وزیر اقتصاد تقصیر ریزش بورس را گردن وزیر صمت و رئیس کل بانک مرکزی انداخت

به گزارش هنجس بلاگ، وزیر امور مالی و دارایی گفت: بعضی دخالت ها مانند قیمت گذاری های دستوری و همین طور بالا رفتن نرخ بهره بین بانکی به طور مستقیم بر بازار سرمایه تاثیر منفی می گذارد.

وزیر اقتصاد تقصیر ریزش بورس را گردن وزیر صمت و رئیس کل بانک مرکزی انداخت

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، فرهاد دژپسند امروز در جلسه کمیسیون مالی مجلس که با حضور رئیس مجلس برای آنالیز تحولات بازار سرمایه برگزار گردید گفت: کار دولت ریل گذاری و نهادسازی و تسهیل ورود و خروج به بازار و نقدشوندگی مناسب در بورس است.

وی گفت: بازار سهام محلی برای کشف قیمت است و دولت باید کاری کند که این عملیات با کارآمدی انجام گردد که در همین زمینه در دو ماه گذشته به اندازه 10 سال کار اجرا شده و همه شرکت ها بازار گردان دارند.

وی افزود:ما برای کاهش نوسان از ابزار جدیدی مانند اوراق تبعی استفاده کردیم و شرکت هایی که می خواهند در بورس، سهام شان عرضه گردد اگر مدارک کامل باشد این کار در مدت یک ماه انجام می گردد.

دژپسند با اشاره به فروش سهام از طرف سهامداران حقوقی گفت: در ماه هایی که رجحان تقاضا داشتیم شرکت های حقوقی باید عرضه می کردند تا مانع افزایش مصنوعی قیمت ها بگردد و مصوبه افزایش شناوری سهام نیز به همین دلیل بود.

وزیر اقتصاد گفت: در زمان ریزش بورس هم باید تقاضا شکل بگیرد که به همین منظور حقوقی ها ورود کردند و اقدام به خرید سهام می نمایند.

وی با اشاره به رشد شاخص بورس در ماه گذشته تا سقف یک و نیم میلیون واحد گفت: یکی از نمایندگان مجلس از ما خواست که عرضه شرکت ها را شروع کنیم، اما دیدیم که با عرضه سهام، بازار واکنش منفی نشان داد.

وی گفت: بازار با قیمت گذاری های کالا ها میانه خوبی ندارد و به همین دلیل به اظهارات وزیر صنعت در باره موضوع فولاد واکنش نشان داد و در میان فعالان بازار این نگرانی شکل گرفت که شاید این موضوع شروعی برای بقیه کالا ها باشد.

وی گفت: همچنین اجبار پالایشگاه ها به توزیع قیر با نرخ دولتی و یا لغو معافیت مالیاتی شرکت های معدنی روی بازار اثر منفی می گذارد، زیرا به سوددهی آن ها آسیب می زند.

وزیر اقتصاد با بیان این که مسئول صنعت بانکداری وزارت اقتصاد است نه بانک مرکزی گفت: ابزار مناسب در این زمینه باید در دست وزارت اقتصاد باشد و وقتی نرخ بهره بین بانکی ناگهان شبانه به بالای 20 درصد می رسد این موضوع روی بازار اثر می گذارد.

دژپسند همچنین با اشاره به موضوع استعفای شاپور محمدی رئیس سابق سازمان بورس گفت: چرا در این باره دروغ گفته می گردد که وزیر وی را برکنار نموده است در حالی که روابط بنده با وی بسیار خوب بود و خود آقای شاپور محمدی با اصرار و به خاطر مسائل شخصی استعفا کرد.

->

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: henjesblog.ir شناسه مطلب: 2612

به "وزیر اقتصاد تقصیر ریزش بورس را گردن وزیر صمت و رئیس کل بانک مرکزی انداخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر اقتصاد تقصیر ریزش بورس را گردن وزیر صمت و رئیس کل بانک مرکزی انداخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید