عوامل اجتماعی پر خطر عامل گرایش فرد به اعتیاد است

به گزارش هنجس بلاگ، تهران (پانا) - به گفته رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور عوامل اجتماعی پرخطر به طور مثال زندگی در محله ای که در اطراف آن خرید و فروش مواد صورت می گیرد، می تواند فرد را به سمت اعتیاد سوق دهد.

عوامل اجتماعی پر خطر عامل گرایش فرد به اعتیاد است

به گزارش ایرنا، ماریت قازاریان اضافه کرد: محله هایی که در اطراف آن خرید و فروش مواد صورت می گیرد، میزان مصرف مواد در آنها زیاد هست و این مساله به عنوان یک عرف اجتماعی برای فرد ظاهر می گردد بنابراین می تواند یکی از عوامل متعددی باشد که افراد از جمله زنان را در دام اعتیاد بیندازد.

وی به عوامل فردی و اجتماعی اعتیاد در زنان اشاره نمود و گفت: هنگامی که زنی با همسر معتاد زندگی می نماید، شیوه زندگی او نیز متفاوت است زیرا فرد معتاد انتظارات متفاوتی از همسر خود دارد و می خواهد فردی را در کنارش مثل خودش داشته باشد که بیشتر از استعمال آن مواد لذت ببرد زیرا زنان انتقاد و سرزنش می نمایند و مزاحم مصرف آن فرد می شوند.

رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: هنگامیکه فرد معتاد، مصاحبی مانند خودش در کنارش داشته باشد می تواند لذت بیشتری از مصرف مواد داشته باشد و دیگر کسی او را سرزنش نمی نماید و حتی در مواردی هم می تواند از همسرش به عنوان ابزاری برای تامین مایحتاج زندگی استفاده کند به طور مثال او را به کارهای نامشروع و ناشایست مانند فروش مواد، وامی دارد.

قازاریان اضافه کرد: بنابراین زن هم می تواند ناخودآگاه درگیر مصرف مواد گردد و اصلا الگوی زندگی خیلی متفاوت می گردد و دیگر فرد نمی تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد.

وی ادامه داد: حتی ممکن است گاهی افراد از جمله زنان برای کارهای درمانی و کاهش درد، تشویق به مصرف مواد شوند. گرچه به طور کلی عوامل متعدد فردی، خانوادگی و اجتماعی می تواند یک زن را به سمت اعتیاد سوق دهد. به طور مثال ایجاد اعتماد به نفس کاذب در اثر مصرف مواد یا شب زنده داری یا داشتن یک همسر یا پدر معتاد می تواند زن را به سمت مصرف مواد سوق دهد.

رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: نگرش مثبت یک خانواده به مواد اعتیادآور نیز می تواند زنان را در دام اعتیاد بیندازد. به طور مثال ممکن است خانواده مواد اعتیادآور را تسکین درد بداند و فرد تصور کند مصرف مواد نه تنها چیز منفی نیست بلکه می تواند تسکین درد هم باشد.

قازاریان اضافه کرد: البته در زوجین جوان نیز با تصور اینکه مصرف مواد، توان جنسی و کیفیت رابطه زناشویی را افزایش دهد، نیز می تواند یکی از عواملی باشد که زوجین جوان را به سمت اعتیاد سوق بدهد که همه اینها در کوتاه مدت است و لذت آن کاذب است و به تدریج می تواند منجر به اختلالات روانی و عاطفی از جمله اختلالات جنسی برای فرد گردد.

خط ملی اعتیاد جوابگوی اعتیاد به فضای مجازی نیست

رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا در ارتباط با اعتیاد به فضای مجازی گفت: اکنون خط ملی اعتیاد خدماتی که به طور مستقیم بخواهد به مساله اعتیاد به فضای مجازی بپردازد، ندارد.

قازاریان اضافه کرد: به هر حال هر مرکزی استراتژی و اهداف خود را دارد و این مساله جزو اهداف خط ملی اعتیاد نیست. ممکن است افرادی تماس بگیرند و سئوالاتی را در این راستا بپرسند و حتی ممکن است پاسخی هم از سوی مشاوران خط ملی اعتیاد داده گردد اما اعتیاد به فضای مجازی باید ساز و کارهای خود را داشته باشد.

وی یادآور شد: خط ملی اعتیاد در ارتباط با هدایت به مردم برای پیشگیری از مصرف مواد، هدایت هایی در رابطه با درمان مثلا ارجاع به مراکز درمانی اعتیاد یا در بعضی موارد برای کاهش آسیب مصارف پرخطر می تواند ارائه دهد.

قازاریان گفت: تعداد تماس ها در رابطه با اعتیاد به فضای مجازی اندک است و مردم برای برطرف این نیازهای باید به جاهای دیگری مراجعه نمایند تا مسائل آنها برطرف گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2075

به "عوامل اجتماعی پر خطر عامل گرایش فرد به اعتیاد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوامل اجتماعی پر خطر عامل گرایش فرد به اعتیاد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید