فسخ معامله به علت تاخیر در پرداخت پول

به گزارش هنجس بلاگ، در قرارداد هنگامی که ملکی توسط شخصی خریداری می گردد باید شرایط و ترتیباتی برای پرداخت ثمن ملک در قرارداد پیش بینی گردد. یکی از این موارد حق فسخ معامله به دلیل تاخیر در پرداخت مبلغ از سوی خریدار است.

فسخ معامله به علت تاخیر در پرداخت پول

در معاملات املاک گاهی اتفاق می افتد که خریدار ملک پس از امضاء قولنامه، به تعهد خود مبنی بر پرداخت مبلغ معامله در موعد مقرر، عمل نکرده و این تاخیر در پرداخت پول در مواردی باعث ضرر رسیدن به فروشنده شده است. در این نوشتار در مورد تاخیر در پرداخت ثمن معامله و حقوق فروشنده نسبت به فسخ معامله د راین گونه موارد پرداخته شده است. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

مراحل قانونی فسخ معامله

هنگامی که ملکی توسط شخصی خریداری می گردد باید شرایط و ترتیباتی برای پرداخت ثمن ملک در قرارداد پیش بینی گردد. در صورتی که هنگام معامله برای پرداخت مبلغ (ثمن) مدتی تعیین نشده باشد و سه روز از تاریخ فروش ملک بگذرد و در این مدت نه فروشنده ملک را تحویل مشتری دهد و نه مشتری تمام ثمن معامله را به فروشنده پرداخت کند، فروشنده می تواند قرارداد را به استناد خیار تاخیر ثمن که در واقع اختیار فسخ معامله به دلیل دیر پرداخت کردن پول است، فسخ کند. بنابراین فروشنده ای که ملک خود را فروخته اما هنوز آن را تحویل خریدار نداده است، خواهان نامیده می گردد و باید دعوا را به طرفیت خریدار که خوانده گفته می گردد، مطرح کند. فروشنده باید ابتدا طی اظهارنامه ای به طرف مقابل اعلام کند و در صورتی که خریدار به اظهارنامه توجه نکرد و پرداختی از جانب وی صورت نگرفت، فروشنده در دادخواستی که به دادگاه ارائه می دهد، تایید فسخ قرارداد با توجه به خیار تاخیر ثمن را بخواهد. شایان ذکر است دعوای املاک و اموال غیر منقول در دادگاهی رسیدگی می گردد که ملک در حوزه آن دادگاه واقع شده است.

نکات کاربردی فسخ معامله

1. با گذشتن سه روز از تاریخ معامله و نپرداختن مبلغ از طرف خریدار، برای فروشنده حق فسخ معامله به وجود می آید، ولی در صورتی که اقدامی برای فسخ انجام ندهد و خریدار نیز مبلغ معامله را پرداخت کند، فروشنده دیگر حق فسخ معامله را ندارد.

2. اگر مشتری برای پرداخت ثمن، ضامن معرفی کند یا پرداخت آن را به دیگری حواله دهد، چنانچه فروشنده، ضامن و یا حواله را قبول کند، خیار تاخیر ثمن از بین می رود.

3. در حقوق و عرف عمومی، اصولا تاخیر در پرداخت ثمن برای فروشنده، حق فسخ ایجاد نمی کند و فروشنده باید الزام و اجبار خریدار را به تسلیم ثمن، از مراجع ذی صلاح خواهان گردد.

بنابراین خیار تاخیر ثمن یا به عبارتی اختیار فسخ معامله به وسیله فروشنده به خریدار اعلام می گردد. در این گونه موارد دادنامه ای که صادر می گردد، جنبه اعلامی دارد و فقط خبر از فسخ می دهد بنابراین اجرائیه صادر نمی گردد.

مطلب پیشنهادی : برای آشنایی بیشتر با اصطلاح حقوقی خیار و انواع آن در معاملات ملکی مطلب خیار در معاملات ملکی به چه معناست؟ را مطالعه کنید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: پیام دلتا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 279

به "فسخ معامله به علت تاخیر در پرداخت پول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فسخ معامله به علت تاخیر در پرداخت پول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید