عراقچی: هنوز توازن در برجام برقرار نشده است

به گزارش هنجس بلاگ، معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد تهران کوشش می نماید با کاستن از میزان پایبندی به برجام، توازن را به این توافق بازگرداند.

عراقچی: هنوز توازن در برجام برقرار نشده است

به گزارش گروه مانیتورینگ بین الملل هنجس بلاگ، سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه در مصاحبه با تلویزیون چین بار دیگر گفت تهران در کوشش است تا توازن را به توافق هسته ای بازگرداند.

عراقچی در پاسخ به شبکه سی جی تی ان در خصوص پیغام ایران، گفت: پیغام ما این است که می خواهیم این توافق را حفظ کنیم. هدف ما از بین بردن این توافق نیست. چراکه اگر غیر از این بود، می توانستیم بلافاصله پس از آنکه ایالات متحده در 8 می 2018 از این توافق خارج شد، ما هم از آن خارج شویم، هیچ کس هم ما را متهم نمی کرد، چراکه این [اقدام] عکس العملی به آن چیزی بود که ایالات متحده انجام داده بود.

وی اضافه کرد: اما ما تصمیم گرفتیم که به دیپلماسی فرصتی بدهیم، تا توافق را حفظ کنیم. و حالا همانطور که گفتم، ما داریم از حقوق خود در بند 36 برجام استفاده می کنیم. بنابراین، ما همچنان در این توافق هستیم و داریم کوشش می کنیم تا اقداماتی در جهت اصلاح [شرایط] انجام دهیم تا این توافق را حفظ کنیم.

معاون وزیر امور خارجه اضافه کرد: اگر میان داده ها و ستانده ها توازنی وجود نداشته باشد، هیچ توافقی دوام نمی آورد. و ما در حال حاضر در این توافق هیچ توازنی نداریم. ایران تا ماه می سال جاری کاملا به تعدات خود پایبند بود، اما در مقابل آن هیچ چیز دریافت نکردیم. بنابراین، آنچه ایران در حال اجرا آن است، همچنان کوشش برای احیای توازن در این توافق است، که هنوز محقق نشده است.

به نوشته سی جی تی ان، عراقچی مذاکره با آمریکا تحت فشار حداکثری را نشانه تسلیم توصیف نموده و گفته است که در شرایط کنونی، مذاکره با آمریکا در محاسبات ایران جایی ندارد.

عراقچی در ادامه در پاسخ به این سؤال که آیا مسائل داخلی آمریکا و انتخابات این کشور در معادلات ایران جایی دارد، گفت: ما روی اینکه چه کسی رئیس جمهور ایالات متحده است یا چه کسی نیست، حساب نمی کنیم. ما یک اصل و راهبرد بسیار بنیادین داریم و آن را به دقت دنبال می کنیم. ما فکر نمی کنیم تغییر رؤسای جمهور در ایالات متحده، چیزی را در ارتباط با ایران تغییر می دهد، مگر اینکه کسی بیاید که بتواند تعهداتی را که قبلا داده اند را اجرا کند و به برجام بازگردد. در آن صورت، می توانیم بار دیگر، در چارچوب برجام با آن ها گفت وگو کنیم. این تنها امکان است.

در ادامه این مصاحبه از عراقچی در خصوص نشست این هفته امنیت خاورمیانه در پکن سؤال شد. وی در خصوص زمانبندی برگزاری این اجلاس گفت: فکر می کنم زمانبندی آن خوب است، حتی شاید دیر هم [شده] باشد. اما بعد از هیچ وقت است.

وی اضافه کرد: چین یک بازیگر بزرگ بین المللی است. ما معتقدیم که چین هم مانند روسیه می تواند در مسائل موجود در خاورمیانه و دیگر مناطق نقشی بسیار سازنده ایفا نماید. ما از کار کردن با چین در زمینه برنامه هسته ای ایران تجربه بسیار خوبی داریم. چین بخشی از برجام بود و هنوز هم یکی از شرکت کنندگان مهم برجام است. ما قدردان موضع چین در حراست از این توافق و حفظ آن هستیم. بنابراین، چین پیش از این هم در برجام نقش خود را ایفا نموده، که همین در مسئله خاورمیانه بسیار مهم بوده است.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 133

به "عراقچی: هنوز توازن در برجام برقرار نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: هنوز توازن در برجام برقرار نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید