش تر از آن باشد که تصاویر متعدد و شناخته شده از قرص های حلقه دار هم مرکز نقشه برداری شده از طریق انتشار میلیمتری زنجیره ای نشان داده اند.

این واقعیت که ما این ساختار مارپیچی گاز را پس از مشاهده عمیق دیدیم، نشان می دهد که احتمالا کل تنوع و پیچیدگی محیط های سیاره زا را مشاهده نکرده باشیم. شاید به بیشتر ساختار های گازی در قرص های دیگر توجه نکرده باشیم.

پژوهشگران مجموعه ای از توضیحات ممکن برای ساختار غیرعادی و رفتار عجیب ستاره را پیشنهاد کرده اند: این که قرص چنان پرجرم است که تحت جاذبه خودش در حال مچاله شدن است، این که با ستاره دیگری در حال تعامل است، یا این که مواد بین ستاره ای در طول بازو ها مکیده می شوند.

اما این توضیحات ناکاملند و دانشمندان حالا امید دارند که کارخانه های سیاره سازی بیشتری بیابند تا فرایند های تشکیل سیارات را بهتر درک کنند. شان اندروز که همراه هوانگ در مرکز اخترفیزیک هاروارد و اسمیتسونیان روی این مطالعه کار کرده، گفت: هیچ یک از این سناریو ها نمی توانند آن چه را مشاهده کرده ایم کاملا توضیح دهند.

ممکن است فرایند های ناشناخته ای در طول تشکیل سیارات وجود داشته باشد که ما هنوز در مدل های خودمان به حساب نیاورده ایم. تنها زمانی ماهیت آن ها را خواهیم فهمید که قرص های دیگری شبیه آن هایی که مثل آریو لوپ اند پیدا کنیم.

منبع: ایندیپندنت

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرادید
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1466

به "ستاره عجیبی که مارپیچ هایی از گاز بیرون می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاره عجیبی که مارپیچ هایی از گاز بیرون می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید