عقاب و اژدها، پنجه در پنجه شدند

به گزارش هنجس بلاگ، از بیش از 4 دهه قبل که چین و امریکا روابط دیپلماتیک خود را عادی سازی کردند تا به امروز هرگز این روابط تا این اندازه و تقریباً در تمام بخش ها از تجارت گرفته تا تکنولوژی، دفاعی، حقوق بشر و... پرتنش نشده بود که دولت امریکا از چین بخواهد کنسولگری خود را در شهر هیوستون تعطیل کند و در اقدامی متقابل و تلافی جویانه دولت چین به امریکا دستور بدهد کنسولگری خود در شهر سیچوان در جنوب غربی چین را ببندد.

عقاب و اژدها، پنجه در پنجه شدند

به گزارش الجزیره، وزارت خارجه چین روز جمعه با اعلام رسمی درخواست پکن از واشنگتن برای تعطیلی کنسولگری اش در شهر سیچوان گفت: این اقدام پاسخ قانونی و لازم به اقدامات بی دلیل ایالات متحده امریکا بود. شرایط کنونی حاکم بر روابط چین و امریکا آن چیزی نیست که برای چین خوشایند باشد و امریکا مسئول تمام این اتفاقات است. ما یک بار دیگر ایالات متحده امریکا را ترغیب می کنیم فوری از تصمیمات اشتباه خود برشود و شرایط لازم برای بازگرداندن روابط دوجانبه به راستا گذشته را مهیا کند. اگرچه در بیانیه وزارت خارجه چین قید نشده بود که کنسولگری امریکا در سیچوان تا چه زمانی باید تعطیل شود اما روزنامه گلوبال تایمز چین که ارگان رسمی دولت پکن است، نوشت، این کنسولگری باید تا 72 ساعت آینده یعنی تا روز دوشنبه تعطیل شود. سه شنبه گذشته هم امریکا به چین 72 ساعت فرصت داده بود کنسولگری خود در شهر هیوستون تگزاس را ببندد. علاوه بر این، مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا روز پنجشنبه در یک سخنرانی آتشین علیه چین در کتابخانه نیکسون در کالیفرنیا گفت، واشنگتن و متحدانش باید شیوه های خلاقانه تر و تهاجمی تر اتخاذ کنند تا حزب حاکم کمونیست چین را برای تغییر راستاش تحت فشار قرار دهند. پمپئو همچنین گفت، پرزیدنت نیکسون یکبار گفته بود می ترسد که با گشودن حزب حاکم چین به روی جهان یک فرانکشتاین ایجاد کرده باشد که حالا می بینیم این ترس به حقیقت پیوسته است. سخنانی که بی پاسخ نماند و دیروز وزارت امور خارجه چین آنها را نشانگر بی توجهی وزیر خارجه امریکا به واقعیت ها و تعصب ایدئولوژیک او دانست و از او خواست از ذهنیت جنگ سرد دور شود.

البته به عقیده برخی تحلیلگران بین المللی و امریکایی، تشدید تنش های چین و امریکا و رسیدن روابط دو کشور به مرحله جنگ سرد یک دلیل مهم دارد و آن نزدیک بودن انتخابات امریکا است. به گزارش نیویورک تایمز، اورویل شل، مدیر اندیشکده ایشین سوسایتی می گوید: ترامپ به خاطر ناکامی هایی که در مقابله با همه گیری ویروس کرونا و مهار جنبش ضدنژادپرستی جان سیاهان ارزش دارد، درصدد است با هولناک نشان دادن تهدید چین، امریکایی ها را قانع کند که به فکر امنیت آنها و کشورشان است و در مقابل دشمنی که هر لحظه ممکن است امنیت شان را تهدید کند، تمام قد ایستاده است. ترامپ و دولتش با همین منظور هرکاری می کنند که خشم دولت چین را برانگیزند تا واکنشی نشان دهد و امریکایی ها قانع شوند که دشمن واقعی است نه فرضی.

بنابر تازه ترین نظرسنجی ها، محبوبیت ترامپ 15 درصد کمتر از جو بایدن، رقیب دموکراتش است و در سیاست داخلی شرایط متزلزلی دارد تا جایی که کنوانسیون جمهوریخواهان در فلوریدا را به بهانه گسترش همه گیری ویروس کرونا لغو کرد. مشاوران ترامپ اما دریافتند که کنوانسیون جمهوریخواهان بعید است پرجمعیت و پرشور برگزار شود از این رو، احتمالاً به او توصیه کردند که نشست را لغو و به زمانی مناسب تر موکول کند. به گزارش سی ان ان، علت لغو کنوانسیون جمهوریخواهان این است که حتی در میان مقامات جمهوریخواه هم نارضایتی های جدی از عملکرد ترامپ وجود دارد. اینکه در ماه های منتهی به انتخابات ترامپ با عملکردش اعتراض های ضدنژادپرستی در امریکا را آنقدر حاد کرده که پورتلند و دیگر شهرها ملتهب شده اند و با اعزام نیروهای ضدشورش به مناطق ناآرام که دست به دستگیری های گسترده زده اند، ایالات متحده امریکا را از نظر نقض حقوق بشر در کانون توجه رسانه های جهان قرار داده است، به هیچ وجه خوشایند جمهوریخواهان نیست.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 1387

به "عقاب و اژدها، پنجه در پنجه شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عقاب و اژدها، پنجه در پنجه شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید