هشدار وزارت بهداشت درمورد افزایش تولد های تقویمی سزارینی طی چند سال گذشته

به گزارش هنجس بلاگ، خبرگزاری خبرنگاران- معاون درمان وزارت بهداشت در ابلاغی به معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، نسبت به افزایش انجام تولد های تقویمی به روش سزارین هشدار داد.

هشدار وزارت بهداشت درمورد افزایش تولد های تقویمی سزارینی طی چند سال گذشته

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، دکتر قاسم جان بابایی در این ابلاغیه افزایش انجام تولد های تقویمی به روش سزارینی چند سال گذشته را برخلاف برنامه ها و سیاست های اجرایی وزارت بهداشت در حوزه ترویج زایمان طبیعی و کاهش سزارین های الکتیو دانسته و تاکید نموده است: دستکاری و یا تولد زودهنگام یا دیرتر از زمان اصلی، ضمن تحمیل هزینه اضافی به خانواده ها و سیستم درمان، باعث ایجاد عوارض جسمانی و به خطر افتادن سلامت مادر و نوزاد می شود.

وی همچنین در این ابلاغیه خواهان آنالیز عملکرد بیمارستان ها و پزشکان در سزارین های تقویمی شده و تصریح نموده است: با بیمارستان ها و پزشکان دارای سابقه آمار بالای سزارین مدیریت نشده، برخورد خواهد شد.

در این ابلاغیه تصریح شده است: افزایش انجام تولد های تقویمی به روش سزارین در طی چند سال گذشته برخلاف برنامه ها و سیاست های اجرایی وزارت متبوع در حوزه ترویج زایمان طبیعی و کاهش سزارین های الکتیو، در حال تبدیل شدن به رویه ای نادرست در حوزه بهداشت و درمان شده و با برنامه ریزی از پیش مشخص شده و تبلیغات در فضا های مجازی و سایت های اینترنتی، با تحریک و انگیزش خانواده ها، تاریخ تولد نوزادان را با هدف رسیدن به تاریخ های خاص، دستکاری و با تولد زودهنگام یا دیرتر از زمان اصلی، ضمن تحمیل هزینه اضافی به خانواده ها و سیستم درمان باعث ایجاد عوارض جسمانی و به خطر افتادن سلامت مادر و نوزاد می شود.

آقای دکتر جان بابایی اضافه کرد: از طرفی آنالیز، نظارت و کنترل هرگونه رفتار آسیب رسان به سلامت جامعه از وظایف تکلیفی وزارت متبوع است و به اشکال مختلف در اسناد توسعه ای و سیاست های اجرایی کلان حوزه سلامت به آن اشاره شده و موضوع یاد شده به دلیل حواشی و تبعات پیرامونی آن مورد توجه مقامات عالی کشور قرار گرفته و دستور صریح آنالیز دقیق و شناسایی عوامل، جلوگیری از گسترش و ادامه و اعمال مقررات با متخلفین به وزارت متبوع ابلاغ شده است.

وی توضیح داد: به همین دلیل چندین تاریخ مناسبتی و تقویمی در امسال رصد شد که متاسفانه نتایج آن حاکی از افزایش معنادار آمار سزارین های غیر ضرور توسط برخی از پزشکان و بیمارستان ها می باشد؛ لذا با توجه به در پیش بودن تاریخ 9/9/99 و پیش بینی تکرار افزایش سزارین های بدون اندیکاسیون در این تاریخ علیرغم اطلاع رسانی عوارض و خطرات آن به وسیله رسانه های مختلف، آنالیز و شناسایی میزان همراهی و عملکرد پزشکان و بیمارستان ها در کنترل این اقدام غیر موجه در دستور کار جدی وزارت متبوع قرار گرفته است.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: به همین منظور جدول Excel پیوستی طراحی شده با هدف درج اطلاعات کامل درخواستی سزارین های اجرا شده در تاریخ 9/ 9/ 99 حضورتان ارسال می شود. خواهشمند است دستور فرمایند این بخشنامه همراه با جدول پیوستی در اولین فرصت به کلیه بیمارستان های تحت پوشش آن دانشگاه ابلاغ و بر درج دقیق و کامل اطلاعات درخواستی بر اساس استاندارد ابلاغی تاکید و گروه های نظارتی در تاریخ مذکور بر فرایند تکمیل جدول مداخله لازم را اعمال و پس از جمع بندی کل اطلاعات استان، جدول نهایی را حداکثر تا سرانجام آذرماه به این معاونت ارسال کنند.

همچنین ضرورت دارد آن معاونت عملکرد افزایش آماری سزارین های بیمارستان ها و پزشکان را در تاریخ 9/ 9 / 99 مورد آنالیز دقیق قرار داده و به مسئول فنی بیمارستان های دارای آمار نامتعارف تذکر مکتوب ابلاغ و پزشکان متخصص زنان و زایمان با آمار افزایشی را به هیأت انتظامی استان معرفی و گزارش اقدامات را همراه با جدول یاد شده ارسال کنند.

آقای جان بابایی ادامه داد: شایان ذکر است این معاونت اطلاعات ارسالی را با سایر داده های دریافتی از سامانه های در اختیار و اطلاعات بازدید های نظارتی حضوری، راستی آزمایی خواهد کرد و با بیمارستان ها و پزشکان دارای سابقه آمار بالای سزارین مدیریت نشده، مطابق با ضوابط و مقررات عمل خواهد کرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2194

به "هشدار وزارت بهداشت درمورد افزایش تولد های تقویمی سزارینی طی چند سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار وزارت بهداشت درمورد افزایش تولد های تقویمی سزارینی طی چند سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید